Ať mohou lidem předepsat léky i doktoři v penzi, navrhuje komora

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
30. 12. 2015 15:17
Česká lékařská komora chce, aby mohli doktoři v penzi předepisovat lidem léky. Recepty by mohli vystavovat svým příbuzným a nejbližším známým. Tyto medikamenty by pak lidem musela zaplatit pojišťovna. Dnes praxe funguje jen "na dobré slovo" - pojišťovna si může vybrat, jestli lidem léky uhradí, nebo ne. Změna má uspořit čas lékařům a miliony zdravotním pojišťovnám.
Foto: Thinkstock

Praha - Lidé, kteří mají za souseda lékaře v důchodu, už možná nebudou muset pro své léky do ambulance. Recept jim bude moci vystavit právě jejich soused, a to přímo v obýváku.

Praxi, která doposud fungovala jen "na dobré slovo", chce nyní v zákoně ukotvit Česká lékařská komora. Lékařů totiž ubývá. Zdravotnictví by navíc změna ušetřila miliony.

"Chceme, aby mohl nepracující lékař v důchodu předepisovat sobě či svým nejbližším léky. Tento způsob předepisování je sice možný i dnes, ale jen neoficiálně. Takže pokud lékař někomu takovým způsobem recept vypíše, záleží jen na pojišťovně, jestli pak tyto léky pacientovi uhradí, nebo ne," říká k tomu viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

Pokud by se ale pravidlo dostalo do zákona, pojišťovna by lidem léky z receptu zaplatit musela. Stejně jako kdyby recept vystavil doktor v ordinaci nebo v nemocnici. "Lékařům by to uspořilo spoustu času a systému zase peníze. Za každou návštěvu pacienta v ordinaci totiž vydají pojišťovny řádově stokoruny," doplnil Mrozek.

Úspora nejméně milion ročně

Třeba obyčejné vyšetření odborníkem, které musí před vypsáním receptu předcházet, stojí podle číselníku Všeobecné zdravotní pojišťovny dvě stě korun. Pokud se pacient nechá vyšetřit na pohotovosti, vydá pojišťovna dokonce 295 korun.

Stačilo by tedy, aby každý z 4261 neaktivních lékařů, kterých se změna týká, předepsal ročně jen jeden jediný recept a české zdravotnictví by tím uspořilo kolem milionu korun.

Nápad komory už si proto získal také některé poslance. "Rozhodně bych to podpořil. Lékaři stárnou, třeba praktiků nad šedesát let už je dnes asi pětapadesát procent. Takže pokud by mohli neaktivní lékaři v důchodu předepisovat léky sami sobě či rodinným příslušníkům bez nutnosti chodit do ordinace, systému by to prospělo," zhodnotil návrh například místopředseda zdravotního výboru Sněmovny a sociální demokrat Jaroslav Krákora.

Léky už dnes předepisují 4 tisíce doktorů v penzi

Spokojení by byli i samotní lékaři. "Moje máma je celoživotně dětská lékařka, které je hodně přes osmdesát let. Ukotvení pravidel v zákoně bychom proto oba velmi uvítali," vyjádřil se pražský praktický lékař Jan Jelínek.

Naopak ministerstvo zdravotnictví a největší pojišťovna v zemi se k návrhu staví zdrženlivě. "Teprve až se na nás komora s tímto návrhem sama obrátí, budeme to s ní řešit," vyhnul se přímé odpovědi mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Ministerstvo zdravotnictví se pak k návrhu vůbec nevyjádřilo. Podle České lékařské komory ale slíbil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v minulosti spolupráci. Změna by se proto mohla podle lékařů do zákona o zdravotních službách dostat už příští rok.

Česká lékařská komora eviduje celkem 50 876 členů, z toho 38 624 je aktivních lékařů - to znamená, že pracují v některé z českých nemocnic či ambulancí. Nepracujících důchodců v řadách lékařů je 6 651. O povolení předepisovat léky si prozatím zažádalo 4 261 z nich. Právě těchto doktorů by se změna týkala.

 

Právě se děje

Další zprávy