Z architekta české migrační politiky Haišmana bude diplomat. Zamíří nejspíš na Balkán

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
7. 3. 2017 14:22
Tomáš Haišman, který od začátku devadesátých let utváří českou migrační politiku, se stane členem diplomatického sboru. Podle informací Aktuálně.cz má z ministerstva vnitra zamířit na Balkán. Jeden z možných postů je i místo českého velvyslance v Černé Hoře, které je už nějaký čas neobsazené. "Zatím se mluvilo o jiné destinaci a nebyl to post velvyslance," reagoval pro Aktuálně.cz Haišman, který pracuje na ministerstvu vnitra už od začátku devadesátých let a minulý rok na sebe upozornil výroky na semináři o migraci v Poslanecké sněmovně.
Ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman.
Ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman. | Foto: ČTK

Praha - Ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman, který rozhoduje o osudech azylantů přicházejících do Česka, zamíří do diplomacie. Informaci potvrdil sám Haišman, který je známý svými kritickými výroky ohledně migrantů.

Podle informací Aktuálně.cz má jít architekt české migrační politiky Haišman z ministerstva vnitra na Balkán a jeden z možných postů je i místo českého velvyslance v Černé Hoře, které je už nějaký čas neobsazené. Vedoucím úřadu je nyní Petr Šmejkal.

"Zatím se mluvilo o jiné destinaci a nebyl to post velvyslance," reagoval pro Aktuálně.cz Haišman. Na další otázky však odmítl odpovědět s tím, že jde o neveřejné informace.

Ministerstvo zahraničí záležitost nechtělo komentovat. "Personální změny dopředu zásadně nekomentujeme," řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Haišman pracuje na ministerstvu vnitra už od začátku devadesátých let, kdy začal svou kariéru experta na migranty. Musel tehdy reagovat na velký příliv uprchlíků z Balkánu, z nějž lidé utíkali před válkami v bývalé Jugoslávii. Nyní má pod sebou na odboru azylové a migrační politiky zhruba tisíc zaměstnanců.

Na podzim loňského roku na sebe upozornil, když vystoupil na semináři o migraci v Poslanecké sněmovně. Tam pronesl několik zarážejících výroků ohledně imigrantů, za které byl později kritizován.

Podle některých politiků stranil odpůrcům migrace, když k návrhu na přerozdělování uprchlíků například řekl, že evropská komise provádí neomarxistické experimenty. O běžencích pak prohlásil, že nejde o uprchlíky, ale jedná se o ekonomické migranty.

Maďarsko začalo stavět druhou řadu plotu na jižní hranici | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy