Přelet ISS přes Slunce. Astrofotka měsíce zachytila jev, který netrval ani sekundu

tep tep
9. 6. 2020 16:17
Nejlepší astrofotku za květen vyhrál snímek Libora Hašpla. Vyfotil přelet mezinárodní kosmické stanice (ISS) přes Slunce. Přelet trval necelou sekundu a i v tak krátkém čase zvládl autor pořídit 26 fotek. Vítězná fotografie je unikátní především v tom, že kromě přeletu stanice zachycuje také činnost na Slunci samém.
Foto: Libor Hašpl, Archiv Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i.

Astrofotograf Libor Hašpl využil chvíle, kdy se stanice pohybovala na denní obloze nedaleko Kolína. Pro pozorovatele se její dráha promítla na pozadí Slunce. Celý přelet přes sluneční disk ve specializovaném astronomickém dalekohledu trval pouhých 0,68 sekundy.

Mezinárodní kosmická stanice obíhá Zemi ve výšce "pouhých" 400 kilometrů, Slunce je však od Země vzdáleno 150 milionů kilometrů. I proto se na pozadí Slunce zdá tak veliká, ve skutečnosti by však jen o něco málo přesahovala standardní fotbalové hřiště.

Poměrně malým dalekohledem byl autor schopen zachytit nejen systém obrovských slunečních panelů, ale i některé moduly, ze kterých je stanice složená. 

"Dráha Mezinárodní kosmické stanice je známa natolik přesně, že si na zemském povrchu můžeme najít místo, kde se nám na zlomek sekundy ISS promítne před sluneční disk. Je to ovšem fotografický majstštyk," zhodnotil snímek Ondřej Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Hašpl použil teleskop, který odfiltruje ze slunečního světla všechny "nepotřebné" složky a díky tomu lze na jeho fotografii vidět například protuberance. Na snímku se nacházejí nad okrajem Slunce a představují chladnější vodíková oblaka formovaná magnetickým polem Slunce.

Mezinárodní kosmickou stanici lze pozorovat i pouhým okem, uvidíme ji ale jen jako pomalu se sunoucí "hvězdu". Neuvidíme však stanici samotou ale pouze její jasnost, neboli intenzitu slunečního světla odrážejícího se od modulů a slunečních panelů.

Průlet satelitů Elona Muska nad Nizozemím. Sledujte záběry amatérského astronoma Marco Langbroeka 24. 5. 2019 | Video: VideoFromSpace
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Počet nakažených covidem-19 v Česku dál roste. Za pátek přibylo 1300 lidí

Denní přírůstek případů koronaviru v České republice se v pátek dostal poprvé od počátku května na 1300. V nemocnici je s covidem 216 lidí, sedm ve vážném stavu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy