Atomový hřib v televizi není poplašná zpráva, řekl soud

Jiří Máslo, spolupracovník Aktuálně.cz
25. 3. 2008 22:30
Soud zprostil obžaloby uměleckou skupinu Ztohoven
Foto: Aktuálně.cz

Trutnov - Sedm členů umělecké skupiny Ztohoven odchází od soudu s verdiktem "nevinen".

Obžaloba vinila umělce, že se pirátsky nabourali do vysílání České televize a v pořadu Panoráma odvysílali atomový výbuch.

Obžaloba totiž dospěla k závěru, že spáchali trestný čin šíření poplašné zprávy a v divácích televize vyvolali dojem, že k výbuchu skutečně došlo.

Členové umělecké skupiny Ztohoven na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Trutnově
Členové umělecké skupiny Ztohoven na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Trutnově | Foto: Jíří Máslo

Čtěte více: Atomový výbuch u soudu: Ztohoven odmítli vypovídat

Okresní soud v Trutnově je dnes ale zprostil obžaloby. "Spáchaný skutek není trestným činem, a proto všechny obžalované zprošťuji obžaloby," uvedla při vynesení rozsudku soudkyně.

Soudní síní se vzápětí rozlehl potlesk a obžalovaným členům skupiny Ztohoven se viditelně ulevilo. Jejich advokáti se vzápětí vzdali práva odvolání.

Státní zástupkyně, která obžalobu podala, si však ponechala lhůtu. Rozsudek tak není pravomocný.

Zda žalobkyně chystá odvolání a věcí se bude znovu zabývat odvolací soud, však není jasné. Opustila totiž kvapně budovu soudu a odpovědi na zmíněnou otázku se vyhla.

"To, co jsme udělali, byla jen určitá forma uměleckého díla. Naším cílem nebylo v nikom vyvolat dojem skutečného výbuchu a ani ho vyděsit," prohlásili před soudem všichni členové skupiny.

Pak ale odmítli před soudem dále vypovídat.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy