Generál obviněný z korupce dostal dovolenou. A nižší plat

ČTK ČTK
6. 3. 2015 15:02
Náčelník generálního štábu Petr Pavel požádal ministra obrany, aby vysoce postaveného generála Vladimíra Halenku dočasně zprostil funkce.
Česká armáda. Ilustrační foto.
Česká armáda. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Šéf armádní logistiky Vladimír Halenka obviněný kvůli údajně nevýhodnému prodeji nepotřebné vojenské techniky bude zřejmě dočasně zproštěn funkce.

Brigádní generál Halenka je ředitelem sekce podpory ministerstva obrany, která řídí armádní logistiku, komunikační a informační systémy či vojenské zdravotnictví.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel kvůli obvinění požádá ministra obrany Martina Stropnického, aby vysoce postaveného generála dočasně zprostil funkce, uvedl server lidovky.cz.

Halenka už informoval Pavla, že byl obviněn. "Na základě obdržené informace generál Pavel rozhodl, že v souladu s platnou legislativou podá ministrovi obrany v zákonné lhůtě návrh na dočasné zproštění výkonu funkce generála Halenky a jeho zařazení do dispozice," řekla serveru mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

To mimo jiné znamená, že obviněný voják bude pobírat méně peněz a úkoly mu bude dávat jeho nadřízený. Zatím Halenka podle Růžičkové požádal o dovolenou, která mu byla schválena.

V kauze jsou obviněni čtyři lidi

V kauze nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty byli obviněni čtyři lidé, stíháni jsou na svobodě.

Mezi obviněné patří podle médií kromě Halenky bývalý ředitel společnosti VOP CZ v Šenově u Nového Jičína Adolf Veřmiřovský, exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman a jeho zástupce Roman Pavlík.

Vyšetřování se týká odprodeje hlavně kolové a pásové vojenské techniky a náhradních dílů k ní ve veřejných soutěžích nebo v přímém prodeji. Úředníci údajně věci prodali za nižší ceny, než za které je prodat mohli.

Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada. Z této společnosti dosud nikdo obviněn nebyl. Ve středu byl u výslechu také bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, ani ten obviněn nebyl.

Obvinění jsou podezřelí z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první trestný čin hrozí dva až osm let vězení, za druhý pět až 12 let vězení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy