Archivní foto: Legendární stíhač zvládl dramatickou bitvu. A pak se popral s celou hospodou

Archivní foto: Legendární stíhač zvládl dramatickou bitvu. A pak se popral s celou hospodou
Portrét Sgt. Josefa Františka po dekorování polským řádem Virtuti Militari V. tř. Autorem kresby je slavný kapitán Cuthbert Julian Orde (1888-1968), který portrétoval nejslavnější piloty RAF. Portrét byl zhotoven 19. 9. 1940, kdy měl František na svém kontě dvanáct sestřelů: deset dní po námi zmiňované epizodě a devatenáct dní před svou smrtí při letecké nehodě.
„Wir fahren gegen England.“ Svaz německých bombardovacích Heinkelů He 111 mířící ke břehům Albionu.
Z charakteristicky bohatě prosklené přídě, v níž bylo soustředěno gros členů osádky, byl výborný výhled. Taková koncentrace osádky na jednom prostoru sice na jedné straně nepochybně přispívala k lepší spolupráci jejích členů; v případě koncentrovaného zásahu však kabinu mohla snadno změnit v řeznictví. To se podle všeho 9. 9. 1940 stalo i He 111, na který útočil Sgt. František.
Dvoučlenný roj (Rotte) stíhaček Messerschmitt Bf 109E-4. Takový pohled do zpětného zrcátka býval pro mnohé spojenecké piloty pohledem posledním. Navzdory tomu, že František bojoval na méně výkonnějším hurricanu, připadalo devět z jeho sedmnácti obětí právě na výkonnější „stodevítky“.
Foto: Archiv Jiřího Rajlicha
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
15. 3. 2016 13:10
Historik Jiří Rajlich s polským badatelem Piotrem Sikorou objevili nově informace o zřejmě nejdrsnější rvačce Josefa Františka, který byl leteckým esem bitvy o Británii ve druhé světové válce. Po incidentu skončil František v policejní cele.

O nejúspěšnějším spojeneckém stíhači letecké Bitvy o Británii Josefu Františkovi (sestřelil 17 nacistických letounů) je známo, že šlo o individualistu a rváče... v dobrém smyslu toho slova. Běžnými normami nespoutaný František byl před válkou dokonce degradován a hrozilo mu vyloučení z řad československého letectva.

Historik Jiří Rajlich s polským badatelem Piotrem Sikorou objevili nyní zřejmě nejdrsnější rvačku Josefa Františka (už ve službách britského RAF), po níž skončil v policejní cele.

To si ovšem žádá vysvětlení: Čech nedlouho před tím sestřelil dva německé letouny a sám musel s těžce poškozenou a prostřílenou stíhačkou nouzově přistát na zelném poli nedaleko Brightonu. Místo aby se co nejrychleji odebral na svou mateřskou leteckou základnu, zamířil do místní krčmy, kde chtěl spláchnout jen těžko představitelné nervové vypětí a stres ze vzdušného boje. A co zamýšlel, to také udělal. Nakonec se serval s celou hospodou.

Britové to ale brali naštěstí sportovně. Druhý den Josefa Františka z cely propustili a ještě se s ním na památku vyfotografovali. Vždyť se přece tenhle Čech bil s nacisty i za ně. A kdoví, zda by František byl tak skvělý a úspěšný stíhač bez své pověstné cholerické povahy? Na tom společném snímku se ovšem tváří dost provinile.

Josef František se stal během války hvězdou polské 303. stíhací peruti, která vynikla v Bitvě o Británii. Jeho osobu nepominuli ani v hraném dokumentu BBC.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy