Ústav léčiv platil za věci, které nedostal, ukázal audit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2014 12:27
Ministr zdravotnictví Němeček nepochybuje o tom, že odhalení skončí podáním trestních oznámení.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Audit ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv odhalil nestandardní smlouvy a zbytečné plýtvání. Ústav často platil za věci, které vůbec nedostal.

Ujednání mohla vést k vydání až 300 milionů korun, nevýhodný pronájem kanceláří 20 milionů.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka je neakceptovatelné, aby se z veřejných peněz platilo za něco, co nebylo dodáno. Pravidla, která byla v ústavu nastavena, podle ministra umožňovala, aby byl SÚKL vydíratelný.

Ministr nepochybuje o tom, že odhalení skončí podáním trestních oznámení.

Odhalení plýtvání a nevýhodných smluv potvrdil na společné tiskové konferenci také nový ředitel ústavu Zdeněk Blahuta.

"Je nepřijatelné, aby se vyskytly situace, kdy ústav akceptuje převzetí díla, aniž by byl předmět realizován, nebo aby ústav z veřejných peněz zaplatil něco, co nebylo dodáno," řekl Blahuta s tím, že rovněž považuje za nepřijatelné, aby se SÚKL stal vydíratelným svými externími partnery prostřednictvím nevýhodných smluv.

Smlouvy se týkaly především dodávek IT služeb. Často byly podle Blahuty vypověditelné bez udání důvodu, aniž by za to hrozily sankce, a lhůty pro vypovězení byly velmi krátké.

Němeček označil odhalení auditorů za alarmující a uvedl, že jeho podezření na plýtvavé hospodaření se nejen potvrdila, ale že skutečnost je ještě mnohem horší.

Více lidí na stejné množství práce

Podle Blahuty také v ústavu narostl počet úvazků, mezi lety 2012 až 2014 o 143, aniž by narostla agenda. Nárůst počtu pracovníků byl o něco menší. Audit také odhalil zbytečně vydané náklady na více úvazků, ať šlo o pronájem kanceláří nebo o poskytnutí vybavení.

Audit provedla společnost Grant Thornton Advisory. Blahutův ústav firmu vybíral podle ceny a také podle toho, zda neměla k ústavu za předchozího vedení závazky.

Kontrola stála bez daně 950 tisíc, auditoři prošetřili více než stovku smluv, z čehož bylo podle Blahuty 35 až 40 závadných.

Ministr Němeček poslal do SÚKL také své kontrolory poté, co počátkem února vyměnil ředitele. Nový ředitel Blahuta hned po nástupu zrušil výběrová řízení za 47 milionů korun, další za 280 milionů korun pozastavil a dal je přezkoumat.

Ministr tehdy řekl, že pokud se potvrdí podezření, že na základě narovnání v softwarových částech zakázky na dodávku a provoz datových center měly být vyvedeny finance v objemu řádově 160 milionů korun, zváží právní kroky. Nevyloučil ani trestní oznámení.

Březovský: Kontrola žádné nepravosti neodhalí

Předchozí ředitel SÚKL Pavel Březovský na to řekl, že se ničeho nedopustil. Před zveřejněním auditu byl přesvědčen o tom, že kontrola žádné nepravosti neodhalí.

SÚKL má na rezervním fondu přes 1,9 miliardy korun. Vláda minulý týden schválila Němečkovu nabídku, že jednu miliardu z rezerv SÚKL poskytne resort příští rok zdravotnictví. Jde o kompenzace zrušených poplatků.

Ústav registruje léčiva pro použití v ČR, ve správních řízeních stanovuje ceny léků a úhrady ze zdravotního pojištění, hlídá závady v jakosti léčiv, nežádoucí účinky a padělky. Provádí dozor nad reklamou, kontroluje lékárny a distributory, včetně zacházení s návykovými látkami a dodržování zákona o cenách a pravidel cenové regulace.

V roce 2012 uložil sankce a pokuty v celkové výši 7,277 milionu korun a odvedl je do státního rozpočtu.

SÚKL také schvaluje klinická zkoušení nových léků, sleduje vývoj nákladů na léky a objemy dodávek do lékáren.

 

Právě se děje

Další zprávy