Armáda koupí od České zbrojovky pušky za 1,1 miliardy

ČTK ČTK
18. 3. 2010 17:25
Do tendru se přihlásily jen dvě zbrojařské firmy
Foto: Jan Langer

Praha - Ministr obrany Martin Barták dnes podepsal smlouvu na dodávku téměř 8 tisíc nových útočných pušek od konsorcia Česká zbrojovka/Meopta Přerov.

Resort za zbraně zaplatí 1,1 miliardy korun. Původně měl na nákup vyčleněno až 1,5 miliardy.

Barták dnes dále s Českou zbrojovkou podepsal smlouvu na dodávku 5,5 tisíc samonabíjecích pistolí ČZ 75 a téměř 600 kusů automatických osobních zbraní ČZ Scorpion. Za tyto zbraně resort zaplatí 130 milionů korun. Obrana to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Zbrojovka s puškou ČZ 805 zvítězila v tendru nad dodavatelskou společností MPI Group, která nabízela zbraň belgického výrobce FN Herstal. Pušky ČZ 805 mají v armádě nahradit samopaly vzor 58, které jsou ve výzbroji již půl století a jsou zastaralé.

Podle dřívějších informací ministerstva obrany má zbrojovka začít nové pušky dodávat ihned po podepsání smlouvy. Všechny zbraně budou mít vojáci do roku 2013.

Součástí dodávky pušek jsou podvěsné granátomety, zaměřovače s nočním viděním včetně infračervených značkovačů, náhradní díly nábojů a munice do granátometů.

Ministerstvo obrany vypsalo zakázku v maximální hodnotě 1,5 miliardy korun v polovině loňského listopadu. Na zaslání nabídek měly zbrojařské firmy měsíc, přihlásily se jen dvě společnosti.

Zástupci firem Heckler&Koch a Beretta kritizovali lhůtu jako krátkou. Ministerstvo však jejich námitky odmítlo, neboť předmětem tendru byly zbraně běžně dostupné na trhu.

Druhá smlouva byla uzavřena na období let 2010 - 2011. V jejím rámci obrana pořídí 5570 samonabíjecích pistolí včetně příslušenství, taktických svítilen, souprav náhradních dílů a souprav pro opravy.

Vojáci dále obdrží 572 kusů plně automatických osobních zbraní Scrorpion také včetně náhradních dílů a dalšího příslušenství.

Pistole obrana kupuje od České zbrojovky na základě rozhodnutí vlády z 23. listopadu loňského roku. Vláda se tímto krokem rozhodla podporovat české výrobce a domácí zbrojní průmysl, píše se v tiskovém materiálu resortu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Koronaviru podlehl slavný jazzový klavírista Ellis Marsalis

Ve věku 85 let ve středu v New Orleans zemřel známý americký jazzový klavírista Ellis Marsalis. Podle agentury AP za to může zápal plic vyvolaný koronavirem. Marsalis, který za své vzory považoval Oscara Petersona či Dukea Ellingtona, proslul zejména coby pedagog. Vychoval jednu z nejznámějších amerických jazzových rodin, jako hudebníci se proslavili také čtyři z jeho šesti synů: trumpetista Wynton, saxofonista Branford, trombonista Delfeayo a bubeník Jason. Českému publiku se Elis Marsalis představil v lednu 1999, kdy s triem vystoupil v pražském Rudolfinu po boku Českého národního symfonického orchestru řízeného americkým dirigentem Paulem Freemanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy