Čínské kamery se zdokonalily na zadržených Ujgurech. Čechy snímají na ulici i úřadech

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
Aktualizováno 24. 8. 2021 10:24
Ulice po celém Česku monitorují kamery firem Hikvision a Dahua. Zařízení jsou vybavená umělou inteligencí, již zdokonaluje monitorování Ujgurů v Číně. Umějí například rozpoznat podezřelé chování. Západní spojenci kamery zakazují a varují i před tím, že mohou Číně sloužit ke špionáži. V Česku je pořizuje i policie či armáda. Nákupy hájí s tím, že u nich čínská zařízení nemají přístup k internetu.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Lidé, kteří si před cestou na dovolenou chtějí zařídit na poslední chvíli doklady a zamíří kvůli tomu na pracoviště ministerstva vnitra na pražském Pankráci, se ocitají v hledáčku některé z 35 čínských bezpečnostních kamer Dahua. Vnitro loni za téměř 900 tisíc korun nechalo zrekonstruovat kamerový systém v celém areálu a od stejné firmy pořídilo i rekordér, který záběry lidí ukládá.

Kamery totožného výrobce používá čínská komunistická vláda k detailnímu sledování své populace a postihování lidí, které režim pokládá za nepřátele. Firma produkuje i software, který je schopný na ulici identifikovat a pro tamní policii označit příslušníky etnické menšiny Ujgurů podle tvaru jejich obličeje.

Analýza deníku Aktuálně.cz ukazuje, že v Česku nejen ministerstvo vnitra, ale i ministerstvo obrany, policie, města, nemocnice, školy či strategické státní podniky instalují bezpečnostní kamery jedněch z největších světových výrobců Dahua a Hikvision, před nimiž západní spojenci varují a naopak se jich zbavují.

A to nejen kvůli obviněním, že stejné subjekty se podílejí na chodu čínských "převýchovných táborů". V nich Čína dle odhadů vězní na milion lidí. Ujgurové navíc podle zjištění zahraničních médií slouží jako nedobrovolní pokusní králíci při dalším vývoji umělé inteligence, díky které kamery dokážou rozpoznat i "podezřelé chování". Západní spojenci se také obávají toho, že výrobky mateřská komunistická Čína může využívat ke špionáži.

Hikvision se nařčením, že může sloužit čínské vládě ke špionáži, brání. "Naše produkty mají ty nejvyšší kyberbezpečnostní standardy a přísně dodržují veškeré zákony a regulace na ochranu soukromí, včetně GDPR," napsala například Hikvision britským zákonodárcům.

Čínský monitoring za české dotace

Praha má kamerový systém léta postavený na výrobcích německé firmy Bosch a Brno využívá produkty švédského výrobce Axis či amerického Pelco. Například Karviná ale v posledních čtyřech letech svůj dohledový systém za více než 20 milionů korun postavila právě na čínských technologiích. Celkem 162 kamer čínského výrobce Hikvision snímá celé město, poslední kamery přibyly loni. Nákupy dotacemi podpořilo ministerstvo vnitra.

"Kvalita, rozlišení, funkce, zabezpečení, cena," vyjmenovává mluvčí Karviné Lukáš Hudeček důvody, které vedly radnici k nákupu technologií od společnosti Hikvision. Až dosud ale nebylo veřejně známo, že kamery pracují právě na čínské technologii.

Systém v Karviné je vybavený pokročilou umělou inteligencí, která dle radnice umožňuje snížit kriminalitu. Software čínských kamer umí nejenom rozpoznávat obličeje i číst a zaznamenávat poznávací značky projíždějících automobilů, ale také dokáže sám odhalit přestupky nebo podezřelé chování na ulici a předvídat problematické chování.

"Rozpoznávání obličejů konkrétních lidí nevyužíváme. Systém slouží například pro situace, kdy na ulici někdo upadne, či dojde k nějaké šarvátce, tak sám upozorní obsluhu," dodal Hudeček. Přístup k záběrům má nejen městská policie, ale také státní policisté. 

Čínská provincie s milionem lidí v koncentračních táborech jako vývojová laboratoř

Jako laboratoř pro vývoj algoritmů, které se učí z tisíců hodin záběrů, funguje západočínská provincie Sin-ťiang. Firmy Hikvision a Dahua, které spoluvlastní tamní komunistická vláda, tam už od roku 2016 a 2017 získaly státní kontrakty za 1,2 miliardy dolarů na výstavbu minimálně jedenácti rozsáhlých sledovacích systémů.

V provincii, v níž žije asi 20 milionů lidí, je hustá síť automatických zařízení, která se, podobně jako ve filmu Minority Report, snaží předvídat problémové chování menšin a preventivně je pak posílají do "převýchovných středisek". I ta jsou vybavena technologiemi obou firem.

Deník Aktuálně.cz se pokoušel získat stanovisko české pobočky Hikvision. "Odpovídat nebudeme. Novinářům se nedá věřit. Nevěřím vám," reagoval na dotazy manažer Hikvision Czech Pavel Švadlenka a odkázal na evropskou centrálu. Ta do vydání textu na dotazy nereagovala a neodpověděla ani firma Dahua.

Hikvision a Dahua v oficiálních prohlášeních dlouhodobě odmítají, že by se na potlačování lidských práv podílely. "Dahua nikdy nevyvíjela a nikdy nebude vyvíjet řešení cílící na specifickou etickou skupinu," uvedla v prohlášení firma. "Nikdy po nás nikdo nežádal, abychom sdíleli data zákazníka vně Čínu s institucí či jednotlivci v Číně, a odmítli bychom, kdyby se tak stalo."

Nicméně Hikvision v roce 2019 na svém čínském webu přímo inzerovala kamery jako schopné rozpoznat Ujgury a dále je sledovat. Dahua zase na webu nedávno zveřejnila uživatelskou příručku pro policejní sbory, která uváděla podobnou funkci. Ještě předtím IT experti odhalili, že kód, který kamery pohání, má právě funkci detekce Ujgurů.   

Další inovativní rozpoznávací technologie podle květnového reportu BBC čínská vláda zdokonaluje v provincii Sin-ťiang testy na ujgurských vězních na policejních stanicích.

"Čínská vláda používá Ujgury jako testovací subjekty podobně, jako jsou v laboratořích používané krysy," uvedl jeden z inženýrů projektu pod podmínkou anonymity. Hikvision kamery učí například rozpoznávat emoce. Lidem, kteří jsou kovovými pouty na zápěstích a kotnících připoutání ke speciální židli, kamera snímá jakékoliv drobné změny v jejich obličeji.

Co se týče Česka, Karviná není ani zdaleka jediné město, které přesto tyto technologie pořizuje. Jen namátkou - v roce 2019 nakoupily městský kamerový systém postavený na Hikvision i jihomoravské Boskovice. Loni pak do kamer vybavených strojovým učením zainvestovala Kutná Hora. A inteligentní kamery Hikvision nakoupil také Mikulov. Západočeské Stříbro zase Dahua. Další desítky obcí po celém Česku přibývají s tím, jak své kamerové systémy modernizují a rozšiřují.

Není to problém, říká Hamáček

Čínské kamery stále častěji monitorují populaci v Česku i díky výše zmíněnému dotačnímu programu ministerstva vnitra. Na prevenci kriminality na místní úrovni v posledních letech každoročně rozděluje kolem 50 milionů korun. Část peněz jde právě na obměnu a dobudování městských kamerových systémů.

Jedni z největších světových výrobců bezpečnostních kamer Hikvision a Dahua vítězí ve veřejných tendrech především kvůli nízké ceně a množství funkcí. Ale také propagaci.

Například již před dvěma lety na konferenci manažerů prevence kriminality v Mikulově nabízela firma Hikvision své chytré kamerové technologie mimo jiné na základě rozpoznávání podezřelého chování nebo srocování davů, které může znamenat formující se demonstraci. A zástupci ministerstva vnitra na stejné akci vysvětlovali, jak na ně získat peníze.

Hikvision obcím v prezentaci nabízel mimo jiné i detekci podezřelého chování za pomocí umělé inteligence.
Hikvision obcím v prezentaci nabízel mimo jiné i detekci podezřelého chování za pomocí umělé inteligence. | Foto: Aktuálně.cz

Ministr Jan Hamáček (ČSSD) na dotaz, zda považuje za problém, že instituce za veřejné peníze pořizují technologie, které spojenci označují za rizikové, odpověděl jednoslovným "ne". Na dodatečný dotaz následně doplnil, že se řídí doporučením Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který žádné bezpečnostní hrozby neidentifikoval. NÚKIB je ale zodpovědný jen za takzvanou kritickou infrastrukturu. Do té bezpečnostní kamery dle zákona nespadají. Úřad navíc neposuzuje etické aspekty technologií používaných státem.

Do jejich nákupu obcemi tak kyberúřad zasáhnout nemůže. "Takovou pravomocí nedisponujeme," dodal mluvčí NÚKIB Jiří Táborský.

Zakázaný Huawei

  • NÚKIB označil v prosinci 2018 za bezpečnostní hrozbu software i hardware jiných čínských společností Huawei a ZTE. Varování vyvolalo konflikt s Čínou a mezi spojenci naopak český krok sloužil jako důležitý argument pro vlastní omezování čínských technologií. 
  • NÚKIB ovšem tehdy využil svou pravomoc varovat před přítomností výrobků této firmy v kritické infrastruktuře. Jde zejména o mobilní sítě 5G, které chtěl v Česku Huawei budovat.
  • "Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu," konstatoval tehdejší ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.
  • Navrátil skončil přesně rok na to, když ho odvolala vláda Andreje Babiše. Předtím ho kritizoval jak Babiš, tak i prezident Miloš Zeman, velký zastánce čínské firmy. Hrad měl s Huawei uzavřenou smlouvu o propagaci a jeho zaměstnanci fasovaly telefony stejné značky.  
  • Nynější vedení instituce se nyní k problematice dalších čínských technologických firem vyjadřovat nechce. "NÚKIB je technologicky neutrální, a proto se nevyjadřujeme ke konkrétním technologiím. Je na rozhodnutí správce systému, v němž budou tyto technologie použity, jak vyhodnotí případná rizika spojená s konkrétní technologií a jakým způsobem bude tato rizika snižovat," uvedl mluvčí úřadu Jiří Táborský.
  • Argumentace, kterou NÚKIB v minulosti použil v případě Huawei, přitom podle expertů platí i v případě Hikvision a Dahua. Obě firmy jsou dle sinologů s tamní vládou blízce spjaty.  
  • "Pokud mají čínské společnosti vyvinuté sledovací technologie, jež se osvědčily v Číně, a současně povinnost spolupracovat při čínských špionážních operacích, je jasné, tyto kapacity použijí, jakmile se k tomu naskytne příležitost," uvedl šéf organizace Sinopsis Martin Hála.

Hamáčka loni prezident Miloš Zeman udělal koordinátorem česko-čínských vztahů. Poradcem předsedy ČSSD Hamáčka je dodnes Miloš Balabán, o němž už dříve Aktuálně.cz informovalo, že jako šéf Česko-čínského centra pořádal Číně nakloněné konference pod hlavičkou Karlovy univerzity. A skrytě ho za to platila čínská ambasáda. 

"O kontroverzním pohledu jsme nevěděli"

Firma Hikvision proniká i na českou akademickou půdu. Letos v dubnu poslala sedmdesátitisícový sponzorský dar Českému vysokému učení technickému (ČVUT). Pracovník české pobočky firmy Marek Pirkl následně na univerzitní konferenci o smart cities (tzv. chytrá města) v květnu otevíral jeden z přednáškových bloků představením produktů firmy. Její logo pak dostalo prominentní místo v záznamu zachycujícím jednotlivé vystoupení řečníků. Hikvision si sponzorským darem zajistila i aktivní účast na workshopech se studenty ČVUT. 

"Na konferenci pravidelně přednášejí uznávaní odborníci z celého světa a mezi účastníky je tato akce velmi oblíbená. O kontroverzním pohledu na tuto společnost ve vámi zmiňované oblasti jsme v době dojednávání partnerství ani při podpisu smlouvy neměli žádné informace, tudíž jsme na ně ani nemohli reagovat," říká zástupce proděkana Zdeněk Lokaj.

Detailní informace o tom, jak čínská vláda používá technologie Hikvision k utlačování menšin, přinesl například v roce 2019 deník New York Times. A Evropský parlament si kvůli této roli firmy Hikvision letos (měsíc před konferencí ČVUT) odhlasoval odstranění jejích termálních kamer, které jako součást protikoronavirových opatření kontrolovaly každého, kdo vstupoval do jeho budov.

"Naučit čínské technologie demokracii a respektu k ústavě České republiky nelze, jsou určeny k budování policejního státu podle čínského vzoru a také k posilování vlivu Číny. Jejich tvůrcům je naše ústava ukradená. Neměli bychom proto bez dalšího využívat čínská technologická řešení včetně kamer."

předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer

V červnu zase komise pro zahraniční věci britského parlamentu ve své zprávě o genocidě v Sin-ťiangu doporučila vládě zakázat na území koruny jak produkty Dahua, tak Hikvision kvůli jejich podílu na fungování čínských koncentračních táborů. Podobně etická rada norského fondu, který zhodnocuje státní příjmy z těžby ropy, loni ve své zprávě doporučila z investic Hikvision vyjmout kvůli výrobě, instalaci, provozování a údržbě dohledových systémů v táborech Ujgurů. "Firma napomáhá závažnému porušování lidských práv," uzavírá zpráva.

Nicméně ČVUT spolupráci s firmou obhajuje. "Tato společnost má v odborných kruzích velmi dobré renomé a dodává své produkty po celém světě. Jednání s ní bylo vždy velmi profesionální a otevřené, proto vzájemnou spolupráci nevnímáme jako nikterak problematickou," říká zástupce proděkana Zdeněk Lokaj. 

Svou bezpečnost za pomoci Hikvision řeší například i mateřské, základní i střední školy po celé republice. Třeba pardubická Základní škola Josefa Ressla si desítku kamer Hikvision pořídila v únoru. V posledním roce se zabezpečily i základní školy v Plzni, Brně nebo Vrchlabí.

Loni v lednu na padesát kamer nakoupila i Fakultní nemocnice Ostrava. Ještě předtím se zařízeními Hikvision nechal zabezpečit Krajský soud v Praze. Chomutovský dopravní podnik ve svých budovách provozuje téměř sedmdesát bezpečnostních kamer Dahua. 

Policie či obrana se špionáže nebojí

Západní spojenci se přitom kamer plánují zbavit i kvůli riziku, že mohou posloužit k čínské špionáži. To, že kamery Hikvision data hned po připojení k internetu odesílají z neznámých důvodů do Číny, nedávno vypátrala italská státní televize.

Závažné bezpečnostní nedostatky v typech bezpečnostních kamer používaných tamními úřady odhalila už před rokem také analýza litevského Národního kyberbezpečnostního centra, které spadá pod ministerstvo národní obrany. Zásadním argumentem bezpečnostních expertů je ale i fakt, že všechny čínské společnosti mají ze zákona povinnost čínské vládě ve zpravodajských aktivitách pomáhat. Hikvison navíc komunistická velmoc spoluvlastní dlouhodobě, v Dahua koupila vláda podíl letos v březnu.

Americká Federální komise pro komunikaci (FCC) v červnu jednohlasně navrhla úplné zakázání výrobků Hikvision a Dahua na celém americkém trhu. Ve hře je i možnost, že odejme certifikaci také produktům, které už jsou v užívání. Podle FCC totiž kamery představují "nepřijatelné ohrožení národní bezpečnosti Spojených států nebo ohrožení samotných Američanů".

Americké školy, městské kamerové systémy či nemocnice by je pak musely odstranit. Kongres už v roce 2018 schválil pravidlo, že federální instituce nesmějí bezpečnostní kamery čínských firem používat. A nesmějí je používat ani žádní dodavatelé, kteří chtějí pro vládu pracovat.

Dahua a Hikvision: Lidská práva dodržujeme, špionáž neděláme

  • Obě společnosti dlouhodobě odmítají, že by se podílely na porušování lidských práv v Číně. A rovněž to, že by pomáhaly čínské vládě ve špionáži.
  • Hikvision po tlaku lidskoprávních organizací najala někdejšího amerického velvyslance, dnes lobbistu, Pierra-Richarda Prospera, aby vypracoval "nezávislé" posouzení toho, zda firma dodržuje lidská práva. Prošetřoval mimo jiné pětici sledovacích systémů v provincii Si-ťiang, které Hikvision buduje a spravuje pro vládu. USA, Kanada či Nizozemí to označují za genocidu. "Nezjistili jsme, že by Hikvision do pěti projektů vstoupila se záměrem vědomě se podílet na porušování lidských práv, nebo že by vědomě či záměrně sama lidská práva porušovala," shrnulo později PR oddělení Hikvision údajná zjištění. Ta jsou v rozporu s pátráními prestižních světových médií.
  • Podobně se Hikvision brání i nařčením, že může sloužit čínské vládě, která ji spoluvlastní, ke špionáži. "Naše produkty mají ty nejvyšší kyberbezpečnostní standardy a přísně dodržují veškeré zákony a regulace na ochranu soukromí, včetně GDRP," napsala například Hikvision britským zákonodárcům.
  • Prohlášení vydala i Dahua. "Dahua nikdy nevyvíjela a nikdy nebude vyvíjet řešení cílící na specifickou etickou skupinu," uvedla firma. "Nikdy po nás nikdo nežádal, abychom sdíleli data zákazníka vně Čínu s institucí či jednotlivci v Číně a odmítli bychom, kdyby se tak stalo," dodala firma. To ale odporuje čínským zákonům, které spolupráci a její utajení nařizují.

Deník Aktuálně.cz už loni informoval, že zájem čínských bezpečnostních složek se neomezuje jen na velké země. Čínská firma, jež má těsné vazby na tamní lidovou osvobozeneckou armádu, shromažďovala i profily stovek prominentních Čechů.

České instituce se ovšem neobávají, že by jejich vlastní kamery sloužily pro zpravodajské aktivity čínské komunistické vlády. A ve velkém je nakupují i na střežení vysoce citlivých prostor. Úřad vlády od roku 2019 postupně pořídil celkem 41 kamer Hikvision. Kontrolují tak okolí, ale i vnitřek budovy a jsou vybavené umělou inteligencí. Kamery ve Strakově akademii umí mimo jiné rozpoznat tváře, osamocená odložená zavazadla či počítat osoby.   

Babiš na dotazy nereagoval

Premiér Andrej Babiš na dotaz, zda to považuje za riziko, neodpověděl. Odpověď od mluvčí Úřadu vlády Jany Adamcové nedorazila ani za více než týden od položení dotazu.

Také z dokumentů ministerstva obrany plyne, že i v jeho budovách přibývají kamery Hikvision. Hlídají dokonce i utajované objekty, které veřejně obrana označuje jen jako Objekt MO A, K, G a R. Kamery Hikvision monitorují také štábní místnost, vchody či autopark největšího vojenského újezdu Hradiště. Celkem 48 kamer Hikvision v roce 2019 nakoupila Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola ministerstva obrany, která vychovává vojáky. A kamery stejné značky pro střežení svých prostor pořizovala i Ústřední vojenská nemocnice.

Kamery některými spojenci podezřívané ze špionáže loni nakoupilo i policejní prezidium. Dle smlouvy z registru smluv putovaly Ředitelství pro podporu výkonu služby, které má na starosti mimo jiné i provoz vysoce citlivých policejních informačních systémů. Policisty dozoruje šestnáct kamer Dahua, záznamy se pak ukládají na trojici rekordérů stejné značky. 

Podobně výrobky Hikvision a Dahua nakupují i krajská policejní ředitelství k zabezpečení svých budov. Naposledy v dubnu osm kamer Hikvision i rekordér nakoupila olomoucká policie, královéhradecké ředitelství jich pořídilo osmnáct. A k tomu tři záznamová zařízení stejné společnosti. Už v roce 2018 olomoucké a pražské policejní ředitelství pořídilo typ kamer Hikvision, u nichž ve zmiňované analýze litevští státní bezpečnostní experti popisují, že je lze bez odpovídajícího oprávnění ovládat na dálku přes internet. 

Ministerstvo obrany se hájí, že kamery čínských výrobců sice nakupují, ale zapojuje je do uzavřených okruhů, které dle něj únik dat "ze své podstaty" neumožňují. Stejně argumentuje i policie.

"Policie používá většinu kamer v režimu bez přístupu k internetu, což je zajištěno na úrovni komunikační sítě (nikoliv kamery), a to po celou dobu jejího životního cyklu, takže je zcela nereálné, aby kamera mohla odeslat data nebo si z ní mohl cizí subjekt data stáhnout," vysvětluje mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Kamery Dahua stráží také budovu Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. V budově jsou například laboratoře nebo sklady radioaktivních materiálů. Čtrnáct kamer v březnu nakoupil také Ústav experimentální botaniky Akademie věd. Bezpečnostní informační služba přitom varuje, že právě akademici jsou jedním z největších cílů čínských zpravodajců v Česku.

Pořízení kamer Dahua a Hikvision nepovažuje za problém ani vězeňská služba. "Všichni výrobci si v této technologii nechávají takzvaná 'zadní vrátka', včetně těch z EU a USA. Nakupujeme tedy pokročilé technologie, které vycházejí ze studiových kamer, které nelze připojit do informační sítě, respektive k internetu. Proto úniky dat nehrozí ani v rámci Česka, ani do zahraničí," říká Markéta Prunerová, mluvčí vězeňské služby, která naposledy desítky termokamer Hikvision nakoupila letos v květnu.

Vyloučit je z tendrů nemůžeme, tvrdí stát

Analýza toho, kolik kamer Hikvision a Dahua, které v Česku stát či další veřejné instituce provozují, je připojeno k internetu, neexistuje. A není známé například ani to, zda a v jakých případech se ke světové síti připojují například za účelem aktualizací. Experti z bezpečnostních složek navíc dlouhodobě upozorňují, že rizikem není jen to, že někdo zvenčí vysaje z kamer data, ale také možnost, že je dočasně na dálku vyřadí.

Instituce argumentují, že z bezpečnostních důvodů je vyloučit nemohou. Kamery Hikvision i záznamová zařízení stejné firmy využívá třeba i Správa železnic. Na technice je mimo jiné postavený i propagovaný pilotní projekt čtrnácti přejezdů, které samy umějí hlásit přestupky policii.

"Není možné, aby Správa železnic svévolně bez řádného zdůvodnění, například na základě domněnek nebo obav, vylučovala jednoho nebo více výrobců kamerových systémů," komentuje to mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

"Policie při nákupech striktně dodržuje zákon o zadávání veřejných zakázek, na jehož základě není prakticky možné diskriminovat konkrétního výrobce. Nakupujeme zpravidla s nejvyšší váhou ceny, a pokud to je efektivní a účelné, používáme i další kvalitativní parametry pro hodnocení," doplňuje mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Ministerstvo obrany uvádí, že problém bezpečnosti systémů Hikvision a Dahua řešila bezpečnostní komunita již několikrát, ale nikdy nebylo přijato opatření, které by umožnilo jejich výrobky z vybraných zakázek vyloučit. 

"Pokud by existovala zákonná podpora pro možnost nákupu produktů vyrobených v rámci EU, bylo by to jistě ku prospěchu věci, ať již jen z důvodu podpory evropských výrobců," dodává mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka.  Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) za celé volební období nic takového nenavrhl.

Čínské zastoupení Hikvision a Dahua v Česku

  • V Česku obě společnosti fungují jako s.r.o od roku 2017. Obě jsou vlastněné řetězcem firem, který končí u čínských mateřských společností. V obou firmách tak má fakticky podíl čínský stát. Až na výjimky ale kamery neprodávají přímo ony, ale výrobky do Česka putují v Číně za pomocí dodavatelů.
  • Jednatelem Dahua Technology Czech je v obchodním rejstříku zapsaný přímo čínský šéf miliardové čínské firmy Fu Liquan. V poslední účetní závěrce z roku 2019 česká dceřiná společnost udává, že se věnuje podpoře prodeje. A tuto činnost Číňani výrazně dotují. Se svým hospodařením byla za rok 2019 firma v mínusu více než 55 milionu korun.
  • Hikvison Czech dle obchodního rejstříku ovládá Bo Yang, který působí také jako ředitel Hikvision Europe. Dle účetní závěrky ještě na konci roku 2019 neměla společnost žádné zaměstnance. Nyní podle inzerátu zveřejněného na webu hledá "specialisty v oblasti prodeje, nákupu, marketingu a styku s veřejností", kteří umí plynně čínsky a budou mimo jiné pravidelně "analyzovat zákazníky a vytvářet jejich klasifikaci" a zároveň "komunikovat s čínskou mateřskou společností a čínskými klienty".

Aktualizace 24.8.2021, 10:20: Doplněny podrobnosti o fungování kamerového systému v Karviné.

 

Právě se děje

Další zprávy