Ať studentky-matky neplatí za delší studia, chce TOP 09

Martina Machová Martina Machová
29. 9. 2011 12:20
Cílem návrhu je větší porodnost u mladých vzdělaných lidí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Poslankyně TOP 09 a děkanka Fakulty podnikatelské VUT v Brně Anna Putnová chce pro vysokoškolačky, které otěhotní během studia, výjimku z vysokoškolského zákona.

Pokud se jí podaří prosadit svůj pozměňovací návrh, nemusely by studentky kvůli mateřství studium přerušovat a zároveň by se vyhnuly placení školného, které je povinné po uplynutí standardní doby studia.

Podle současné normy je možné nastavovat vysokoškolské studium bezplatně jen o jeden rok.

Jako podpůrné argumenty Putnová uvádí, že na Univerzitě Karlově má například Filozofická fakulta poplatek za "přesluhování" až 11 500 korun za každých započatých šest měsíců, v oboru zubní lékařství na 1. lékařské fakultě to už může být až 26 000 korun.

"Dnes mají studentky možnost přerušení studia, tím ale ztrácejí status studenta. To bychom chtěli změnit. Přátelské a vstřícné prostředí pro studentky-matky je povzbuzením pro jejich profesní růst," komentuje svou iniciativu Putnová.

"Tato změna by měla poskytnout lepší podmínky ženám, které jsou v optimálním biologickém věku pro mateřství, aby mohly beze strachu obě oblasti spojit," dodává.

Chystaná novela vysokoškolského zákona neopustila ještě ani zdi ministerstva školství, věcný návrh zákona má ovšem ministr školství Josef Dobeš (VV) přinést na vládu ještě během podzimu.

Jeho hlavním těžištěm je zavedení školného a financování vysokých škol obecně, změny kompetencí v samosprávných orgánech vysokých škol, nebo rozdělení škol na "běžné" a výzkumné.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy