Co dál? Bude se Česko soudit?
Česko má nyní dva měsíce na to, aby závěry auditu přijalo, nebo odmítlo, a aby komisi podalo zprávu, jak se hodlá zařídit podle doporučení, které auditoři v dokumentu nastínili.
Pokud audit přijme, Česko by mělo po holdingu Agrofert požadovat vrácení dotací. Premiér by pak měl nějakým způsobem vyřešit svůj střet zájmů, nebo by jeho společnosti měly okamžitě přestat profitovat z národních a evropských peněz.
Česko také může závěry auditorů odmítnout. V takovou chvíli by musela Evropská komise podat takzvané odůvodněné stanovisko, ve kterém by Česku formálně vytkla porušení evropského nařízení. Poté by pravděpodobně sama na Česko podala žalobu k Soudnímu dvoru EU. Podle všech dostupných informací se zdá, že by takový spor komise zřejmě vyhrála.
Pokud by ani nadále Česko nespolupracovalo, přišla by na řadu konečná žaloba za nerespektování rozsudku. Pro stát by z toho ve výsledku plynuly sankce za každý den, kdy porušení zákona trvalo a trvá. Řádově by šlo o jednotky milionů korun denně. Podle některých odborníků by však Evropská unie mohla Česku také zastavit veškeré dotační programy do doby, než se problém vyřeší. Stát by tak mohl přijít až o stovky miliard korun.
Česko by současně mohlo zažalovat Evropskou komisi pro neplatnost auditu. Tuto možnost několikrát zmínila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Naději na vítězství v takovém sporu ale většina odborníků považuje za naprosto minimální. Žaloba k Soudnímu dvoru Evropské unie by navíc neměla odkladný účinek a nic by nezměnila na tom, že by stále trvala právní povinnost přizpůsobit se rozhodnutí komise.