Atomový hřib v televizi není poplašná zpráva, řekl soud

Jiří Máslo, spolupracovník Aktuálně.cz
25. 3. 2008 22:30
Soud zprostil obžaloby uměleckou skupinu Ztohoven
Foto: Aktuálně.cz

Trutnov - Sedm členů umělecké skupiny Ztohoven odchází od soudu s verdiktem "nevinen".

Obžaloba vinila umělce, že se pirátsky nabourali do vysílání České televize a v pořadu Panoráma odvysílali atomový výbuch.

Obžaloba totiž dospěla k závěru, že spáchali trestný čin šíření poplašné zprávy a v divácích televize vyvolali dojem, že k výbuchu skutečně došlo.

Členové umělecké skupiny Ztohoven na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Trutnově
Členové umělecké skupiny Ztohoven na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Trutnově | Foto: Jíří Máslo

Čtěte více: Atomový výbuch u soudu: Ztohoven odmítli vypovídat

Okresní soud v Trutnově je dnes ale zprostil obžaloby. "Spáchaný skutek není trestným činem, a proto všechny obžalované zprošťuji obžaloby," uvedla při vynesení rozsudku soudkyně.

Soudní síní se vzápětí rozlehl potlesk a obžalovaným členům skupiny Ztohoven se viditelně ulevilo. Jejich advokáti se vzápětí vzdali práva odvolání.

Státní zástupkyně, která obžalobu podala, si však ponechala lhůtu. Rozsudek tak není pravomocný.

Zda žalobkyně chystá odvolání a věcí se bude znovu zabývat odvolací soud, však není jasné. Opustila totiž kvapně budovu soudu a odpovědi na zmíněnou otázku se vyhla.

"To, co jsme udělali, byla jen určitá forma uměleckého díla. Naším cílem nebylo v nikom vyvolat dojem skutečného výbuchu a ani ho vyděsit," prohlásili před soudem všichni členové skupiny.

Pak ale odmítli před soudem dále vypovídat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy