Armáda udělala salto s puškami pro své bojovníky

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 17. 10. 2013 10:45
Rozjela miliardový nákup, a pak zjistila, že chce de facto jiné zbraně, píše deník Insider.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česká armáda usiluje o světový primát. V polovině rozjetého miliardového nákupu útočných pušek CZ 805 BREN přišla na to, že jí už dodané zbraně v riskantních zahraničních misích nevyhovují. A tak požádala Českou zbrojovku Uherský Brod o změnu - v podstatě o jinou pušku.

Přesněji - jde podle deníku Insider o to, že armáda chce najednou na pušce Bren jiný rozměr šachty pro zásobník. Ve výzbroji tak bude mít jeden typ zbraně se dvěma rozměrově různými otvory pro zásobníky. Bude tedy mít ve výzbroji stejný typ pušky, ale ve dvou nekompatibilních variantách.

V boji tak mohou nastat situace, že dva vojáci povedou z úkrytu palbu na protivníka (jeden s šachtou CZ a druhý se šachtou MC) a nebude možné, aby si vzájemně vypomohli zásobníky s municí, kdyby jednomu z nich došla.

Situace je nyní taková, že k 7737 už dodaným puškám za 1,2 miliardy, které mají zásobníkovou šachtu CZ, přibude příští měsíc prvních 200 zbraní s novým typem šachty MC. Do roku 2020 pak ministerstvo obrany hodlá nakoupit dalších 9741 pušek s šachtou MC za 1,1 miliardy korun.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Proč ten obrat? Odborníci generály varovali, ale bylo to marné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy