Armáda řeší nedostatek záloh, nejspíš vzniknou dva typy

ČTK ČTK
22. 9. 2011 15:02
Do bojové úrovně by patřili bývalí vojáci, ve druhé by byli dobrovolníci z civilních řad
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: REUTERS/Shamil Zhumatov

Praha - Armáda řeší budoucnost svých aktivních záloh, kterých je podle velení nedostatek. Jednou z uvažovaných variant je vytvoření dvou úrovní "záložáků".

Jedna úroveň by byla bojová, kam by patřili bývalí vojáci, účastníci zahraničních misí. Druhou by tvořila teritoriální záloha, v níž by byli dobrovolníci z řad civilních obyvatel, kteří by byli nasazováni hlavně na území České republiky.

Na konferenci věnované aktivním zálohám to ve čvrtek řekl zástupce náčelníka generálního štábu generál Miroslav Žižka.

Půjde o mezistupeň

Role záloh bude podle něj stoupat i kvůli tomu, že se armáda potýká se sníženým rozpočtem na profesionální vojáky. "V bojové záloze by byli zařazeni bývalí příslušníci současných jednotek.

V rámci uzavírání kontraktu s novým vojákem by se podepisovala i klauzule o tom, že po opuštění z armády bude na dobu několika let přiřazen k zálohám, pokud tedy bude k tomu vybrán," vysvětlil Žižka.

Jelikož budou v těchto jednotkách i vojáci, kteří absolvovali zahraniční mise, mohli by být bojové jednotky aktivních záloh v případě potřeby nasazeny z v zahraničí, dodal Žižka.

Aktivní zálohy by pro tyto vojáky mohly být mezistupněm mezi profesionální službou v armádě a úplným přechodem do civilní sféry.

Změna není otázkou jednoho roku

Velké množství vojáků totiž podle Žižky podepíše kontrakt na kratší dobu osmi až deseti let, služba v armádě pro ně tedy nebude celoživotní a nemuseli by dosáhnout na výsluhy za odsloužení dostatečného počtu let. Služba v zálohách jim tak poskytne potřebný finanční benefit, uvedl Žižka.

Čeští vojáci v Afghánistánu
Čeští vojáci v Afghánistánu | Foto: Armáda ČR

Oproti tomu by takzvané teritoriální zálohy byly tvořeny dobrovolníky z řad občanů s civilním zaměstnáním, kteří by absolvovali základní výcvik. Tyto jednotky by byly doplňovány podle krajů, v nichž jsou umístěny. Podílely by se například na likvidaci živelních pohrom.

"Byli by v nich opravdu v maximální míře dobrovolníci, kteří podepíší kontrakt na určitou dobu. Nasazeni by byli zejména na území našeho státu," upřesnil Žižka.

Zástupce náčelníka štábu se postavil vlažně k některým návrhům, aby se i dobrovolníci z řad civilistů dostali ke službě v zahraničních misích. Podle něj je třeba dát vojákům před bojovým nasazením profesionální výcvik. I díky tomu nemá ČR například v misi ISAF v Afghánistánu tolik obětí jako jiné srovnatelně velké země, dodal Žižka.

Vytvoření nového systému záloh bude trvat i několik let. "Není to otázka jednoho roku, " uvedl Žižka. Výzvou pro aktivní zálohy by podle něj mohlo být také vytvoření záložní jednotky pilotů vrtulníků. Na helikoptéry se Česko v rámci NATO specializuje, stojí v čele iniciativy, která jejich využívání v alianci zaštiťuje a v Afghánistánu má jednotku transportních vrtulníků.

 

Právě se děje

Další zprávy