Armáda chce koupit další dva letouny CASA

ČTK ČTK
14. 4. 2015 7:44
Cena letadel by prý neměla převýšit 1,6 miliardy korun, uvedl deník E15.
Letoun CASA.
Letoun CASA. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká armáda si chce ke čtyřem současným letounům CASA koupit ještě dva další. Uvedl to deník E15, cena letadel by prý neměla převýšit 1,6 miliardy korun.

S odvoláním na zdroje blízké vedení resortu list napsal, že rozšíření flotily prosazuje náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková řekla, že v souvislosti s plánem postupného vyřazení tryskových Jak 40 se uvažuje o jejich náhradě. "Jednou z variant je i pořízení dalších dvou letounů CASA, možné je i urychlení projektu středního transportního letounu," uvedla.

Hlavním argumentem pro investici do letounů CASA je společná logistika, která by byla levnější než při provozování jiného typu, dodává E15.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený.

Letouny CASA v držení české armády provázely poruchy, kvůli kterým vojáci několikrát provoz letadel zastavili.

Protikorupční policie počátkem března navrhla podat v kauze nákupu těchto strojů obžalobu. V případu figuruje exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09, dříve KDU-ČSL) a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Vyšetřovatelé je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun.

Obviněným hrozí až deset let vězení. Exministryně podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo, ačkoli to stanovuje zákon.

Parkanová trvá na tom, že se trestného činu nedopustila. Už dříve uvedla, že své stíhání považuje za absurdní.

 

Právě se děje

Další zprávy