Audit zadaný ministrem přehlédl přístroj dražší o 100 %

Petr Holub
22. 5. 2011 17:35
Zdravotnické přístroje nekupují draho jenom kraje. Stejné problémy hlásí i ministerstvo zdravotnictví
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ostravská fakultní nemocnice koupila za evropské peníze CT přístroj za 28,4 milionu korun. Přístroj Siemens Somatom AS64 se přitom běžně nakupuje pod patnácti miliony a například klatovská nemocnice ho nedávno pořídila za 12,5 milionu.

I když tento nákup prošel auditem, který zadal ministr zdravotnictví Leoš Heger, auditoři jej ve své zprávě nevypíchli.

Ostravští lékaři nakupovali za evropské peníze z programu IOP, který kontroluje právě ministerstvo. V rámci programu se zatím utratily dvě miliardy na onkocentra a traumacentra z celé republiky.

Auditoři chybu nenašli

Ministr Leoš Heger chtěl vyloučit, že ministerstvo za přístroje utrácí stejně nehospodárně, jako se to prokázalo například u Ústeckého, Karlovarského nebo Středočeského kraje.

Proto zaplatil významnou auditorskou firmu KPMG, aby nákupy programu IOP zkontrolovala. Auditoři při kontrole v šestnácti nemocnicích nic podezřelého nezjistili.

Další podezřelé nákupy

1. Gama nůž

  • Nový Leksellův gama nůž, model Perfexion, který letos v Nemocnici Na Homolce požehnal osobně arcibiskup pražský Dominik Duka, byl teprve druhý ve střední Evropě, ale zároveň podle dostupných informací také nejdražší na světě. Nemocnice za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako DPH. ZDE

2. Robot da Vinci

  • Největší tuzemské centrum robotické chirurgie bylo zřízeno v lesích nedaleko Velkého Meziříčí. Zdejší americký robot da Vinci provede ve zdejší Nemocnici svaté Zdislavy 250 zákroků. Za každý zákrok zaplatí pojišťovny 140 tisíc korun. To je o 110 tisíc víc, než stojí operace prostaty bez robota. Jde o mimořádně výhodnou investici. ZDE

3. CyberKnife

  • České zdravotnictví drží od počátku srpna nový rekord. Ostravská fakultní nemocnice začala léčit nádory kybernetickým nožem CyberKnife, za který zaplatila dvě stě milionů korun. To odpovídá po odečtení DPH deseti milionům dolarů.Kybernetické nože se však ve světě nakupují za 3-5 milionů dolarů. ZDE

4. Cytometr v ÚHKT

  • Podle zjištění Aktuálně.cz zaplatil zbytečně nejméně pět milionů za cytometr od americké firmy BD Biosciences. Nákup je netransparentní - zprostředkovaly jej tři firmy a každá z nich tají, jakou cenu účtovala. ZDE

„Z provedené analýzy vyplývá, že ačkoli došlo v dílčích případech k nákupu přístrojů za ceny vyšší, než bylo v dané době a čase obvyklé, nepovažuje KPMG tuto skutečnost s ohledem na tržní vlivy za zásadní pochybení," zní hlavní závěr auditu.

Dvě třetiny z 300 hodnocených nákupů odpovídaly podle auditu obvyklé tržní ceně, pětina tuto cenu překročila a desetina byla naopak levnější.

V případě Ostravy KPMG konstatuje, že ceny přístrojů překročily obvyklou cenu o pět procent, což je podle auditorů zanedbatelný rozdíl. Cenu za ostravské CT uvádí auditorská zpráva bez dalšího komentáře.

Nepřehánějte s černou dírou

Ministr si po dokončení auditu oddychl: „O zdravotnictví se mluví jako o černé díře na peníze. Neustále se opakuje, že nákupy zdravotnických prostředků jsou kvůli korupci o třicet procent předražené. Audit říká, že alespoň u této části programu IOP tomu tak nebylo," řekl na tiskové konferenci.

Aktuálně.cz proto poslalo ministerstvu zdravotnictví oficiální dotaz, jestli považuje ostravský případ za zanedbatelný. Připojilo výčet dalších čtyř velkých přístrojů, které jsou prokazatelně předraženy o třetinu. Konkrétně šlo o další dva rentgeny do Ostravy, vedle nich byly předraženy CT a magnetická rezonance pro Fakultní nemocnici v Hradci Králové, kde (před nákupem přístrojů) šéfoval ministr Heger. Povrchní pohled na seznam přístrojů přitom ukazuje, že ke stejnému předražení mohlo dojít i u dalších položek.

Hegerův mluvčí Vlastimil Sršeň si vzal na odpověď čas několik dnů.

Trh podle KPMG

Auditoři z KPMG chybu nepřipouštějí. „Odhad ceny obvyklé vypracovali a jeho správnost garantovali experti Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT," vysvětluje vedoucí auditu Zeno Veselík.

V samotné zprávě píše, jak byla „obvyklá cena" stanovena. „Posouzení bylo provedeno na základě zadávacích dokumentací veřejných zakázek," stojí v auditu. Pokud tedy ministerstvo zdravotnictví stanovilo referenční cenu magnetické rezonance ve výši 35 milionů, pak nákup za stejnou částku odpovídal „obvyklé tržní ceně", i když se na trhu dá rezonance pořídit o deset milionů levněji.

ČVUT mění ceny

Na manipulaci s cenovým hodnocením zřejmě přistoupili i experti ČVUT. Při dřívější analýze přístrojů pro Krajskou zdravotní v Ústeckém kraji například stanovili obvyklou cenu pro rezonanci na 25 milionů, teď jim v hradecké nemocnici nevadila cena o třetinu vyšší.

Obvyklou cenu za skiagrafický rentgen stanovili v ústeckém případě na osm milionů, v ostravském nekomentovali cenu 12 milionů.

Manipulaci s cenami vylučuje proděkan fakulty biomedicínského inženýrství Peter Kneppo. „Hodnocení se účastnilo celkem 25 lidí, někteří pracují na fakultě, někteří byli nezaměstnanci," popisuje pracovní postup. Každý přístroj prověřilo nezávisle na sobě několik expertů a případné rozdíly řešil sám proděkan.

Kontrola z vedení fakulty podle Kneppa vylučuje také střet zájmů, který mohl postihnout jednoho z odborníků. Mezi hodnotiteli ČVUT byl také ministerský expert na přístroje Vladimír Bičík, který podle informací Aktuálně.cz při nákupech pro onkocentra a traumacentra připravoval za ministerstvo zadávací dokumentaci.

Bičíkovu účast na přípravě zakázek ovšem zatím mluvčí Sršeň nepotvrdil.

Předražení jako norma

Audit KPMG posloužil k obhajobě nákupů, i když pouze srovnal ceny nakoupených přístrojů s cenami podle zadávací dokumentace. Auditor Veselík výslovně připustil, že se nezjišťovalo, jestli byly nákupy efektivní a hospodárné.

Zároveň se v auditní zprávě skrývají rizika pro budoucí veřejné zakázky ve zdravotnictví.

„Výstupem z hodnocení je v podstatě ceník nástrojů, který je možné použít jako referenční v případě budoucích nákupů podobných technologií," doporučují auditoři.

V roce 2011 mají velké nemocnice vybavit novými přístroji kardiocentra, a mohou tedy využít referenční ceny předražených zakázek z minulých let.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze například v březnu pozastavila rozhodnutí o přístrojích pro své kardiocentrum. Jeden uchazeč o zakázku totiž nabídl angiograf a CT o pět, resp. o tři miliony levněji než konkurenti. Nemocniční experti dnes váhají nad tím, jestli nabídku nevyloučit pro nerealisticky nízkou cenu. Pokud by se rozhodli laciné přístroje vyloučit, mohou se odvolat na referenční ceny podle auditu KPMG. 

 

Právě se děje

Další zprávy