Nebeské úkazy 2022: Měsíc zakryje Mars, pozorovat bude možné částečné zatmění Slunce

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
Aktualizováno 9. 1. 2022 10:46
Letošní rok nabídne několik zajímavých vesmírných úkazů, které bude možné pozorovat bez dalekohledu. Dojde k zákrytu Marsu Měsícem, částečnému zatmění Slunce nebo nad Zemí proletí trosky Halleyovy komety. Aktuálně.cz ve spolupráci s Českým astronomickým ústavem Akademie věd sestavily výběr těch nejlepších astronomických jevů tohoto roku.
Foto: Shutterstock.com

Jitřenka

Jitřenka nebo Večernice, tak bývá označována planeta Venuše. Liší se to podle toho, kdy ji lze vidět. Jitřenka se jí říká tehdy, kdy je tato planeta tím posledním světelným bodem, který lze pozorovat ráno na obloze před východem Slunce. Naopak Večernice se jí přezdívá, když je večer po západu Slunce tím prvním, co lze spatřit na obloze. 

"Posledních několik měsíců jsme mohli pozorovat Venuši jako Večernici. Koncem ledna se ale objeví na ranní obloze jako Jitřenka," říká  mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Největší jasnosti dosáhne Jitřenka 12. února

Na jasné večerní obloze lze v těchto dnech také pozorovat Saturn, Jupiter nebo Merkur - ten ale bude ještě lépe vidět v dubnu. Úhlově nejdále od Slunce se tato planeta bude nacházet 29. dubna, kdy tedy bude nejlépe pozorovatelná. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy