Armádu vystřídají v Boleticích lyžaři

Pavel Baroch
24. 5. 2006 16:20
Boletice - Úřady udělaly vyznamný krok k tomu, aby armáda opustila část vojenského újezdu Boletice. Měl by tam vzniknout lyžařský areál.

Ministři obrany, životního prostředí a pro místní rozvoj spolu s jihočeským hejtmanem podepsali deklaraci o společném postupu při civilním využití boletického vojenského prostoru.

"Je to konec začátku," poznamenal bezprostředně po podpisu memoranda jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS), podle kterého bude trvat ještě nejméně dva roky, než se na sjezdovku v Boleticích spustí první lyžař.

Nová sněmovna totiž nejprve bude muset souhlasit s tím, aby část vojenského prostoru severně od Lipna přešla z vojenské do civilní správy. Pak bude potřeba vyřídit všechna povolení včetně různých posudků, zda nový areál nepřiměřeně nezatíží přírodně cennou oblast vojenského újezdu.

Foto: Aktuálně.cz

Od Chlumu ke Špičáku

Jihočeský kraj nejprve chtěl vybudovat rozsáhlý lyžařský komplex na kopci Chlum v severní části újezdu. Jenže proti se postavila armáda, která tvrdila, že by se tím výrazně omezily možnosti vojenského výcviku v celých Boleticích.

S Chlumem nesouhlasili ani profesionální ekologové a nevládní organizace. Sjezdovky a běžkařské tratě by podle nich mohly zničit vzácné živočichy a rostliny, například orchideje.

Z dlouhých jednání, do kterých se zapojil dokonce i prezident Václav Klaus, který na sjezdovkách rád tráví volný čas, nakonec vyšel kompromis - vytvořit zimní areál na kopci Špičák v jižní části Boletického újezdu.

"Je to řešení, které umožňuje, aby vojenský újezd Boletice nadále fungoval pro vojenský výcvik," konstatoval armádní mluvčí Andrej Čírtek.

"Z pohledu ochrany přírody je to nejméně konfliktní oblast," dodal ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL).

Špičák leží ve třetí a čtvrté zóně Chráněné krajinné oblasti Šumava. "Vrch tvoří z asi osmdesáti procent bývalé hospodářské lesy, které byly určeny k produkci dřeva," poznamenal nedávno pro deník Aktuálně.cz Alois Pavličko, ředitel Národního parku a CHKO Šumava.

Armáda přijde o 17 procent

Vojsko by mělo přijít o sedmnáct procent území v jižní části Boletic. Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) poznamenal, že součástí podepsané deklarace je i bod, že Jihočeský kraj nebude po armádě požadovat další území v újezdu.

Dodal, že případné vyčištění této části Boletic od vojenské munice by nemělo být tak drahé jako v případě původně požadované lokality na Chlumu.

"Určitě to nebudou miliardy," řekl Kühnl. "Tato část protoru s největší pravděpodobností nepatří k nejvíce zatíženým."

Kühnl dodal, že odtržení části Boletic projednal s armádou včetně generálního štábu.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Sjezdovky za miliardu

Stavba nového lyžařského areálu by podle hejtmana Zahradníka měla stát na miliardu až miliardu a půl. "O konkrétním investorovi jsme ale zatím nemohli uvažovat," poznamenal Zahradník, podle kterého však v každém případě půjde o kombinaci veřejných a soukromých peněz.

Podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka (ČSSD) by na lyžařské centrum na Špičáku mohla přispět Evropská unie.

"Je to jeden z prvních projektů, který nám ukáže, kudy se bude ubírat turistika v naší zemi," poznamenal Martínek.

Jihočeský hejtman Zahradník připomněl, že příjmy z turistiky pocházejí na Lipensku z 80 až 90 procent z letního období. Nový lyžařský areál by měl pomoci turistickou sezónu prodloužit i na zimní měsíce.

"Slibujeme si od toho, že penziony nebudou otevřeny jenom tři až čtyři měsíce přes léto. Dnes zavřou a propustí své zaměstnance, protože nemají turisty," řekl už dříve deníku Aktuálně.cz Jiří Hůlka, starosta Horní Plané, která leží od Špičáku jen asi tři kilometry.

Podle hejtmana Zahradníka by v novém lyžařském areálu mohly najít práci stovky lidí, další by se měli uplatnit v navazujících oborech.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy