Ošetření i bez dokladů. Nová ordinace zajistí péči pro chudé i lidi bez domova

ČTK Jakub Plíhal ČTK, Jakub Plíhal
5. 1. 2022 13:37
Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře určenou lidem bez domova a pro chudé a sociálně vyloučené. Ordinace je v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše, které Armáda spásy provozuje v Praze 7. Zdravotnický personál poskytne ošetření i lidem bez dokladů či bez zdravotního pojištění. Podobnou ordinaci už provozuje v Ostravě.

"Ordinace bude nabízet veškeré služby praktického lékaře. Lékař bude ordinovat v pondělí, středu a pátek," řekla praktická lékařka Andrea Pekárková, která bude v nové ordinaci působit. V ordinaci by podle odhadů Pekárkové, která je lékařkou a důstojnicí Armády spásy, mohlo být ošetřeno deset až dvacet pacientů denně. Pečovat o ně bude praktický lékař a zdravotní sestry. Lékař bude ordinovat tři dny v týdnu, zdravotní sestry budou v ordinaci i v další pracovní dny.

Ambulance bude fungovat jako oficiální zdravotnické zařízení a bude mít smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Péči bude tamní zdravotnický personál nabízet i nepojištěným osobám, kvůli čemuž jsou podle ředitele sociálních služeb Armády spásy Jana Františka Krupy třeba další finanční zdroje.

Foto: Jakub Plíhal

Provoz ordinace se nyní platí mimo jiné z darů od podporovatelů Armády spásy a z projektu ministerstva zdravotnictví, který je hrazen z evropských fondů. Projekt by podle Krupy měl letos skončit, provozovatelé proto podle něj s ministerstvem další podporu provozu ordinací řeší.

Služeb pražské Ordinace pro chudé budou moci využívat lidé bez domova a podle Pekárkové i osoby žijící v azylových domech, lidé ze sociálně vyloučených menšin a další lidé, kteří mají omezený přístup k zdravotní péči. Podobně tomu je ve stejnojmenném zařízení v Ostravě, které Armáda spásy otevřela v roce 2018. "Pacientům budeme poskytovat zdarma některé služby, které jsou u běžných praktických lékařů zpoplatněny. Jedná se třeba o výpis z dokumentace, vstupní prohlídku do zaměstnání nebo vystavení zdravotního průkazu," doplnila Pekárková.

V Praze provozuje ordinaci, kde pečují o lidi bez domova, rovněž organizace Naděje. Ambulance je od roku 2006 v ulici U Bulhara pod magistrálou a je součástí nízkoprahového centra pro lidi bez domova. Ordinaci praktického lékaře, gynekologa a dentisty denně navštíví asi 25 lidí, sdělil už dříve oblastní ředitel organizace Naděje Daniel Svoboda. Praktický lékař dochází dvakrát do týdne, ostatní specialisté jednou týdně.

Další obdobné ordinace jsou také Pardubicích, v Plzni a v Olomouci, kde služby poskytuje Charita a soukromý lékař.

Armáda spásy provozuje denní centra, noclehárny či azylové domy. Nyní podle Krupy organizace působí ve 20 městech v šesti krajích v Česku. Služby se financují hlavně z dotací od státu, krajů a měst. Náklady se tak ale podle vedení nepokryjí, pomáhají sbírky a nocleženky.

Foto: Jakub Plíhal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy