Generál obviněný z korupce dostal dovolenou. A nižší plat

ČTK ČTK
6. 3. 2015 15:02
Náčelník generálního štábu Petr Pavel požádal ministra obrany, aby vysoce postaveného generála Vladimíra Halenku dočasně zprostil funkce.
Česká armáda. Ilustrační foto.
Česká armáda. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Šéf armádní logistiky Vladimír Halenka obviněný kvůli údajně nevýhodnému prodeji nepotřebné vojenské techniky bude zřejmě dočasně zproštěn funkce.

Brigádní generál Halenka je ředitelem sekce podpory ministerstva obrany, která řídí armádní logistiku, komunikační a informační systémy či vojenské zdravotnictví.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel kvůli obvinění požádá ministra obrany Martina Stropnického, aby vysoce postaveného generála dočasně zprostil funkce, uvedl server lidovky.cz.

Halenka už informoval Pavla, že byl obviněn. "Na základě obdržené informace generál Pavel rozhodl, že v souladu s platnou legislativou podá ministrovi obrany v zákonné lhůtě návrh na dočasné zproštění výkonu funkce generála Halenky a jeho zařazení do dispozice," řekla serveru mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

To mimo jiné znamená, že obviněný voják bude pobírat méně peněz a úkoly mu bude dávat jeho nadřízený. Zatím Halenka podle Růžičkové požádal o dovolenou, která mu byla schválena.

V kauze jsou obviněni čtyři lidi

V kauze nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty byli obviněni čtyři lidé, stíháni jsou na svobodě.

Mezi obviněné patří podle médií kromě Halenky bývalý ředitel společnosti VOP CZ v Šenově u Nového Jičína Adolf Veřmiřovský, exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman a jeho zástupce Roman Pavlík.

Vyšetřování se týká odprodeje hlavně kolové a pásové vojenské techniky a náhradních dílů k ní ve veřejných soutěžích nebo v přímém prodeji. Úředníci údajně věci prodali za nižší ceny, než za které je prodat mohli.

Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada. Z této společnosti dosud nikdo obviněn nebyl. Ve středu byl u výslechu také bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, ani ten obviněn nebyl.

Obvinění jsou podezřelí z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první trestný čin hrozí dva až osm let vězení, za druhý pět až 12 let vězení.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy