Armáda nakoupí vyprošťovací vozidla Pandurů za 191 milionů

ČTK ČTK
5. 10. 2014 9:39
Ministerstvo obrany plánuje pořídit pět vozidel. V minulosti přitom ministerstvo zvažovalo nákup 11 těchto vozidel Tatra za 600 milionů korun.
Obrněnné vozidlo Pandur
Obrněnné vozidlo Pandur | Foto: Jan Langer

Praha - Armáda si plánuje pořídit vyprošťovací vozidla, která by pomáhala třeba při nehodách obrněnců Pandur. Zakázka, kterou ministerstvo obrany vypsalo na konci září, má předpokládanou hodnotu 191 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a odpovědí ministerstva obrany.

Rezort plánuje pořídit pět vozidel, zájemci o zakázku se do ní mohou přihlásit do 30. října. "Jedná se o speciální těžká takzvaná vyprošťovací vozidla, která jsou určená k přímé logistické a technické podpoře jednotek armády České republiky vybavených kolovými obrněnými transportéry Pandur a ostatními druhy vojenské techniky," sdělila ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Vozidla mají podle ní být používána v polních podmínkách nebo při vedení bojů. "Zejména při vyprošťování, odtahu, údržbě, polních opravách a při technické pomoci," dodala.

Zakázka bude mít podle předpokladů rezortu hodnotu 191 milionů korun bez DPH. V minulosti přitom ministerstvo zvažovalo nákup 11 těchto vozidel Tatra za 600 milionů korun od šternberského Vojenského opravárenského podniku. Cena byla kritizována jako přemrštěná.

Podle Zechmeisterové nebyla tato zakázka v minulosti vůbec vyhlášena a počet pořizovaných vozidel byl nakonec přehodnocen.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy