Armáda chce obrněnce za 3,5 miliardy. Včetně dvaceti pandurů

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 13. 5. 2015 16:02
Dvacítku transportérů Pandur a více než čtyři desítky lehčích obrněnců plánuje ministerstvo obrany pořídit do roku 2023.
Foto: Jan Langer

Praha – K celkem 107 pandurům, jejichž nákup státní kasu přišel na více než 14 miliard korun, přibude do konce desetiletí další dvacítka za další miliardu. Vláda totiž ve středu schválila seznam všech zakázek, které by se na ministerstvu obrany měly během letošního roku rozběhnout.

Armáda má zájem o šest velitelsko-štábních a 14 spojovacích osmikolových obrněnců. Zakázka by podle plánů měla odstartovat v druhé půlce roku, první obrněnce by měli vojáci dostat v roce 2018.

"Velitelsko-štábní a spojovací vozidla byla původně součástí zakázky na pořízení vozidel Pandur. Postupným snižováním počtů a variant (ze 199 na 107) nakonec z této zakázky vypadla a je potřeba je doplnit," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí resortu Petr Medek s tím, že vozidla půjdou k jednotkám, které už transportéry vybaveny jsou.

Kromě pandurů armáda pořídí i více než čtyři desítky dalších obrněných vozidel ve stejných variantách jako u pandurů. Půjde ale o lehčí vozidla, než jsou velké obrněné transportéry, která spadají do kategorie MRAP. Tedy vozidla, která mají větší odolnost proti výbuchu nástražných výbušných systémů a která chrání české vojáky v Afghánistánu. Ti je mají zapůjčena od Američanů, kteří MRAPy nahradili.  

V praxi se bude rozhodovat mezi dvěma vozidly - francouzským obrněncem Titus, druhým je potom české vozidlo Vega. Obě využívají podvozky shodné s nákladními auty Tatra, kterých má armáda několik tisíc. Tím se sníží náklady, které by byly spojené s nákupem další platformy, její údržbou, servisem a logistikou.

"Budou zařazena k jednotkám, které využívají vozidla Iveco a Dingo," upřesnil mluvčí ministerstva obrany, kam budou vozidla primárně směřovat. Podle dokumentu, který ve středu vláda projedná, se počítá s tím, že nákup by měl vyjít na téměř dvě a čtvrt miliardy korun. Jednotky by jimi měly být vybavovány od roku 2019.

Nákupy obrněných transportérů a vozidel v minulosti provázela řada skandálů. Zakázka týkající se transportérů Pandur se dostala až k soudu, kdy na lavici obžalovaných usedl lobbista Marek Dalík. Ten si měl údajně v roce 2007 říct o půlmiliardový úplatek za to, když zajistí, aby zakázka dále pokračovala.

Bez problémů se neobešel ani nákup lehkých obrněnců Dingo. Za 19 aut armáda zaplatila přes tři čtvrtě miliardy, přitom prý mohla nakoupit levnější a kvalitnější stroje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy