Tisíce zbraní a auta za stamiliony. Armáda narychlo nakupuje, i kvůli uprchlíkům

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
16. 10. 2015 7:23
Miliardu a čtvrt vyčlení ministerstvo obrany na nákup nové techniky a zbraní. Reaguje tak na současnou bezpečnostní situaci, kdy jsou vojáci v pohotovosti, aby policii vypomohli s ochranou hranic. Armáda tak nakoupí desítky nových nákladních aut, pozorovací systémy nebo stany. Do skladů přibude i přes osm tisíc nových útočných pušek a pistolí. Ty využijí jak profesionální vojáci, tak i záložáci. Podle ministra obrany Martina Stropnického armáda zbraně potřebuje i kvůli tomu, že v příštím roce by se měly její stavy zvýšit o zhruba tisíc lidí.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Armáda musí být prioritou a měla by dostat více peněz, ujistil ve čtvrtek vojáky přáslavického mechanizovaného a tankového praporu ministr financí Andrej Babiš (ANO). Armáda přitom už teď v souvislosti s aktuální bezpečnostní situací chystá nákupy techniky za téměř miliardu a čtvrt. O jejich posvěcení bude ministr obrany Martin Stropnický informovat své kolegy v kabinetu v pondělí.

Všechny zakázky, které zahrnují jak vozidla, tak i ruční zbraně by měly proběhnout ve zrychleném režimu, a vojáci by tak veškerou techniku měli mít k dispozici nejpozději do konce listopadu příštího roku.

"Potřebujeme prostředky, u kterých jsme si mysleli, že ještě nějakou dobou počkáme. Ale technika strašně usnadňuje případné úkoly související s nějakou systematičtější ostrahou na hranicích," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Stropnický, proč chce armáda doplnit sklady.

Armáda potřebuje nové tatrovky

Do nich tak za sedmdesát milionů přibude například více než třicet nafukovacích stanů a čtrnáct elektrocentrál. Ve vládním materiálu se s nimi sice počítá jako s ubytovacími kapacitami pro vojáky v poli.

"Sestava může být účinně využita v rámci humanitárního řešení pro případ výrazného nárůstu počtu zadržených běženců ve vazbě na nedostatečné stacionární ubytovací kapacity," konstatuje ale předkládací zpráva.

Stavbu takového stanového městečka si armádní ženisté z olomoucké posádky vyzkoušeli před necelým měsícem, kdy ve vojenském prostoru na Libavé během dvou dnů postavili tábor až pro 450 lidí.

Kromě toho generální štáb vypočítal, že potřebuje 54 nákladních tatrovek, jeden lehký obrněnec Iveco a průzkumné a pozorovací systémy. To vše za přibližně 650 milionů. Nákladní auta budou sloužit hlavně k dopravě materiálu, pozorovací systémy, které normálně využívají hlavně dělostřelci, pak můžou vojáci použít například k "monitoringu prostoru" - stroje tak budou sloužit jako "oči" hlavně v místech, kde by běženci překračovali hranici mimo silnice a cesty.

Vojáci dostanou tisíce nových zbraní. Nikoliv však kvůli migrantům

Zhruba půl miliardy pak vojsko zaplatí uherskobrodské zbrojovce za 2600 nových útočných pušek BREN s odpovídajícím počtem zaměřovacích dalekohledů, 800 podvěsných granátometů a další příslušenství a pět a půl tisíce pistolí.

Podle ministra ovšem nákup zbraní nesouvisí přímo s možným přílivem uprchlíků, ale spíše s postupným navyšováním armádních stavů. "Pokud je máme příští rok navýšit o tisícovku 'netto‘, tak pro tyto lidi potřebujeme nějakou výbavu. I proto jsou tam třeba zbraně. Nehledě na to, že je potřebujeme pro naše stávající vojáky," zdůvodnil potřebu nákupu více než osmi tisíc zbraní Stropnický. Náborem se chce armáda postupně dostat na plný počet příslušníků, v současnosti jí chybí zhruba pětina vojáků.

Ministr ovšem dodal, že i když jde o zakázky "narychlo", za svým stranickým šéfem a ministrem financí Babišem kvůli tomu nepůjde. "Jedná se o prostředky z našeho rozpočtu, není žádný požadavek na navýšení. Jsou to peníze, které máme. A dokud jsme neměli jasněji stran rozpočtu, tak jsme nemohli naše plány konkretizovat," předpokládá Stropnický, že návrh rozpočtu, který zatím prošel jen vládou, se už zásadně nezmění.

Podfinancovaný armádní rozpočet je přitom jednou z věcí, které kritizují i koaliční poslanci. A to i přesto, že se vláda zavázala, že do roku 2020 na obranu půjde 1,4 procenta hrubého domácího produktu. To připustil už v září i sám Stropnický, kdy se výbor pro obranu financováním armády zabýval. Rozpočet na příští rok počítá s tím, že vojsko dostane 47,5 miliardy. Podle Stropnického náměstka Pavla Berana by však potřebovalo minimálně o půl miliardy víc.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy