Asociace krajů by se měla odpolitizovat a její předseda volit pouze na jeden rok, navrhuje Půta

ČTK ČTK
22. 11. 2016 18:45
Znovuzvolený liberecký hejtman Martin Půta navrhuje, že by se předseda Asociace krajů ČR měl volit na jednoleté období. Nyní je to dvouleté období. Kdyby se hejtmani na tomto postu rotovali každý rok, funkci předsedy by to odosobnilo a nebyl by podle Půty spojován s jedinou politickou stranou. Mohli by navíc dostat prostor všichni, kdo mají ambici stát v čele asociace. Liberecký hejtman to chce navrhnout na nejbližším jednání asociace, které se bude konat v prosinci.
Znovuzvolený hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Znovuzvolený hejtman Libereckého kraje Martin Půta. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) chce Asociaci krajů ČR odpolitizovat. Měla by se držet věcných témat, řekl v úterý znovuzvolený liberecký hejtman. Na nejbližším jednání asociace, které bude v prosinci, se chystá navrhnout také změny ve funkčním období předsedů. Střídat by se podle něj měli po roce a nikoli každé dva roky, jak je tomu nyní.

"Myslím, že situace je teď jiná než v minulých volebních obdobích. Neexistuje žádná dominantní politická strana, jejíž členové by byli hejtmani. Je tam v podstatě něco, čemu se dá říct remíza. Myslím, že by bylo rozumné toho využít k nějakému přenastavení asociace krajů," vysvětlil svůj návrh Půta. V minulosti se podle něj asociace vyjadřovala i k politickým otázkám, které by měl spíš řešit parlament nebo vláda.

Hejtmani by se ale podle Půty měli držet hlavně věcných témat. "Mohlo by k tomu přispět například to, že by se předseda asociace měnil každý rok. Teď máme ve stanovách změnu jednou za dva roky," řekl. Kdyby hejtmani rotovali a předseda se měnil každý rok, funkci předsedy by to odosobnilo a nebyl by spojován s jedinou politickou stranou jako v minulosti, uvedl Půta. Navíc všichni, kdo mají ambici stát v čele asociace, by se tak mohli podle Půty postupně vystřídat.

Předsedou Asociace krajů ČR byl dlouhá léta Michal Hašek (ČSSD). Letos ale neuspěl v krajských volbách. Po nich ztratila ČSSD převažující zastoupení i v Asociaci krajů ČR. Hnutí ANO po krajských volbách vede šest krajů včetně Prahy. ČSSD má pět hejtmanů. Po jednom kraji vedou komunisté, KDU-ČSL a STAN, jejichž hejtmani by tak mohli případný spor ANO a ČSSD o předsednickou funkci rozhodnout. Půta však v úterý podporu pro případné kandidáty komentovat nechtěl.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy