Armáda chce obrněnce za 3,5 miliardy. Včetně dvaceti pandurů

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 13. 5. 2015 16:02
Dvacítku transportérů Pandur a více než čtyři desítky lehčích obrněnců plánuje ministerstvo obrany pořídit do roku 2023.
Foto: Jan Langer

Praha – K celkem 107 pandurům, jejichž nákup státní kasu přišel na více než 14 miliard korun, přibude do konce desetiletí další dvacítka za další miliardu. Vláda totiž ve středu schválila seznam všech zakázek, které by se na ministerstvu obrany měly během letošního roku rozběhnout.

Armáda má zájem o šest velitelsko-štábních a 14 spojovacích osmikolových obrněnců. Zakázka by podle plánů měla odstartovat v druhé půlce roku, první obrněnce by měli vojáci dostat v roce 2018.

"Velitelsko-štábní a spojovací vozidla byla původně součástí zakázky na pořízení vozidel Pandur. Postupným snižováním počtů a variant (ze 199 na 107) nakonec z této zakázky vypadla a je potřeba je doplnit," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí resortu Petr Medek s tím, že vozidla půjdou k jednotkám, které už transportéry vybaveny jsou.

Kromě pandurů armáda pořídí i více než čtyři desítky dalších obrněných vozidel ve stejných variantách jako u pandurů. Půjde ale o lehčí vozidla, než jsou velké obrněné transportéry, která spadají do kategorie MRAP. Tedy vozidla, která mají větší odolnost proti výbuchu nástražných výbušných systémů a která chrání české vojáky v Afghánistánu. Ti je mají zapůjčena od Američanů, kteří MRAPy nahradili.  

V praxi se bude rozhodovat mezi dvěma vozidly - francouzským obrněncem Titus, druhým je potom české vozidlo Vega. Obě využívají podvozky shodné s nákladními auty Tatra, kterých má armáda několik tisíc. Tím se sníží náklady, které by byly spojené s nákupem další platformy, její údržbou, servisem a logistikou.

"Budou zařazena k jednotkám, které využívají vozidla Iveco a Dingo," upřesnil mluvčí ministerstva obrany, kam budou vozidla primárně směřovat. Podle dokumentu, který ve středu vláda projedná, se počítá s tím, že nákup by měl vyjít na téměř dvě a čtvrt miliardy korun. Jednotky by jimi měly být vybavovány od roku 2019.

Nákupy obrněných transportérů a vozidel v minulosti provázela řada skandálů. Zakázka týkající se transportérů Pandur se dostala až k soudu, kdy na lavici obžalovaných usedl lobbista Marek Dalík. Ten si měl údajně v roce 2007 říct o půlmiliardový úplatek za to, když zajistí, aby zakázka dále pokračovala.

Bez problémů se neobešel ani nákup lehkých obrněnců Dingo. Za 19 aut armáda zaplatila přes tři čtvrtě miliardy, přitom prý mohla nakoupit levnější a kvalitnější stroje.

 

Právě se děje

Další zprávy