Armáda opustí letiště v Přerově, stěhuje se do Náměště

ČTK ČTK
4. 12. 2012 17:33
V úterý to oznámil končící ministr obrany Alexandr Vondra
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Armáda k 1. lednu 2014 opustí letiště v Přerově. Posádka se přesune do Náměště nad Oslavou.

Letiště v Přerově by mohl využít pro svoji činnost státní podnik LOM. Na tiskové konferenci to v úterý uvedl končící ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Firma by část letiště použila pro výcvik, případně údržbu vrtulníků, podotkl její mluvčí Andrej Čírtek. O zrušení přerovského letiště se uvažovalo delší dobu. Podle názoru velitelů má armáda leteckých základen nyní nadbytek.

"Předpokládá se, že k 1. lednu 2014 bude vrtulníkové letectvo sjednoceno tím, že se přesune vrtulníková posádka z letiště Přerov na letiště Náměšť," řekl novinářům Vondra.

Vojsko tak bude mít tři letecké základny. Kromě vrtulníkového vojska v Náměšti využije ještě základnu dopravního letectva v Praze-Kbelích a základnu stíhačů v Čáslavi.

Armáda pro svoje potřeby používá i letiště v Pardubicích.

"Pokud jde o Přerov, tam se v budoucnu s posádkou nepočítá. S tím, že to neznamená nutně zánik toho letiště jako takového," řekl Vondra.

Vondra: infrastrukturu použije LOM

Infrastrukturu základny by podle něj v budoucnu mohl využívat například státní podnik LOM Praha (dříve Letecké opravny Malešice). Podnik se donedávna potýkal s hospodářskými problémy, nyní se ale jeho ekonomická situace zlepšuje, uvedl Vondra.

"Pokud by armáda letiště v Přerově opustila, LOM Praha předběžně uvažuje o využití malé části nemovité infrastruktury a letiště pro realizaci leteckého výcviku a případně i pro údržbu vrtulníků," řekl mluvčí podniku Čírtek.

"Neuvažujeme o stěhování podniku či jeho části do Přerova, nýbrž o možném využití uvolněné infrastruktury pro rozšíření našich obchodních aktivit," dodal ředitel firmy Roman Planička.

Rozhodnutí ministra zasáhlo především plány Přerova a Olomouckého a Zlínského kraje, které již dlouhou dobu pracují na projektu regionálního smíšeného letiště.

Magistrát je zaskočen

Odchod vojáků z vrtulníkové základny projekt letiště, které před dvěma lety získalo licenci pro civilní lety, zcela jistě zkomplikuje. Jen Přerov do plánů od roku 2009 investoval 12 milionů korun. 

O uvolnění dalších dvou milionů má v pondělí jednat tamní zastupitelstvo. Vedení magistrátu zpráva zaskočila.

"Pro mě je ta informace zcela nová. Měl jsem připraven dopis ministrovi, předminulý týden jsem do Prahy poslal náměstka. Řekl to teď, když už ve funkci končí, zklamal mne, z jeho strany je to nefér," řekl v úterý primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD).

Podívejte se, co všechno armáda prodává:

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD) podobné rozhodnutí ministerstva očekával. "Už před volbami jsem to tušil, avizoval jsem, že se tím budeme muset zabývat. Přišlo to rychleji, než jsem čekal," řekl v úterý hejtman.

Podle něj je teď na řadě rozhodnout, co s projektem dál. "Od Zlínského kraje už jsem dostal signál, že by v projektu nepokračovali. Všichni účastníci tam nechali už hodně peněz, je nutné se tím nyní zabývat a hledat řešení," uvedl Rozbořil.

Rozhodnutí se dotkne 750 zaměstnanců

Zpráva zaskočila i zástupce přerovské vrtulníkové základny. Rozhodnutí se dotkne na 750 tamních zaměstnanců, kteří již řadu měsíců žili v nejistotě.

O definitivním ukončení se však mluvčí základny Jana Skřivánková dozvěděla v úterý až od ČTK. Velitel základny Jaromír Šebesta informaci komentovat nemohl, neboť je na služební cestě v Litvě.

"Lidé to tady vnímají citlivě, zejména jakékoliv články o rušení základny. Že by se ale nyní nějak extrémně stupňovaly emoce, to ne. Jsme v očekávání, jak to dopadne," řekl v březnu Šebesta.

Se zrušením nejméně jednoho vojenského letiště počítala Bílá kniha ministerstva obrany. Česko má nyní čtyři taktické letecké základny. Podle obrany je jejich struktura zcela neadekvátní.

Z dokumentu také vyplývá, že v následujících letech nemá ČR prostředky k udržování všech schopností armády.

 

Právě se děje

Další zprávy