Armáda vyhrála s firmou Iveco spor o transportéry

Tomáš Fránek
29. 4. 2008 18:00
Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti armády
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Ministerstvo obrany uspělo v jednom ze sporů, v němž se neúspěšný uchazeč o miliardovou dodávku transportérů pro armádu, firma Iveco Fiat, snažil zpochybnit výběr rakouské zbrojovky Steyr.

Nejvyšší správní soud totiž po dvou letech sporu vyhověl stížnosti ministerstva a zrušil verdikt Městského soudu v Praze. Ten v květnu 2006 rozhodl o tom, že verdikt tehdejší ministra obrany Karla Kühnla byl neplatný.

"Rozhodnutí soudu vítáme, potvrdil se náš právní názor," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Spory s Ivecem však nekončí. U soudu totiž firma napadla i výsledek výběrového řízení, tady ještě definitivní rozhodnutí nebylo vyneseno.

Iveco nesplnilo podmínky

Nejvyšší správní soud zatím zveřejnil pouze to, že vyhověl stížnosti ministerstva obrany a že se žaloba proti rozhodnutí ministerstva odmítá.

Iveco bylo z tendru za dvacet čtyři miliard vyloučeno, protože nesplnilo jednu ze stanovených  podmínek.

Iveco se podáním žaloby domáhalo toho, aby bylo zrušeno rozhodnutí ministra obrany, který nevyhověl stížnosti, kterou firma proti jeho rozhodnutí podala.

Poté, co mu Městský soud vyhověl, bylo Iveco přesvědčeno, že díky tomuto rozhodnutí je zpátky ve hře o nové transportéry.

Soud ale odmítl předběžným opatřením zakázat ministerstvu smlouvu podepsat.

Soudy zasahují

K soudu se obrátil také druhý neúspěšný uchazeč o dodávku transportérů, společnost Patria. Ta neuspěla u Krajského soudu v Brně, který potvrdil, že miliardovým tendrem se neměl zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Problémy má ministerstvo i s transportéry od zbrojovky Steyr.

Vláda na doporučení ministerstva obrany totiž na sklonku loňského roku vypověděla se Steyrem smlouvu o dodávce bezmála dvou set vozidel, protože nesplňovaly armádní požadavky

Zástupci ministerstva obrany a rakouské zbrojovky Steyr proto podepsali na začátku dubna Memorandum o porozumění, které je podmínkou toho, aby armáda koupila od vídeňské firmy nové obrněné transportéry Pandur.

Ministerstvo bude vyjednávat se zbrojovkou na dodávku celkem 107 kusů transportérů.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy