Poslanci se o parkoviště bát nemusí. S architektem Praha nemluví, přeměna náměstí usnula

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 2. 2016 19:45
Poslanci se zatím nemusejí strachovat, že by přišli o své parkoviště na pražském Malostranském náměstí. Autor vítězného návrhu na přestavbu prostoru architekt Martin Hájek online deníku Aktuálně.cz potvrdil, že věc uvízla na mrtvém bodě. Z toho, že se projekt nehýbe, se navzájem obviňují pražský magistrát a Institut plánování a rozvoje (IPR). Hájek přitom upozorňuje, že ani v případě přeměny by poslanci o místo pro svá auta nepřišli. "V podmínkách soutěže bylo, že na náměstí musí alespoň nějaká místa pro poslance zůstat," řekl Hájek.
Malostranské náměstí tak, jak by mohlo v budoucnu vypadat - tedy bez poslaneckých i jiných aut.
Malostranské náměstí tak, jak by mohlo v budoucnu vypadat - tedy bez poslaneckých i jiných aut. | Foto: Ing.arch. Martin Hájek, Ing.arch. Václav Hájek, Ing.arch. Petr Horský

Praha - Už druhým rokem mají politici a úředníci na stole návrh přestavby Malostranského náměstí, který má odstranit velké parkoviště a zklidnit tento historický prostor v centru města.

Poslanci tak zatím mohou být v klidu: o místa pro svá auta hned tak nepřijdou. Z informací Aktuálně.cz vyplývá, že likvidace parkoviště je v nedohlednu. Vítězný návrh velké mezinárodní soutěže, které se účastnilo přes čtyřicet zájemců, je u ledu.

Přešlapování na místě snad nejvíce dokumentuje fakt, že autory vítězného návrhu v poslední době ani nikdo nekontaktoval. "V posledních měsících je spíše ticho, zrovna se chci zeptat, v jakém je všechno stavu," říká Martin Hájek, architekt z Hradce Králové, který patří do vítězného týmu.

Když vyhráli, byla to přitom velká sláva. Malostranské náměstí má přece jen velký zvuk, a takové vítězství se cení. Následovalo ještě několik pracovních jednání; zdálo se, že se ideový návrh bude dál rozpracovávat, aby nakonec začala samotná přeměna náměstí, ale v posledních měsících je kolem náměstí ticho.

"Dalo by se říci, že vše usnulo někdy v době, kdy skončil náměstek primátorky Matěj Stropnický," říká architekt Hájek. V té době se podle jeho slov mluvilo o tom, že by architekti svou studii dopracovali podle připomínek různých institucí a následně by se dělaly kroky k projektové dokumentaci a dalším věcem. "Budu se snažit zjistit na Institutu plánování a rozvoje, co se tedy děje," dodává Hájek.

Jednání protahují poslanecká auta i maršál Radecký

Jak online deník Aktuálně.cz zjistil, problém si mezi sebou přehazují právě zástupci tohoto institutu a magistrátu. "O tom, jak to bude s Malostranským náměstím dále, vám nyní příliš informací nedokážeme poskytnout," přiznává Marek Vácha z plánovacího institutu. "Nyní je řada na magistrátním odboru technické vybavenosti, který by měl podat žádost o financování na dopracování studie, pokud to vedení Prahy bude považovat za vhodné," vysvětluje Vácha a doporučuje se obrátit na magistrát.

Jeho mluvčí Vít Hofman ovšem vybízí k trpělivosti. Jedná se a je potřeba čekat na výsledky. "Aktuálně probíhají například jednání o převodech finančních prostředků na investice. Následně je nutné věc pojednat v radě," sděluje neurčitě a nakonec dodává: "Jakmile dojde k nějakému posunu, budeme informovat."

Z informací ze zákulisí jednání vyplývá, že za faktické zastavení prací můžou především dvě věci. Jednou je to, že se hraje o likvidaci parkoviště, které částečně slouží poslancům, a druhou socha maršála Radeckého, na jejímž návratu do těchto míst nepanuje mezi politiky zdaleka shoda.

Místa pro poslance zůstanou

Právě to, že by o parkování přišli, vadí některým poslancům. "My toto parkoviště prostě potřebujeme. S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské," míní poslanec ČSSD Roman Váňa.

Architekt Hájek však upozorňuje, že i v případě přeměny Malostranského náměstí by zákonodárci o všechna parkovací místa nepřišli – přinejmenším ne v prvních letech. 

"V podmínkách soutěže bylo, že na náměstí musí alespoň nějaká místa pro poslance zůstat, takže s tím v našem návrhu počítáme," upozorňuje Hájek.

Parkovat by mohli v horní části náměstí, kde by měli po přechodnou dobu kolem třiceti až čtyřiceti míst. Časem by se jejich počet snížil na polovinu. "Protože ale nikdo neřekl, jak dlouhá by byla tato přechodná doba, tak určitě by ještě několik let tady mohli parkovat," podotýká Hájek.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 32 minutami

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy