Armáda vytvoří zálohy v tajné nemocnici v Těchoníně, u výsadkářů nebo chemiků

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
2. 12. 2015 14:03
Kromě razantního zvýšení počtu vojáků v záloze chce armáda zvednout i počet jednotek, u kterých budou záložáci sloužit. V dohledné době tak vznikne jednotka i v "tajné" nemocnici v Těchoníně, kterou je možné použít třeba v případě epidemie eboly. Kromě toho vzniknou záložní jednotky u dalších osmi bojových a podpůrných útvarů. Podle toho, kolik se do nových útvarů přihlásí lidí, by se první cvičení mohla uskutečnit v roce 2017.
Foto: Armáda ČR

Praha - Speciální a donedávna ještě tajná vojenská nemocnice v Těchoníně by mohla poměrně brzy získat další využití. Armáda počítá s tím, že by v zařízení v Orlických horách mohla cvičit nová jednotka lékařů aktivních záloh.

"Udržovat v Těchoníně stálou jednotku je velmi náročné. Je mírový stav, nedochází k žádné mimořádné události. A úplně jednoduše, co by tam ti lékaři dělali? Takže chceme aktivní zálohu, která by se připravovala na stanovené úkoly," vysvětlil náčelník generálního štábu Josef Bečvář po středečním jednání sněmovního výboru pro obranu.

Podle Bečváře by lékaři měli přijít z civilu, zájem mezi specialisty prý je. "Jsou to ale i bývalí vojenští lékaři, kteří mohou nabídnout své zkušenosti," dodává Bečvář.

Kromě těchonínského Centra biologické ochrany ale záložní jednotky vzniknou také u dalších osmi profesionálních jednotek, které jsou velmi ceněné i v zahraničí. Mimo jiné i u chrudimských výsadkářů nebo liberecké protichemické jednotky.

"Budou dělat velkou výseč toho, co dělají profesionální výsadkáři - výsadkovou činnost, bojové patroly," nastínil deníku Aktuálně.cz zástupce velitele 43. výsadkového praporu Ivo Zelinka. Příslušníci roty záloh podle něj budou plnohodnotnou součástí jednotky.

Zelinka ale jedním dechem dodal, že než budou noví záložáci plně vycvičeni, zabere to až několik let. Podle zákona mohou aktivní zálohy cvičit jen tři týdny v roce. I z toho důvodu nebudou dobrovolníci dělat speciální úkoly jako odstřelovači nebo speciální průzkumníci, kteří jsou i mezi profesionály "výběrem z výběru".

Podle Bečváře začne nábor v půlce příštího roku, kdy se počítá s tím, že by mohla začít platit novela zákona o aktivních zálohách. Od července tak budou moci velitelé obsazovat místa v nových jednotkách. První cvičení by se mohla uskutečnit během roku 2017.

Zálohy jsou naplněné z půlky, příští rok je čekají obří cvičení

Představa vedení armády je taková, že do roku 2025 by v zálohách mělo sloužit celkem pět tisíc dobrovolníků. A i když jsou v současnosti tabulky naplněny jen lehce přes polovinu, Bečvář věří, že plného stavu se podaří dosáhnout už za pět let.

Generál poslancům upřesnil, jak by do budoucna mělo vypadat i rozdělení aktivních záloh mezi krajská velitelství a bojové útvary, které by mělo být zhruba půl na půl.

Bečvář se vrátil i k obřímu cvičení, kterého by se na začátku roku měly postupně zúčastnit všechny záložní jednotky. Představil také název cvičení, které se bude jmenovat Hradba 2016.

Zároveň náčelník generálního štábu avizoval, že vybrané jednotky se zúčastní i mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike, na které přijedou vojáci z řady dalších armád NATO. Jen loni se na něm podílelo okolo 1200 vojáků. Cílem bude hlavně trénovat spolupráci záložních jednotek s těmi profesionálními.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy