Archivní foto: Legendární stíhač zvládl dramatickou bitvu. A pak se popral s celou hospodou

Archivní foto: Legendární stíhač zvládl dramatickou bitvu. A pak se popral s celou hospodou
Portrét Sgt. Josefa Františka po dekorování polským řádem Virtuti Militari V. tř. Autorem kresby je slavný kapitán Cuthbert Julian Orde (1888-1968), který portrétoval nejslavnější piloty RAF. Portrét byl zhotoven 19. 9. 1940, kdy měl František na svém kontě dvanáct sestřelů: deset dní po námi zmiňované epizodě a devatenáct dní před svou smrtí při letecké nehodě.
„Wir fahren gegen England.“ Svaz německých bombardovacích Heinkelů He 111 mířící ke břehům Albionu.
Z charakteristicky bohatě prosklené přídě, v níž bylo soustředěno gros členů osádky, byl výborný výhled. Taková koncentrace osádky na jednom prostoru sice na jedné straně nepochybně přispívala k lepší spolupráci jejích členů; v případě koncentrovaného zásahu však kabinu mohla snadno změnit v řeznictví. To se podle všeho 9. 9. 1940 stalo i He 111, na který útočil Sgt. František.
Dvoučlenný roj (Rotte) stíhaček Messerschmitt Bf 109E-4. Takový pohled do zpětného zrcátka býval pro mnohé spojenecké piloty pohledem posledním. Navzdory tomu, že František bojoval na méně výkonnějším hurricanu, připadalo devět z jeho sedmnácti obětí právě na výkonnější „stodevítky“.
Foto: Archiv Jiřího Rajlicha
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
15. 3. 2016 13:10
Historik Jiří Rajlich s polským badatelem Piotrem Sikorou objevili nově informace o zřejmě nejdrsnější rvačce Josefa Františka, který byl leteckým esem bitvy o Británii ve druhé světové válce. Po incidentu skončil František v policejní cele.

O nejúspěšnějším spojeneckém stíhači letecké Bitvy o Británii Josefu Františkovi (sestřelil 17 nacistických letounů) je známo, že šlo o individualistu a rváče... v dobrém smyslu toho slova. Běžnými normami nespoutaný František byl před válkou dokonce degradován a hrozilo mu vyloučení z řad československého letectva.

Historik Jiří Rajlich s polským badatelem Piotrem Sikorou objevili nyní zřejmě nejdrsnější rvačku Josefa Františka (už ve službách britského RAF), po níž skončil v policejní cele.

To si ovšem žádá vysvětlení: Čech nedlouho před tím sestřelil dva německé letouny a sám musel s těžce poškozenou a prostřílenou stíhačkou nouzově přistát na zelném poli nedaleko Brightonu. Místo aby se co nejrychleji odebral na svou mateřskou leteckou základnu, zamířil do místní krčmy, kde chtěl spláchnout jen těžko představitelné nervové vypětí a stres ze vzdušného boje. A co zamýšlel, to také udělal. Nakonec se serval s celou hospodou.

Britové to ale brali naštěstí sportovně. Druhý den Josefa Františka z cely propustili a ještě se s ním na památku vyfotografovali. Vždyť se přece tenhle Čech bil s nacisty i za ně. A kdoví, zda by František byl tak skvělý a úspěšný stíhač bez své pověstné cholerické povahy? Na tom společném snímku se ovšem tváří dost provinile.

Josef František se stal během války hvězdou polské 303. stíhací peruti, která vynikla v Bitvě o Británii. Jeho osobu nepominuli ani v hraném dokumentu BBC.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy