Armáda odsouzených uniká. Šestkrát by zaplnila Valdice

Lenka Smyčková
8. 8. 2008 8:00
V českých věznicích chybí sedm tisíc odsouzených
Do vězení se jim nechce. Celkem jich je na sedm tisíc
Do vězení se jim nechce. Celkem jich je na sedm tisíc | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Zdaleka to nejsou pouze slavná jména na útěku jako Tomáš Pitr nebo třeba Radovan Krejčíř, kdo unikají české spravedlnosti. Soudům a trestu se vyhýbají tisíce lidí - a pro stát je to paradoxně velmi výhodné.

Celkem sedm tisíc lidí, pravomocně odsouzených k trestu odnětí svobody, se totiž v současné době v Česku vězení vyhýbá. A kdyby se najednou všichni tito utečenci rozhodli vydat se spravedlnosti a do věznic nastoupit, nebylo by pro ně místo.

"Do výkonu trestu odnětí svobody nenastoupilo k poslednímu červnovému dni 7015 osob," vyčetla ze statistik mluvčí Vězeňské služby Alena Votická. Ve věznicích je přitom v současnosti kolem sedmnácti tisíc trestanců. A volných míst je hrstka.

Pro srovnání: Pokud by se všichni, kteří se dosud vězení vyhýbají, přihlásili, zaplnili by například přibližně šest žalářů velikosti Valdic.

Málo místa? "Sedět" můžete i doma

Vězeňská služba si ovšem nedělá iluze, že by se podařilo najednou tolik odsouzených za mříže dostat. "Nedokážu si představit, že by chtělo v jeden měsíc nebo i rok nastoupit všech sedm tisíc odsouzených, co se doposud nástupu vyhýbali," říká mluvčí Votická.

Vyhýbají se vězení
Autor fotografie: Pavel Vondra

Vyhýbají se vězení

  • Celkem je v českých věznicích 17923 odsouzených, z toho 16999 mužů a 924 žen.
  • K 1. 6. 2008 nenastoupilo do věznic 7015 odsouzených, z toho 6347 mužů a 668 žen.
  • Policie pátrá po 2963 lidech v souvislosti s jejich vyhýbání se vězení.

"V každém případě vězeňské službě zákon ukládá zajistit výkon trestu všem, kteří ho mají soudně nařízený. Vězeňská služba s ministerstvem spravedlnosti je schopna toto zajistit," tvrdí.

Věznice se prý soustavně rozšiřují a postupně vznikají i nové. Vyžaduje to ale nemálo peněz. Do budoucna také ministerstvo spravedlnosti počítá s institutem domácího vězení. Lidé "uvěznění doma" tak prý uvolní místa ve věznicích.

A sem mohou putovat například ti, kteří se dnes vězení vyhýbají. Od nového roku jim má totiž vyhýbání se spravedlnosti zatrhnout i novelizovaný trestní zákoník.

Podle současné právní úpravy člověku, který se vyhýbá vězení, nic moc nehrozí. Přitíží si maximálně tím, že na něj budou po nástupu do vězení přísnější. Zato podle novely už mu budou hrozit až tři roky vězení.

Odůvodnění, které vládní návrh zákona provázelo, uvádí, že toto opatření "podstatně zlepší respektování pravomocných rozsudků soudu".

Čtěte více:

Slehla se po něm zem. Před půl rokem

Třicátník Radek Kurdiovský z Brna býval členem elitní zásahové jednotky brněnské městské policie. Pak se ale jednou opil se svým známým. Namířil na něj brokovnici a vystřelil. Známého zabil.

Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou ho poslal do vězení. Kurdiovský měl štěstí, měl si odsedět jen jeden rok. I to mu ale připadalo moc, dodnes se trestu vyhýbá. Do vězení měl na příkaz soudu nastoupit už loni v listopadu, dodnes tam nedorazil.

O chovance se budou starat psychologové, pedagogové a vychovatelé. Ostrahu zajistí vězeňská služba.
O chovance se budou starat psychologové, pedagogové a vychovatelé. Ostrahu zajistí vězeňská služba. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Policisté po Kurdiovském marně pátrají od letošního února. "Jako bývalý strážník v tom zřejmě umí dobře chodit, daří se mu ukrývat," vysvětlil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek, proč Kurdiovský stále uniká spravedlnosti.

"Obecně lze ty, co se trestu vyhýbají, rozdělit na dvě skupiny. Jedni prostě na rozhodnutí soudu kašlou. Nepřebírají si poštu, jsou to třeba opilci. Kurdiovský patří do druhé skupiny těch, kteří se nástupu do vězení vyhýbají záměrně a promyšleně," popsal Malášek.

"V současné době je vyhlášeno pátraní po 2963 osobách v souvislosti s jejich vyhýbání se výkonu trestu odnětí svobody," spočítal kriminalista Policejního prezidia Petr Gruber.

Přijdou si pro ně do hospody

Početná skupina odsouzených na útěku zaměstnává v každém městě celý tým pátračů. A ti jen neradi mluví o tom, jak přesně po konkrétním člověku pátrají. Je to prý spíše mravenčí práce podle rady Vacátka - vyptávání se po příbuzných, v zaměstnání. Žádné vyrážení dveří, odposlouchávání mobilů nebo adrenalinové honičky.

Pátrači přijdou na poradu a kolegům, kteří nastupují do služby na ulici, předají informace o hledaných - fotky, popis, odhad, kde se můžou ukrývat. Každý den tak pochůzkáři vědí o sedmi až desíti hledaných.

"Spoustu těch, kteří se vyhýbají vězení nebo třeba zatykači, pak policisté najdou jednoduše na ulici, v hospodě, u známých," uvedl mluvčí Malášek.

Jenže jak dokazuje příběh bývalého strážníka, když je člověk šikovný, může se skrývat několik měsíců i let. A v přeplněných věznicích nikomu moc nechybí.

 

Právě se děje

Další zprávy