Armáda spásy: "Znají nás jen bezdomovci"

Vendula Křížová
6. 11. 2005 0:00
Praha - Armády spásy dnes druhý den slaví patnáct let od znovuobnovení činnosti v České republice.

Organizace je v Čechách známá především pomocí bezdomovcům. A nošením uniforem. Ale jinak - i přesto, že patří k těm největším, o jejích aktivitách mnoho lidí neví. A.S. se ani příliš propagovat nesnaží.

"Je pravda, že nejvíc nás asi znají bezdomovci. Možná, že ateistická část veřejnosti o nás ví dokonce víc, než křesťanská komunita," podotýká tajemnice Armády spásy Pavla Vopeláková.

Armáda spásy přitom kromě sociální práce velkou část svých aktivit věnuje i duchovní práci vycházející z křesťanství. "Je to oboje promíchané. Sociální práce s křesťanstvím a naopak," dodává Vopeláková. (Přečtěte si VÍCE o Armádě spásy ve světě i v ČR.)

Kdo může, za pomoc platí

Sdružení, které se věnuje lidem na okraji společnosti a lidem v nouzi, nabízí svým klientům služby denního centra a noclehárny. Těm, kteří chtějí na svém současném stavu pracovat, dávají možnost bydlet v azylovém domě nebo Domě na půli cesty.

Jakmile klient získá nějaké peníze, musí si ale pobyt v domě platit. Přispívá částkou, která je na bydlení určena z životního minima, tedy 1.960 korun. "Dáme mu však k dispozici veškerou pomoc, kterou při cestě zpět do společnosti a k práci může potřebovat," říká tajemnice Armády spásy.

Kde se berou peníze?

Peníze, které vyberou od části svých klientů, jsou však jen pětinou příjmu celé organizace. Dohromady se za loňský rok přes účty Armády spásy "protočilo" 153 milionů korun. "Polovinu z té částky získáme z grantů, které podáváme na stát, kraje i města. Něco málo přes milion získáváme od dárců, ať už jednotlivců nebo firem. Zbytek jsou platby od klientů a také nás dotuje Armáda spásy ze zahraničí," vypočítává Vopeláková. Tento příjem však podle jejích slov brzy ztratí.

Peníze se tak sdružení nově snaží získávat i moderním fundraisingem - oslovuje přímo firmy, které dají buď peníze, nebo - a to častěji - dodají nějaký produkt či jídlo.

Chodí prosit spolu s konkurencí.

Přes své známé jméno je A.S. jen jednou z mnoha organizací, které se bezdomovcům věnují. Vnímá je Armáda spásy jako konkurenty, s nimiž soupeří o peníze? "Prosím vás, vždyť mi spolu chodíme i lobovat na magistráty," reaguje Vopeláková.

Ředitelka pražské pobočky Naděje Petra Lakatošová její slova potvrzuje. "Máme společné klienty, kteří přechází od nás k nim a naopak. Máme společné problémy a děláme i společné akce. Jako například Den za vymýcení chudoby v půlce října," říká. "V tomto oboru konkurence opravdu nefunguje."

 

Právě se děje

Další zprávy