Poslanci se o parkoviště bát nemusí. S architektem Praha nemluví, přeměna náměstí usnula

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 2. 2016 19:45
Poslanci se zatím nemusejí strachovat, že by přišli o své parkoviště na pražském Malostranském náměstí. Autor vítězného návrhu na přestavbu prostoru architekt Martin Hájek online deníku Aktuálně.cz potvrdil, že věc uvízla na mrtvém bodě. Z toho, že se projekt nehýbe, se navzájem obviňují pražský magistrát a Institut plánování a rozvoje (IPR). Hájek přitom upozorňuje, že ani v případě přeměny by poslanci o místo pro svá auta nepřišli. "V podmínkách soutěže bylo, že na náměstí musí alespoň nějaká místa pro poslance zůstat," řekl Hájek.
Malostranské náměstí tak, jak by mohlo v budoucnu vypadat - tedy bez poslaneckých i jiných aut.
Malostranské náměstí tak, jak by mohlo v budoucnu vypadat - tedy bez poslaneckých i jiných aut. | Foto: Ing.arch. Martin Hájek, Ing.arch. Václav Hájek, Ing.arch. Petr Horský

Praha - Už druhým rokem mají politici a úředníci na stole návrh přestavby Malostranského náměstí, který má odstranit velké parkoviště a zklidnit tento historický prostor v centru města.

Poslanci tak zatím mohou být v klidu: o místa pro svá auta hned tak nepřijdou. Z informací Aktuálně.cz vyplývá, že likvidace parkoviště je v nedohlednu. Vítězný návrh velké mezinárodní soutěže, které se účastnilo přes čtyřicet zájemců, je u ledu.

Přešlapování na místě snad nejvíce dokumentuje fakt, že autory vítězného návrhu v poslední době ani nikdo nekontaktoval. "V posledních měsících je spíše ticho, zrovna se chci zeptat, v jakém je všechno stavu," říká Martin Hájek, architekt z Hradce Králové, který patří do vítězného týmu.

Když vyhráli, byla to přitom velká sláva. Malostranské náměstí má přece jen velký zvuk, a takové vítězství se cení. Následovalo ještě několik pracovních jednání; zdálo se, že se ideový návrh bude dál rozpracovávat, aby nakonec začala samotná přeměna náměstí, ale v posledních měsících je kolem náměstí ticho.

"Dalo by se říci, že vše usnulo někdy v době, kdy skončil náměstek primátorky Matěj Stropnický," říká architekt Hájek. V té době se podle jeho slov mluvilo o tom, že by architekti svou studii dopracovali podle připomínek různých institucí a následně by se dělaly kroky k projektové dokumentaci a dalším věcem. "Budu se snažit zjistit na Institutu plánování a rozvoje, co se tedy děje," dodává Hájek.

Jednání protahují poslanecká auta i maršál Radecký

Jak online deník Aktuálně.cz zjistil, problém si mezi sebou přehazují právě zástupci tohoto institutu a magistrátu. "O tom, jak to bude s Malostranským náměstím dále, vám nyní příliš informací nedokážeme poskytnout," přiznává Marek Vácha z plánovacího institutu. "Nyní je řada na magistrátním odboru technické vybavenosti, který by měl podat žádost o financování na dopracování studie, pokud to vedení Prahy bude považovat za vhodné," vysvětluje Vácha a doporučuje se obrátit na magistrát.

Jeho mluvčí Vít Hofman ovšem vybízí k trpělivosti. Jedná se a je potřeba čekat na výsledky. "Aktuálně probíhají například jednání o převodech finančních prostředků na investice. Následně je nutné věc pojednat v radě," sděluje neurčitě a nakonec dodává: "Jakmile dojde k nějakému posunu, budeme informovat."

Z informací ze zákulisí jednání vyplývá, že za faktické zastavení prací můžou především dvě věci. Jednou je to, že se hraje o likvidaci parkoviště, které částečně slouží poslancům, a druhou socha maršála Radeckého, na jejímž návratu do těchto míst nepanuje mezi politiky zdaleka shoda.

Místa pro poslance zůstanou

Právě to, že by o parkování přišli, vadí některým poslancům. "My toto parkoviště prostě potřebujeme. S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské," míní poslanec ČSSD Roman Váňa.

Architekt Hájek však upozorňuje, že i v případě přeměny Malostranského náměstí by zákonodárci o všechna parkovací místa nepřišli – přinejmenším ne v prvních letech. 

"V podmínkách soutěže bylo, že na náměstí musí alespoň nějaká místa pro poslance zůstat, takže s tím v našem návrhu počítáme," upozorňuje Hájek.

Parkovat by mohli v horní části náměstí, kde by měli po přechodnou dobu kolem třiceti až čtyřiceti míst. Časem by se jejich počet snížil na polovinu. "Protože ale nikdo neřekl, jak dlouhá by byla tato přechodná doba, tak určitě by ještě několik let tady mohli parkovat," podotýká Hájek.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 43 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy