Audit nákupů v nemocnicích objevil chyby za 300 milionů

ČTK ČTK
6. 5. 2015 17:51
Nemocnice, které při čerpání evropských peněz chybovaly, budou muset část peněz vracet. Evropská komise celkem strhla 78,5 milionu korun.
Hospodaření nemocnic. (ilustrační foto)
Hospodaření nemocnic. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Audity čerpání evropských peněz na pořízení přístrojů a projekty v nemocnicích z minulých let ukázaly pochybení za zhruba 300 milionů korun. Evropská komise za to strhla 78,5 milionu korun.

Podle ministerstva zdravotnictví je částka stržená Evropskou komisí neobvykle nízká a dokazuje, že nákupy nebyly předražené.

Nemocnice, které chybovaly, je budou muset vrátit. Částku ale budou moci využít další příjemci. Do zdravotnictví mohou také znovu začít proudit prostředky z integrovaného operačního programu, jejichž tok se loni kvůli pochybnostem na předražování zastavil.

Je možné získat 3,3 miliardy. Novinářům to řekl náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

"Systém selhával hlavně do roku 2012, pak už fungoval lépe. V tuto chvíli máme ujištění, že nové projekty už jsou lepší," řekl náměstek. Peníze bude po nemocnicích, které chybovaly, vymáhat finanční úřad.

Ministerstvo zdravotnictví rozhodnutí EK podle mluvčí Štěpánky Čechové vítá, za klíčové považuje, že se obnovuje čerpání evropských peněz.

"Neobvykle nízká plošná korekce, která činí pět procent u zakázek vyhlášených do 31. ledna 2011, a možnost tyto finance použít v dalších projektech potvrzuje, že při nákupech přístrojové techniky nedocházelo k předražování a ve většině auditovaných projektů byly ve skutečnosti chyby spíše formálního charakteru," informovala Čechová.

Audit byl nestandardní, tvrdí nemocnice

Audit provedlo ministerstvo financí, týkal se čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013 na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center.

Kontroloři se loni od června do prosince zaměřili na 20 projektů za celkem 1,2 miliardy korun v 16 nemocnicích.

U 14 projektů v sedmi zařízeních našli chyby. Podle vedoucího oddělení auditu Františka Beckerta se týkaly zakázek a systémových pochybení při pořizování přístrojů.

Ředitelé kontrolovaných nemocnic si loni na audit stěžovali. Podle nich byl nestandardní a netransparentní. Šéfové nemocnic uváděli, že jejich postup prošel už dřív několikrát kontrolou různých institucí. Ty žádná pochybení nenašly.

Wagenknecht dnes zopakoval, že resort postupoval podle zákona o finanční kontrole. Audit byl podle něho nezávislý a kvalitní a vyžádala si ho Evropská komise, která určila projekty i metodiku jejich kontroly. Zadání přišlo už v roce 2013.

"Hlavní problém České republiky není audit, ale zjištění, která našel. Cílem je, aby se takové chyby už nestávaly," řekl náměstek.

Evropská komise uvolnila zastavené čerpání evropských peněz

Dopis od Evropské komise s potvrzením závěrů auditu a vyčíslenou korekcí 78,5 milionu korun dostalo ministerstvo financí v pondělí.

Částku je možné letos využít na jiné zdravotnické projekty, uvedl náměstek. Komise uvolnila také zastavené čerpání peněz do zdravotnictví. Získat je možné 3,3 miliardy.

Audity loni vyostřily spory mezi ministry zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a financí Andrejem Babišem (ANO). Zatímco Němeček se zastával šéfů nemocnic, podle Babiše panovalo podezření na předražení projektů a porušování pravidel zakázek.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív uvedl, že pokud by nemocnice musely kvůli chybám evropské peníze vracet, mohlo by to ohrozit jejich hospodaření.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy