Ať je referendum o EU a ať odstoupí Juncker, požadovali poslanci, před nimiž promluví Sobotka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
28. 6. 2016 21:22
Bouřlivé dění kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie se přeneslo i na úterní zahájení schůze Poslanecké sněmovny. Zejména poslanci z menších stran požadovali referendum o vystoupení z EU nebo odchod šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera. Nakonec se celá Sněmovna spokojila s tím, že debata o EU proběhne ve čtvrtek od šesti hodin večer, kdy vystoupí premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Premiéra Bohuslava Sobotku čeká perná debata o EU v Poslanecké sněmovně.
Premiéra Bohuslava Sobotku čeká perná debata o EU v Poslanecké sněmovně. | Foto: Silvie Housková

Praha - Poslanecká sněmovna měla v úterý při zahájení své schůze první možnost debatovat o hektickém evropském dění, a hned toho využila. Vystoupilo několik poslanců, avšak nakonec se všichni shodli, že téma evropské integrace přijde na řadu ve čtvrtek v šest hodin, kdy vystoupí jako první premiér Bohuslav Sobotka.

"Chtěl bych vystoupit a informovat o situaci v EU po Brexitu a pozici české vlády," napsal na Twitteru Sobotka, který se v úterý sešel s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Na čtvrteční schůzi lze čekat kromě jiného velkou debatu o výroku ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který původně ostře kritizoval šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, později ale svá slova mírnil. "Předseda Juncker není mužem na svém místě," tvrdil Zaorálek. Sobotka, jak je u něj zvykem, na jedné straně uvedl, že je potřeba změnit fungování celé Evropské unie a Evropské komise, ale hned dodal, že v tuto chvíli by bylo nešťastné pouštět se do nějakých personálních bitev.

"Jeden den řekne Lubomír Zaorálek, že Juncker musí odejít, druhý den Bohuslav Sobotka, že to není dobrý krok. Česká zahraniční politika v praxi, takto nic neprosadí," okomentoval postup sociálnědemokratických politiků a členů vlády předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Sobotka ve čtvrtek nepochybně uslyší zástupce opozičního Úsvitu, kteří už v úterý navrhli ve Sněmovně, aby mimořádně jednala o výzvě k odstoupení Jean-Clauda Junckera, a zároveň požadovali přijetí ústavního zákona, který by umožnil vypsání referenda o setrvání České republiky v EU.

Musíme přijít s poselstvím a představou toho, jak by měla EU dál fungovat. Evropská komise musí změnit styl práce, říká ministr Zaorálek | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 27 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy