Armáda plánuje zřídit prapor dronů, využije je k průzkumům území, ale i k boji

ČTK ČTK
15. 10. 2019 14:17
Od začátku příštího roku zřídí česká armáda prapor bezpilotních prostředků. Postupně zahrne různé velikosti dronů, a to včetně dronů bojových, s jejichž pořízením armáda v příštích letech počítá. Nový prapor bude mít na starosti i analýzu získaných dat. Novinářům to řekli ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Plán ocenil i prezident Miloš Zeman.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: AeroVironment Inc.

Vznik jednotky je podle Metnara naplánován na začátek roku. Opata řekl, že prapor bude nabývat schopností postupně, a to v kategorii miniaturních bezpilotních prostředků až po větší stroje.

Armáda již nyní drony ve výzbroji má, používá je hlavně k průzkumu na zahraničních misích v Afghánistánu nebo v Mali. Nový prapor schopnosti armády v této oblasti centralizuje do jedné jednotky.

"Hlavní výhodou toho praporu je, že my koncentrujeme úsilí do jednoho místa, protože to je spousta informací, spousta dat, spousta snímků, abychom kromě toho měli i schopnost analýzy a dalších věcí," dodal náčelník generálního štábu.

O podrobnostech vzniku praporu nechtěl Opata zatím mluvit. "V současné době to není téma pro veřejnou debatu, protože my jsme ve fázi přípravy té jednotky, plánování a dalších věcí s tím souvisejících," řekl.

Do budoucna chtějí mít vojáci k dispozici i bojové drony. Počítá s tím koncepce výstavby armády. "V současné době jsme v přípravě tohoto projektu, který by měl být odstartován na přelomu let 2022 a 2023," uvedl.

O potřebě pořízení dronů dlouhodobě mluví Zeman. V úterý to zopakoval na setkání velení armády s vrcholnými politiky u příležitosti oslav 100 let existence generálního štábu. Praxe ve světě podle něj prokázala užitečnost bezpilotních prostředků. "Jsem proto rád a oceňuji to, že bude zřízen prapor dronů," řekl. Za zastánce dronů se označil i předseda Senátu Jaroslav Kubera. "A to z toho důvodu, že chrání lidskou sílu," řekl novinářům.

Armáda má nyní ve výzbroji několik menších dronů, například Raven RQ-11B, který váží necelé dva kilogramy. K dispozici má i americké ScanEagle, jejich váha je do 22 kilogramů. Čeští vojáci stroje ScanEagle používají hlavně v Afghánistánu k průzkumu. Podle dřívějších informací by si chtěla armáda pořídit víceúčelové drony, které budou vážit až 600 kilogramů. Budou vybavené průzkumnými přístroji či systémy pro elektronický boj. Vojáci budou mít možnost na ně instalovat i zbraně.

Česko musí zbrojit

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) musí Česko kvůli situaci ve světě masivně zbrojit a nabírat nové vojáky. Podle něj má Česko skvělé vojáky, zaspalo ale dobu ve zbrojení armády, stav vojenský techniky je podle něj špatný. "Žijeme ve světě, ve kterém musíme zbrojit a to masivně, musíme nabírat vojáky," řekl. Evropa by se podle něj měla v souvislosti s posledním vývojem zamyslet nad zajištěním bezpečnosti svých občanů. Návrh evropské armády označil za nesmysl.

Prezident Miloš Zeman také poukázal na oběti českých vojáků v zahraničních misích. "I tyto oběti ukazují, že naše armáda traumatizovaná minulou historií, kdy nemohla bojovat, opět bojuje," poznamenal Zeman. Étos bojeschopné, ale i bojující armády by si podle něj Česko mělo odnést do budoucna.

Zeman připomněl počátky historie československé armády, boj legionářů v Rusku i sokolů při obraně nově vzniklého Československa a také zradu spojenců v roce 1938 v Mnichově. Poznamenal, že po anšlusu Rakouska by byl boj Československa proti Německu beznadějný. "I když v opačném případě bych se pro boj přimlouval," řekl.

Video: Češi armádě věří, sami by ale zbraň při napadení státu do rukou nevzali, říká Pojar

Analytik Tomáš Pojar se na výroční konferenci Aspen Institute CE zabýval obranou a bezpečností v Česku. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy