Archivní foto: Legendární stíhač zvládl dramatickou bitvu. A pak se popral s celou hospodou

Archivní foto: Legendární stíhač zvládl dramatickou bitvu. A pak se popral s celou hospodou
Portrét Sgt. Josefa Františka po dekorování polským řádem Virtuti Militari V. tř. Autorem kresby je slavný kapitán Cuthbert Julian Orde (1888-1968), který portrétoval nejslavnější piloty RAF. Portrét byl zhotoven 19. 9. 1940, kdy měl František na svém kontě dvanáct sestřelů: deset dní po námi zmiňované epizodě a devatenáct dní před svou smrtí při letecké nehodě.
„Wir fahren gegen England.“ Svaz německých bombardovacích Heinkelů He 111 mířící ke břehům Albionu.
Z charakteristicky bohatě prosklené přídě, v níž bylo soustředěno gros členů osádky, byl výborný výhled. Taková koncentrace osádky na jednom prostoru sice na jedné straně nepochybně přispívala k lepší spolupráci jejích členů; v případě koncentrovaného zásahu však kabinu mohla snadno změnit v řeznictví. To se podle všeho 9. 9. 1940 stalo i He 111, na který útočil Sgt. František.
Dvoučlenný roj (Rotte) stíhaček Messerschmitt Bf 109E-4. Takový pohled do zpětného zrcátka býval pro mnohé spojenecké piloty pohledem posledním. Navzdory tomu, že František bojoval na méně výkonnějším hurricanu, připadalo devět z jeho sedmnácti obětí právě na výkonnější „stodevítky“.
Foto: Archiv Jiřího Rajlicha
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
15. 3. 2016 13:10
Historik Jiří Rajlich s polským badatelem Piotrem Sikorou objevili nově informace o zřejmě nejdrsnější rvačce Josefa Františka, který byl leteckým esem bitvy o Británii ve druhé světové válce. Po incidentu skončil František v policejní cele.

O nejúspěšnějším spojeneckém stíhači letecké Bitvy o Británii Josefu Františkovi (sestřelil 17 nacistických letounů) je známo, že šlo o individualistu a rváče... v dobrém smyslu toho slova. Běžnými normami nespoutaný František byl před válkou dokonce degradován a hrozilo mu vyloučení z řad československého letectva.

Historik Jiří Rajlich s polským badatelem Piotrem Sikorou objevili nyní zřejmě nejdrsnější rvačku Josefa Františka (už ve službách britského RAF), po níž skončil v policejní cele.

To si ovšem žádá vysvětlení: Čech nedlouho před tím sestřelil dva německé letouny a sám musel s těžce poškozenou a prostřílenou stíhačkou nouzově přistát na zelném poli nedaleko Brightonu. Místo aby se co nejrychleji odebral na svou mateřskou leteckou základnu, zamířil do místní krčmy, kde chtěl spláchnout jen těžko představitelné nervové vypětí a stres ze vzdušného boje. A co zamýšlel, to také udělal. Nakonec se serval s celou hospodou.

Britové to ale brali naštěstí sportovně. Druhý den Josefa Františka z cely propustili a ještě se s ním na památku vyfotografovali. Vždyť se přece tenhle Čech bil s nacisty i za ně. A kdoví, zda by František byl tak skvělý a úspěšný stíhač bez své pověstné cholerické povahy? Na tom společném snímku se ovšem tváří dost provinile.

Josef František se stal během války hvězdou polské 303. stíhací peruti, která vynikla v Bitvě o Británii. Jeho osobu nepominuli ani v hraném dokumentu BBC.

 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy