Audit radí Evropě: Škrtněte dotace pro Karlovy Vary

Petr Holub
4. 5. 2012 15:00
Krajští úředníci chybně rozdělili přes polovinu přidělených dotací
Stavba nové budovy "Centra vzdělání" v Sokolově.
Stavba nové budovy "Centra vzdělání" v Sokolově. | Foto: isste.cz

Karlovy Vary - Ministerstvo financí má v ruce první podrobný audit, jak čerpá evropské miliardy některý ze čtrnácti krajů.

Případ Karlovarska ukazuje, že krajští úředníci chybně rozdělili přes polovinu přidělených dotací. Evropská komise proto výdaje zřejmě neproplatí.

Počátkem minulého týdne předali stavebníci Karlovarskému kraji nové, sedmipatrové křídlo technické střední školy v Sokolově.

Dokončení projektu "Centrum vzdělání" za 400 milionů korun se však v karlovarském krajském úřadu neslavilo, i když právě hejtman Josef Novotný (ČSSD) školu řídil až do roku 2008 a přípravy projektu se osobně účastnil.

Cena nerozhoduje

Před týdnem totiž dorazily na úřad výsledky auditu, který pro Evropskou komisi a ministerstvo financí sepsala společnost Deloitte o tom, jak Karlovarský kraj čerpá evropské dotace.

Hejtman Novotný s prezidentem Klausem při jeho návštěvě Karlovarského kraje.
Hejtman Novotný s prezidentem Klausem při jeho návštěvě Karlovarského kraje. | Foto: Karlovarský kraj

Audit mimo jiné obsahoval zprávu, že kraj při stavbě Centra vzdělání utratil 390 milionů protizákonně.

Dokument dnes obíhá po úřadě a vyplývá z něho, že hlavní chyby se Karlovarský kraj dopustil při samotném zadání zakázky. Nabídky hodnotil nejen podle ceny, ale také podle návrhu, jak stavební firma "zamezí kolizi výstavby s provozem školy".

Krajští úředníci přitom jasně nepopsali, podle čeho se pozná, že návrh stavebníků odpovídá jejich požadavkům. Mohli tedy rozhodnout o vítězi libovolně bez ohledu na kvalitu nabídky. Tím porušili zákon o veřejných zakázkách.

Nejasné kritérium skutečně v soutěži rozhodlo. Zakázku získalo sdružení vedené firmou Syner, i když nabídlo cenu 384 milionů, o 20 milionů vyšší než konkurenční společnost Skanska.

Karlovarský kraj zadal protizákonně také vícepráce za tři a půl milionu, zákon obešel i v zakázce na projektový dozor pro firmu Reconstruction.

Úředníci Karlovarského kraje i ministerstva financí dosud schválili u projektu sokolovské školy výdaje za 196 milionů. Auditoři navrhují, aby kraj vrátil čtvrtinu z této částky. O dalších 194 milionů, které byly utraceny v rozporu se zákonem, by kraj neměl vůbec žádat.

Výsledek podle očekávání

Stejně jako rozšíření sokolovské školy dopadla v auditu přestavba Centra technického vzdělávání v Ostrově. I v tomto případě mělo rozhodnout o zakázce nejasné kritérium "plán plnění veřejné zakázky".

Tím mohl kraj podle auditorů odradit případné zájemce. Nakonec se přihlásili tři, dva ovšem byli vyřazeni pro nesplnění kvalifikačních podmínek. Zakázku tak získal jediný zbylý uchazeč, sdružení Metrostavu a dvou místních firem, které nabídlo cenu 420 milionů. Kraj mu později za vícepráce doplatil ještě sto milionů.

Karlovarský kraj původně požadoval po Evropské komisi proplacení 408 milionů, auditoři dnes doporučují, ať  Brusel uhradí maximálně polovinu z této částky.

Přestavby sokolovské a ostrovské školy jsou největšími projekty, které vybral do evropského dotačního programu Karlovarský kraj.

Na chyby při výběrovém řízení upozorňovali už v roce 2009 místní politici z hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti), kteří tehdy byli s ČSSD a KSČM součástí krajské koalice. Po jejich odchodu do opozice stavby pokračovaly.

Devět chyb na silnicích

Definitivní verdikt, o kolik se zkrátí dotace, čeká na Evropskou komisi, která zprávu o Karlovarském kraji dostane v polovině května. Výsledek může být teoreticky horší než půlmiliardové škrty ve školských projektech. Společnost Deloitte kontrolovala i další projekty Karlovarského kraje, kde našla další chyby.

Bruselským úředníkům mohou posloužit jako důkaz, že špatně fungoval krajský systém čerpání. Pak mohou snížit plošně přislíbenou dotaci v celkové výši sedmi miliard například o polovinu.

Celkem devět chyb s "vysokou mírou významnosti" našli auditoři Deloitte například ve dvou projektech na opravu krajských silnic.

Ve dvou případech rozdělili krajští úředníci jednu stavbu na dvě menší zakázky. Tím se vyhnuli povinnosti vypsat otevřenou soutěž a mohli oslovit pouze předem vybrané firmy.

Dvakrát stanovili diskriminační kvalifikační podmínky, kterými mohli odradit některé zájemce, v jednom případě naopak nechali vyhrát firmu, která nesplnila technické podmínky zakázky. Celkem čtyřikrát zadali v rozporu se zákonem vícepráce.

Druhý audit

Bilance silničních staveb přesto dopadla výrazně lépe než školské projekty. Z osmi set milionů kraj protiprávně utratil „jen" 120 milionů.

Ještě lépe prošla auditem rekonstrukce karlovarské Becherovy vily. Auditoři připustili, že krajští úředníci neporušili zákon, i když veřejnou soutěž uspořádali pro jedinou stavební firmu Thermia Bau, jejíž vedení má blízko k sociálnědemokratickým politikům. Ve zprávě popsali pouze dvě pochybení "se střední mírou významnosti".

Osud evropských dotací pro Karlovarský kraj ovlivní také výsledky auditu, který Deloitte provedla na Ústecku. Oba kraje čerpají z jednoho dotačního programu ROP Severozápad, většina peněz přitom byla přidělena dvakrát většímu Ústeckému kraji. Například z dvaceti největších projektů Severozápadu byly na Karlovarsku schváleny pouze dva.

Vyhlídky karlovarských dotací se tedy mohou zlepšit či zhoršit podle toho, co zjistila kontrola na Ústecku. Tamní krajský úřad už má výsledky k dispozici.

 

Právě se děje

Další zprávy