"Ať Okamura ukáže, co umí." Ostravsko vzpomíná na komunismus a tíhne k extrému

Martin Biben Martin Biben
19. 10. 2017 21:26
Trend, který politologové předpovídají letošním volbám, tedy nárůst obliby takzvaných protestních stran, může mít na Ostravsku a celé severní Moravě svoji osobitou verzi. Lidé v kraji roky svázaném s hornictvím a těžkým průmyslem, který byl ještě v minulých volbách největší oporou ČSSD, před volbami často vyjadřují přízeň komunistům a SPD Tomia Okamury.
Důl Paskov byl uzavřen letos v březnu, pracovalo v něm 1300 lidí.
Důl Paskov byl uzavřen letos v březnu, pracovalo v něm 1300 lidí. | Foto: ČTK

Ostrava - Jako by politici boj o ně dopředu vzdali. Na prostranství před jižní částí dolu ČSM ve Stonavě u Karviné, které připomíná malé autobusové nádraží, lze najít jediný volební plakát. "Řekněte NE Sobotkovi a EU!" vyzývají na něm Úsvit s Blokem proti islamizaci. A ze skel minibusu, který jezdí na trase mezi blízkou Karvinou a Horní Suchou, zase hlásá Tomio Okamura své "Ne islámu, ne teroristům".

Jinak v okolí šachty, která má - na rozdíl od ostatních dolů krachujícího podniku OKD - šanci ještě pár let těžit, nic nenaznačuje, že se blíží volby. Je přitom všední den, tři čtvrtě na dvě a z brány, za kterou stojí těžní věž s pomalu se otáčejícím kolem, vychází stovky horníků. V pondělí ani během celé kampaně tu na ně nikdo nečeká. Žádné letáky, koblihy ani guláš jako na náměstích.

Při dotazech na volební preference tihle muži často jen odmítavě kroutí hlavami. "Volím komunisty, koho jiného," zašklebí se další. Nejsou to ale jen dělníci, ze kterých je cítit rozčarování z rozpadu jejich podniku, trpkost ze ztráty prestiže hornického řemesla a stesk po starých časech.

"Volím komunisty, levice je třeba. A těm chlapům se nedivte, dnes vydělá horník na čelbě za tu nejtvrdší práci 18 až 25 tisíc. To má i s příplatky za svátky. Zato za komunistů brali násobky průměrné mzdy," říká inženýr Václav Smuž z dolu ČSM Sever, jehož vchod do vrátnice zdobí velkorysá mozaika horníka s dítětem. Obraz s nadšeným pohledem dvojice do zářné budoucnosti se dnes už místy drolí. Pro stav českého hornictví a podniku samotného je to výstižná alegorie.

Okamura není profláklý

Komunisté, byť je horníci jmenují mezi volitelnými stranami velmi často, tady ale nejsou jediní favorité. Mnohokrát zazní i jméno Tomio Okamura. "Lidi mají pocit, že už se dneska nemohou k ničemu vyjádřit nebo to stejně nemá cenu. A SPD chce přímou demokracii, referenda," vysvětluje zámečník Petr Halfar.

Foto: ČTK

Zvláštní, že nikdo z těch, kteří vyjadřují sympatie k Okamurovi, nezmiňuje jeho hlavní bod programu, a to odmítání imigrantů a zákaz islámu. "Spíš jde o to, aby to zas zkusil někdo jiný, ať ukáže, co umí," míní technik David Chocenský.

Zhruba podobný počet lidí jako komunistům a Okamurovi tady nejspíš věří i Babišovi. "Sobotka nechal rozkrást OKD, Schwarzenegger (myšlen je Schwarzenberg, pozn. redakce) je zápaďák, Babiš představuje změnu," míní asi šedesátiletý technik. Sociální demokracii, která získala v okresu Karviná v minulých volbách do Poslanecké sněmovny téměř 32 procent, zmiňují horníci jen výjimečně. Druzí tady skončili v roce 2013 komunisté s téměř dvaadvaceti procenty, třetí ANO se šestnácti a čtvrtý Okamurův Úsvit s téměř sedmi procenty.

Podporovatelé liberálních, prozápadních stran, jako jsou TOP 09 či ODS, tady působí podobně výstředně jako padnoucí oblek a kravata. V minulých volbách získaly v okrese obě po čtyřech procentech, nyní nic nenasvědčuje tomu, že dopadnou lépe.

"Volím TOP 09, nechci, aby tu vládl Babiš. Lidé jako Kalousek nebo Schwarzenberg jsou šance, že budeme dál svobodnou zemí," říká asi čtyřicetiletý geolog, který odmítl zveřejnit své jméno, připustil ale, že je se svým názorem na věc téměř osamocen. 

I nálady v nedalekém Bohumíně nejspíš propad ČSSD, která v nijak úhledném městě získala před čtyřmi lety dokonce více než 35 procent, potvrzují. Stejně jako nárůst preferencí extrémních stran či Babišova ANO. "Zvolím komunisty, za nich bylo vše levné, práce stabilní," říká skladník z místního podniku Toma Recycling Jan Daniš. Na námitku, že v té době byli lidé ve vězení jen kvůli svému názoru a ani ti poslušní nemohli volně cestovat, Daniš nejdříve přikývne. "Jenže já nikam moc nejezdím," namítne po chvíli.

Foto: Martin Biben

Další dělníci z provozu, který recykluje plastové materiály, jmenují jako své favority Okamurovu SPD, Dělnickou stranu sociální spravedlnosti a ANO. Zato ČSSD jen jeden jediný. "To zklamání, které lidé vyjadřují podobnými víceméně protestními hlasy, má bohužel svoji logiku. Více než polovina našich zaměstnanců spadla do dluhových pastí, mají zkušenosti s exekutory a jejich sociální situace určitě není záviděníhodná," poznamenal ředitel podniku Svatopluk Klézl.

Studenti se kloní k ANO a pirátům

Odlišná nálada panuje mezi studenty v Ostravě, kde i v roce 2013 bodovaly liberální strany víc než ve zbytku kraje. Předvolební atmosféra se ale ani náznakem nepromítá v budově předválečné obchodní akademie na Sokolské ulici, kde dnes sídlí Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské. Nástěnky jsou plné školní agendy, třeba nabídek nejrůznějších kurzů.

Neznamená to ale, že volby tady nejsou téma. Například skupina šestadvaceti studentů a studentek třetího ročníku oboru marketing si v úterý udělala anketu, ze které vyplynulo, že mezi nimi má největší podporu hnutí ANO, poté piráti, ODS a TOP 09. I tady však, s podobným výsledkem jako TOP 09, bodovala Okamurova SPD, považovaná mnohými politology, zejména kvůli svým postojům k uprchlíkům a islámu, za extremistickou stranu.

Některé studenty politický vkus jejich kolegů zklamal. "Čekal bych, že na vysoké škole, zejména ekonomického směru, budou preference ANO a SPD výrazně menší. Měli bychom umět rozlišit, které sliby je možné uskutečnit a které ne," míní například Lukáš Adam, který je sám voličem pirátů. Jenže vyčítat studentům, že volí Babišovo ANO, je zvláště v Ostravě obtížné. Severomoravským lídrem hnutí je tu bývalý respektovaný rektor VŠB-TU a nynější moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Darkovské moře - zatopené poddolované území u Karviné.
Darkovské moře - zatopené poddolované území u Karviné. | Foto: Martin Biben

Pro někoho možná překvapivě dopadlo i hlasování studentů marketingu o euru. Jen osm budoucích ekonomických inženýrů by rozhodlo o přijetí eura už v příštím volebním období, třináct bylo proti.

Celkovou větší tendenci severní Moravy a Slezska volit levici a nestandardní, ideologicky jasně neukotvené strany vysvětlují experti výjimečnou skladbou obyvatel kraje a jeho historií spojenou s těžkým průmyslem.

"Lidé tady historicky tíhnou k větší pomoci od státu, což je vede k levici. A emoce, které jsou často při volbě rozhodující, zase způsobují podporu těch, kteří nabízí řešení problémů, které třeba ani neexistují," uvedl Jan Janků, který se na ostravské ekonomické fakultě zabývá teorií veřejné volby.

Dalším faktorem pak může podle odborného asistenta Vojtěcha Klézla být méně početná střední třída. "Jsou tu velké rozdíly, mzdy jsou buď nízké, nebo vysoké, lidé bohatí, nebo chudí. Klasická střední třída skoro chybí. Proto je výrazně menší i tradiční voličstvo středových stran," míní.

 

Právě se děje

Další zprávy