Atomový hřib v televizi není poplašná zpráva, řekl soud

Jiří Máslo, spolupracovník Aktuálně.cz
25. 3. 2008 22:30
Soud zprostil obžaloby uměleckou skupinu Ztohoven
Foto: Aktuálně.cz

Trutnov - Sedm členů umělecké skupiny Ztohoven odchází od soudu s verdiktem "nevinen".

Obžaloba vinila umělce, že se pirátsky nabourali do vysílání České televize a v pořadu Panoráma odvysílali atomový výbuch.

Obžaloba totiž dospěla k závěru, že spáchali trestný čin šíření poplašné zprávy a v divácích televize vyvolali dojem, že k výbuchu skutečně došlo.

Členové umělecké skupiny Ztohoven na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Trutnově
Členové umělecké skupiny Ztohoven na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Trutnově | Foto: Jíří Máslo

Čtěte více: Atomový výbuch u soudu: Ztohoven odmítli vypovídat

Okresní soud v Trutnově je dnes ale zprostil obžaloby. "Spáchaný skutek není trestným činem, a proto všechny obžalované zprošťuji obžaloby," uvedla při vynesení rozsudku soudkyně.

Soudní síní se vzápětí rozlehl potlesk a obžalovaným členům skupiny Ztohoven se viditelně ulevilo. Jejich advokáti se vzápětí vzdali práva odvolání.

Státní zástupkyně, která obžalobu podala, si však ponechala lhůtu. Rozsudek tak není pravomocný.

Zda žalobkyně chystá odvolání a věcí se bude znovu zabývat odvolací soud, však není jasné. Opustila totiž kvapně budovu soudu a odpovědi na zmíněnou otázku se vyhla.

"To, co jsme udělali, byla jen určitá forma uměleckého díla. Naším cílem nebylo v nikom vyvolat dojem skutečného výbuchu a ani ho vyděsit," prohlásili před soudem všichni členové skupiny.

Pak ale odmítli před soudem dále vypovídat.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy