Vnitro bude bojovat proti lžím na internetu. Cenzora ale dělat nechceme, řekl Chovanec

Adéla Skoupá Adéla Skoupá, Aleš Ligas
1. 12. 2016 15:11
Audit národní bezpečnosti, který rok připravovalo na sto dvacet expertů, ve čtvrtek ve sněmovně představili premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec. Podle předsedy vlády jsou závěry dokumentu, který má ukázat, jak je Česko připraveno čelit bezpečnostním hrozbám, pozitivní. Chovanec zdůraznil, že je důležité vytvořit systém, který by pomohl se lidem orientovat v informacích na internetu.
Milan Chovanec.
Milan Chovanec. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR.

Praha – Česko bude bojovat proti lžím, které se vyskytují v médiích a na internetu. Oznámil to ve čtvrtek ministr vnitra Milan Chovanec, když s premiérem Bohuslavem Sobotkou (oba ČSSD) ve sněmovně oznamovali výsledky národního bezpečnostního auditu. Ten nechal Sobotka před rokem vypracovat kvůli hrozbám teroristických útoků nebo informační války.

Podle Chovance na dokumentu pracovalo 120 expertů, kteří odhalovali, jak je Česko připraveno čelit bezpečnostním hrozbám, a co je třeba zlepšit. Na základě toho se vytvoří akční plán s konkrétními kroky.

"Jsem rád, že výsledky auditu byly spíše pozitivní," řekl novinářům premiér. A společně s Chovancem vyzdvihl hlavně potřebu bojovat proti lžím, které se šíří internetem a médii. "Chceme se věnovat volné politické soutěži a vytvořit systém, který by pomohl lidem orientovat se. Je třeba zaměřit se na to, aby dostali informace, které jsou relevantní, a dokázali se zorientovat v tom, co je lež a co je pravda," řekl Chovanec s tím, že se ministerstvo bude ozývat třeba prostřednictvím sociálních sítí nebo jiných médií.

"Nemáme ambici dělat cenzora. Tam, kde bude potřeba, se vyjádříme, když bude vidět, že informace zkreslují," řekl ministr. Na jeho úřadu se například vybuduje pracoviště, které se bude věnovat odhalování "škodlivého vlivu cizí moci v oblasti vnitřní bezpečnosti".

Mezi další důležité body, které audit zmiňuje, patří třeba ochrana práv a svobod obětí extremismu, tedy menšin. Dokument konstatuje, že opatření související s migrací jsou nastavena dobře, ale stát se musí soustředit na posilování schopnosti rychlé reakce.

Audit počítá také s tím, že by se mezi rizika měla zahrnout i například hrozba sucha. Materiál brzy předloží vládě.

 

Právě se děje

Další zprávy