Ať politici nesmí vlastnit média. V ČSSD vzniká plán na omezení mediální moci Andreje Babiše

Radek Bartoníček Václav Dolejší, Radek Bartoníček
24. 2. 2016 19:04
Sociální demokracie opět řeší vliv médií v majetku ministra financí Andreje Babiše. Strana má ke kumulaci moci svého koaličního partnera výhrady dlouhodobě, teď se však zdá, že sociální demokraté chystají konkrétní antibabišovské zákony. Ministr vnitra Milan Chovanec mluví o tom, že je na čase změnit legislativu tak, aby lidé aktivní v politice nemohli vlastnit média. Konkrétní podobu by tato snaha mohla dostat v právě projednávaném zákonu o střetu zájmů. Lidový dům uvažuje také o legislativě proti koncentraci mediální moci. Reagují tak mimo jiné na dva konkrétní články MF Dnes z poslední době, které se oba částečně týkaly právě Chovance.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – V sociální demokracii sílí hlasy volající po tom, aby ČSSD konečně omezila mediální vliv Andreje Babiše, jehož firma vlastní deníky MF Dnes, Lidové noviny, server iDnes a rádio Impuls. Babiš je sice koaličním partnerem sociálních demokratů, ale dnes zároveň také největším protivníkem.

Lidový dům má k Babišově kumulaci moci výhrady dlouhodobě, například loni v březnu na svém sjezdu ČSSD přijala ostré usnesení, že je třeba "zpřesnit mediální legislativu, jinak tu budeme mít jen parodii na demokratický systém, v níž místo politických programů a demokratických stran budou spolu o vliv na budoucnost státu soupeřit jen bohaté podnikatelské klany".

Teď se však zdá, že sociální demokraté - hlavně na nátlak prvního místopředsedy Milana Chovance - chystají konkrétní antibabišovské zákony. Podle ministra vnitra už nespokojenost zesílila natolik, že by mohla dostat konkrétní podobu v zákonu o střetu zájmů, který nyní projednává Poslanecká sněmovna. " Za určitých okolností by byl čas změnit legislativu tak, aby lidé aktivní v politice nemohli vlastnit média," řekl Chovanec.

Lex Babiš? Možné jsou dvě cesty

"Teď se o tom v sociální demokracii bavíme. Diskutujeme, že člověk si musí v určitou chvíli vybrat, jestli chce dělat politiku, nebo chce vlastnit a ovládat určité podniky," potvrzuje výhrady ČSSD předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák.

Jeho kolegové mluví o dvou zákonech - první proti koncentraci mediální moci (například vlastník novin by nemohl mít současně i televizní nebo rozhlasovou stanici), a druhý, aby politici od určité výše nemohli mít majetkové podíly v médiích. "To znamená, že takový člověk by se musel vzdát kontroly a vlastnictví, nebo by holt neměl být ve vládě," dodává Sklenák.

Proč tak najednou začali sociální demokraté řešit problém, o němž vědí minimálně od ledna 2013, kdy vstoupili s Babišovým hnutím ANO do vlády? Důvodů je více - vliv jistě má nervozita z průzkumů před podzimními krajskými volbami, v nichž má ANO víc preferencí. Ale největší "rozbuškou" mezi ČSSD a Babišem se staly dva články v MF DNES, v obou částečně figuruje Milan Chovanec.

V tom prvním přirovnal deník ministra vnitra k čínským cenzorům, který chce omezit český internet. Druhý se týká spolumajitelé agentury Bison a Rose koupili podezřele levně horský hotel v Krkonoších od společnosti OKD. Jeden z nich, Miloš Růžička, je přitom dnes placeným mediálním poradcem Milana Chovance na ministerstvu vnitra.

Na sobotním jednání ČSSD vystoupil právě rozhořčený ministr vnitra Milan Chovanec, který noviny a Babiše ostře kritizoval. "Tady se láme chleba, ten článek je od a až do zet vylhaný. MFD se vydala na křížovou výpravu proti ČSSD. Toto nemůže zůstat bez odezvy. Udělám maximum proto, aby pravda vyšla najevo, toto se nemůže dít v České republice," stěžoval si ministr.

"Nastala podle mě doba, aby skončila tzv. politika dopingu, kdy politici – podnikatelé zneužívají média ve svůj prospěch a proti svým politickým oponentům," tvrdá Chovanec s tím, že stejný názor jako on má řada dalších jeho kolegů v ČSSD.

Doplnění zákona o střetu zájmů o paragraf, který by omezil Babiše, nevyloučil ani ministr Jiří Dienstbier, který tento zákon za vládu do Sněmovny předkládal. "Debata o něčem takovém je legitimní. Zatím nelze říci, jestli poslanci ČSSD něco takového podpoří, nepochybně ale na toto téma ještě bude debata," řekl Dienstbier.

ČSSD: Články mají diskreditovat Sobotku

Hlavně nákup krkonošského hotýlku se stal nečekanou aférou na politické scéně. MF DNES upozornila, že chalupu Kladenka si koupili "Sobotkovi lidé" Miloš Růžička a Jiří Bis z PR agentury Bison&Rose v roce 2005 těsně poté, co si jejich agenturu najal Zdeněk Bakala po svém vstupu OKD, o jejichž privatizaci tehdy rozhodl ministr financí Sobotka.

Miloš Růžička v úterý uspořádal velkou tiskovou konferenci. Vysvětloval, že 13 milionů korun za Kladenku nebyla podezřele nízká cena a na důkaz ukazoval tehdejší odhady ceny nemovitosti a následné investice do modernizace objektu.

Sociální demokraté tvrdí, že články v MFD (kterou vlastní vydavatelství Andreje Babiše) jsou lživé a jejich snahou je zdiskreditovat Sobotku. Redakce oponuje, že články jsou pravdivé a Babiš s nimi nemá nic společného.

Poznámka: Podnikatel Zdeněk Bakala je majitelem společnosti Economia, která mimo jiné vydává Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy