Armáda bude platit miliony za smrt při testu padáků

Jan Gazdík Jan Gazdík
8. 11. 2013 10:55
Soudkyně jednoznačně řekla, že se armáda na smrti muže podepsala řadou svých chyb.
Při zahájení veletrhu se přes oblohu mihlo několik bojových letounů a za pavilonem "Z-et" přistáli výsadkáři.
Při zahájení veletrhu se přes oblohu mihlo několik bojových letounů a za pavilonem "Z-et" přistáli výsadkáři. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Městský soud v Praze přiznal odškodné v řádu milionů korun rodině vojáka, který zahynul před čtyřmi lety při testování nového padáku.

Soudkyně Dagmar Stamidisová rozhodla, že armáda má na smrti parašutisty Lukáše Syručka podíl. Za nemajetkovou újmu přiznala vdově milion korun, každému z jeho dětí 500 tisíc korun, Syrůčkově matce rovněž 500 tisíc, otci 350 tisíc a bratrovi 75 tisíc korun.

Soudkyně odůvodnila rozhodnutí tím, že pozůstalí byli poškozeni mimořádným psychickým strádáním a že smrt otce, syna a bratra silně zasáhla do jejich osobnostních práv.

Stamidisová dále řekla, že jde o precedentní rozsudek. Armáda teď může čekat, že se spustí řada žalob v případech, kdy zahynuli vojáci při výkonu služby.

Soudkyně však upozornila, že v případě Lukáše Syručka jde o systémové selhání, kdy se armáda při testování nového padáku podepsala na řadě závažných chyb, které vyústily v parašutistovu tragickou smrt.

Připravujeme podrobnosti

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy