Atomový hřib v televizi není poplašná zpráva, řekl soud

Jiří Máslo, spolupracovník Aktuálně.cz
25. 3. 2008 22:30
Soud zprostil obžaloby uměleckou skupinu Ztohoven
Foto: Aktuálně.cz

Trutnov - Sedm členů umělecké skupiny Ztohoven odchází od soudu s verdiktem "nevinen".

Obžaloba vinila umělce, že se pirátsky nabourali do vysílání České televize a v pořadu Panoráma odvysílali atomový výbuch.

Obžaloba totiž dospěla k závěru, že spáchali trestný čin šíření poplašné zprávy a v divácích televize vyvolali dojem, že k výbuchu skutečně došlo.

Členové umělecké skupiny Ztohoven na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Trutnově
Členové umělecké skupiny Ztohoven na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Trutnově | Foto: Jíří Máslo

Čtěte více: Atomový výbuch u soudu: Ztohoven odmítli vypovídat

Okresní soud v Trutnově je dnes ale zprostil obžaloby. "Spáchaný skutek není trestným činem, a proto všechny obžalované zprošťuji obžaloby," uvedla při vynesení rozsudku soudkyně.

Soudní síní se vzápětí rozlehl potlesk a obžalovaným členům skupiny Ztohoven se viditelně ulevilo. Jejich advokáti se vzápětí vzdali práva odvolání.

Státní zástupkyně, která obžalobu podala, si však ponechala lhůtu. Rozsudek tak není pravomocný.

Zda žalobkyně chystá odvolání a věcí se bude znovu zabývat odvolací soud, však není jasné. Opustila totiž kvapně budovu soudu a odpovědi na zmíněnou otázku se vyhla.

"To, co jsme udělali, byla jen určitá forma uměleckého díla. Naším cílem nebylo v nikom vyvolat dojem skutečného výbuchu a ani ho vyděsit," prohlásili před soudem všichni členové skupiny.

Pak ale odmítli před soudem dále vypovídat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy