Asociace Zemanovi: Absolventi antropologie práci mají

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 5. 2013 12:02
Podle prezidenta mají dostávat vysoké školy peníze podle uplatnitelnosti absolventů
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká asociace pro sociální antropologii se brání výrokům prezidenta Miloše Zemana o uplatnitelnosti absolventů oboru kulturní a sociální antropologie, kteří podle něj končí po studiu na úřadu práce.

"Jsou školy, které produkují kulturní antropology. Máme nejvíce kulturních antropologů na milion obyvatel na světě, ale bohužel většinou ten antropolog po absolvování jde na úřad práce. Jsou školy, které mají devadesáti-, pětadevadesátiprocentní uplatnitelnost," uvedl minulý týden prezident.

Česká asociace pro sociální antropologii tyto výroky odmítá a míní, že obor vychovává studenty ke kritickému a analytickému myšlení a schopnosti řešení problémů plynoucích z dnešního nejistého světa.

"Pracují proto ve státní správě i v samosprávách, v soukromých firmách i neziskovém sektoru. Uplatňují se například v diplomacii, médiích, humanitárních organizacích, sociálních odborech měst, zahraničním obchodě, při průzkumu trhu nebo v reklamních agenturách. Na úřadech práce fronty antropologů nestojí", vyjádřila se asociace.

Výroky o uplatnitelnosti absolventů pronesl prezident Miloš Zeman po svém vystoupení na Žofínském fóru 20. 5. 2013. V rámci diskuse vyjádřil přesvědčení, že české vysoké školy by měly dostávat peníze podle uplatnitelnosti jejich absolventů na trhu práce, a nikoliv podle počtu studentů.

Podle Zemana již existují zhruba desetileté číselné řady, z nichž je uplatnitelnost absolventů dobře patrná. 

"Číselné řady uplatnitelnosti, respektive nezaměstnanosti absolventů VŠ, existují pouze pro celé fakulty, nikoliv pro obory. Ani tyto řady však nedokazují, že by fakulty, které obor sociální a kulturní antropologie či příbuzné obory vyučují, 'produkovaly' více nezaměstnaných. Některé z těchto fakult naopak dosahují oné devadesáti- až pětadevadesátiprocentní uplatnitelnosti" uvádí asociace.

Uplatnitelnost absolventů již patří mezi jedno z kritérií pro rozdělování peněz vysokým školám. Na základě kvalitativních měřítek školy dostávají 22,5 procenta peněz, zhruba třetinu z toho tvoří právě uplatnitelnost absolventů.

Předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer navíc upozorňuje, že za každého nezaměstnaného absolventa dostane škola méně peněz na studenty přijaté do prvních ročníků.

Finance do vysokého školství by podle Zemana přinesly i "tvrdé penalizační poplatky" za nesložení zkoušky nebo například opakování semestru. Taková opatření by prý snížila počty studentů, protože by odešli ti, kteří by nebyli schopni řádně studovat.

Nyní si studenti mohou jak v bakalářském, tak v magisterském programu zdarma prodloužit studium o rok, poté už platí.
Školné, jehož zavedení je součástí koaliční smlouvy, naopak Zeman odmítl jako sociálně diskriminační.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení

Krajský soud v Brně ve středu uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700 000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. "Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně," uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy