reklama
 
 

Archivní foto: Legendární stíhač zvládl dramatickou bitvu. A pak se popral s celou hospodou

15. 3. 2016 13:10
Historik Jiří Rajlich s polským badatelem Piotrem Sikorou objevili nově informace o zřejmě nejdrsnější rvačce Josefa Františka, který byl leteckým esem bitvy o Británii ve druhé světové válce. Po incidentu skončil František v policejní cele.

O nejúspěšnějším spojeneckém stíhači letecké Bitvy o Británii Josefu Františkovi (sestřelil 17 nacistických letounů) je známo, že šlo o individualistu a rváče... v dobrém smyslu toho slova. Běžnými normami nespoutaný František byl před válkou dokonce degradován a hrozilo mu vyloučení z řad československého letectva.

Historik Jiří Rajlich s polským badatelem Piotrem Sikorou objevili nyní zřejmě nejdrsnější rvačku Josefa Františka (už ve službách britského RAF), po níž skončil v policejní cele.

To si ovšem žádá vysvětlení: Čech nedlouho před tím sestřelil dva německé letouny a sám musel s těžce poškozenou a prostřílenou stíhačkou nouzově přistát na zelném poli nedaleko Brightonu. Místo aby se co nejrychleji odebral na svou mateřskou leteckou základnu, zamířil do místní krčmy, kde chtěl spláchnout jen těžko představitelné nervové vypětí a stres ze vzdušného boje. A co zamýšlel, to také udělal. Nakonec se serval s celou hospodou.

Britové to ale brali naštěstí sportovně. Druhý den Josefa Františka z cely propustili a ještě se s ním na památku vyfotografovali. Vždyť se přece tenhle Čech bil s nacisty i za ně. A kdoví, zda by František byl tak skvělý a úspěšný stíhač bez své pověstné cholerické povahy? Na tom společném snímku se ovšem tváří dost provinile.

Josef František se stal během války hvězdou polské 303. stíhací peruti, která vynikla v Bitvě o Británii. Jeho osobu nepominuli ani v hraném dokumentu BBC.

 

autoři: Jan Gazdík, Štěpán Plaček | 15. 3. 2016 13:10

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama