Ať je referendum o EU a ať odstoupí Juncker, požadovali poslanci, před nimiž promluví Sobotka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
28. 6. 2016 21:22
Bouřlivé dění kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie se přeneslo i na úterní zahájení schůze Poslanecké sněmovny. Zejména poslanci z menších stran požadovali referendum o vystoupení z EU nebo odchod šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera. Nakonec se celá Sněmovna spokojila s tím, že debata o EU proběhne ve čtvrtek od šesti hodin večer, kdy vystoupí premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Premiéra Bohuslava Sobotku čeká perná debata o EU v Poslanecké sněmovně.
Premiéra Bohuslava Sobotku čeká perná debata o EU v Poslanecké sněmovně. | Foto: Silvie Housková

Praha - Poslanecká sněmovna měla v úterý při zahájení své schůze první možnost debatovat o hektickém evropském dění, a hned toho využila. Vystoupilo několik poslanců, avšak nakonec se všichni shodli, že téma evropské integrace přijde na řadu ve čtvrtek v šest hodin, kdy vystoupí jako první premiér Bohuslav Sobotka.

"Chtěl bych vystoupit a informovat o situaci v EU po Brexitu a pozici české vlády," napsal na Twitteru Sobotka, který se v úterý sešel s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Na čtvrteční schůzi lze čekat kromě jiného velkou debatu o výroku ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který původně ostře kritizoval šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, později ale svá slova mírnil. "Předseda Juncker není mužem na svém místě," tvrdil Zaorálek. Sobotka, jak je u něj zvykem, na jedné straně uvedl, že je potřeba změnit fungování celé Evropské unie a Evropské komise, ale hned dodal, že v tuto chvíli by bylo nešťastné pouštět se do nějakých personálních bitev.

"Jeden den řekne Lubomír Zaorálek, že Juncker musí odejít, druhý den Bohuslav Sobotka, že to není dobrý krok. Česká zahraniční politika v praxi, takto nic neprosadí," okomentoval postup sociálnědemokratických politiků a členů vlády předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Sobotka ve čtvrtek nepochybně uslyší zástupce opozičního Úsvitu, kteří už v úterý navrhli ve Sněmovně, aby mimořádně jednala o výzvě k odstoupení Jean-Clauda Junckera, a zároveň požadovali přijetí ústavního zákona, který by umožnil vypsání referenda o setrvání České republiky v EU.

Musíme přijít s poselstvím a představou toho, jak by měla EU dál fungovat. Evropská komise musí změnit styl práce, říká ministr Zaorálek | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy