Aplikace za tři miliony měla pomoci při koštování a nakupování. K ničemu nám není, stěžují si vinaři

Jan Hejl Jan Hejl
25. 11. 2016 5:30
Před třemi a půl roky přišel Vinařský fond, který má propagovat tuzemské výrobce vína, s aplikací, jež měla usnadnit nakupování a koštování vína. Software nazval Víno na dotek, proškolil vinaře, jak s ním pracovat, a nabídl jej zdarma pro chytré telefony. Vinaři si ovšem stěžují, že aplikaci skoro nikdo nepoužívá a byla už od začátku předražená. Software podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, stál v souhrnu přes 3,3 milionu korun. Bez výběrového řízení jej za více než milion vytvořila firma CCV. Ředitel Vinařského fondu kritiku odráží s tím, že zákon neporušil. Že je aplikace "mrtvá", je podle něj věcí vinařů, kteří do ní nedoplňují nové údaje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: obec-petrov.cz

Praha/Brno – Při koštech v moravských sklípcích mělo stačit vzít do ruky mobil a pomocí aplikace najít detaily o ochutnávaném vínu, uložit si ho a později třeba několik lahví koupit. Se softwarem přišel před třemi a půl roky Vinařský fond, který má ze zákona podporovat tuzemské vinařství, a aplikaci nazval Víno na dotek.

Fond proškolil vinaře, jak v ní mají své výrobky prezentovat, a nabídl ji zdarma ke stažení pro chytré telefony. Jenže nyní s odstupem času vinaři fond, do nějž musejí z každého litru vína odvádět příspěvek, sami kritizují a tvrdí, že miliony utratil neúčelně.

Aplikace byla podle nich předražená a zpracovaná špatně. Uživatelé v ní sice najdou informace o více než dvou tisících vín, ale nabídka je neaktuální a aplikace je "mrtvá", tvrdí kritici.

Software podle dokumentů, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, stál do začátku letošního roku celkem přes 3,3 milionu korun. Vytvořila jej za 1 161 000 korun bez výběrového řízení firma CCV. Další statisíce fond vyplatil za dílčí úpravy a udržování softwaru v chodu.

Někteří vinaři si nyní stěžují, že jejich peníze byly utraceny neefektivně a neprůhledně. "Jen desítka vinařů do aplikace dodává aktuální údaje. Jsem rozhodně znepokojen částkou a způsobem výběru zrovna takového projektu, který nemá opodstatnění pro svou podporu," odmítá činnost Fondu vinař z Moravského Žižkova Jiří Maděřič. "Je to projekt, který je v kómatu a udržován na přístrojích," doplňuje člen Vinařské asociace, organizace sdružující menší producenty vín.

Co Vinařský fond dělá a kdo jej financuje

Vinařský fond má ze zákona tři povinnosti:

  1. Podporovat marketing vína a prodej produktů.
  2. Informovat veřejnost o vinařství a vinohradnictví.
  3. Podporovat uchování a rozvoj vinohradnictví a vinařství a také rozvoj turistiky v oblasti vinařství.

Jak je Vinařský fond financován?

Necelou polovinu rozpočtu tvoří povinné odvody vinařů. Z každého litru všech druhů vín platí fondu 50 haléřů, z každého hektaru vinic pak 350 korun. Další peníze, objemem srovnatelné s odvody vinařů, do rozpočtu fondu posílá stát prostřednictvím přímých dotací ze státního rozpočtu a z rozpočtů krajů a obcí. Vinařský fond může peníze z rozpočtu využít jen na své tři povinnosti, které definuje zákon.

Místopředseda asociace Petr Marek výdaje na software označuje za nehospodárné nakládání s veřejnými penězi. "Data v této aplikaci jsou čtyři až pět let stará. Její přínos k marketingu vín je minimální," tvrdí.

Jeho slova potvrzuje Jan Čerovský, odborník na IT, který se živí vytvářením webových aplikací. Podle něj mohl mít software Víno na dotek úspěch, ale výsledek považuje za tristní. "Jsou to vyhozené a z mého pohledu neefektivně vynaložené peníze. V oboru se pohybuji a takový software jsou schopni napsat dva programátoři za víkend," kritizuje Čerovský s tím, že milionové náklady na tvorbu a provoz aplikace jsou "naprosto přemrštěné."

Minimalizace nákladů

Vinařský fond, který ročně hospodaří s rozpočtem převyšujícím 50 milionů korun, kritiku prostřednictvím svého ředitele Jaroslava Machovce odmítá. Několik let staré údaje o vínech v aplikaci odůvodňuje tím, že fond nemůže nijak ovlivnit, jestli vinaři svoje produkty v softwaru průběžně aktualizují.

"Jestliže někteří vinaři tvrdí, že aplikace je mrtvá, pak je to bohužel jejich záležitost. To oni v ní vína prezentují," říká Machovec. Výtky, že aplikace je předražená a firma CCV neprošla otevřeným výběrovým řízením, odráží konstatováním, že fond zákon neporušil. "Částka na tvorbu aplikace nepřesáhla dva miliony korun, podle zákona jsme vypisovat veřejnou soutěž nemuseli. Zákon ji jednoduše nevyžadoval," upozorňuje.

Ačkoliv Vinařský fond za provoz softwaru zaplatil další statisíce nad zákonem vymezené dva miliony korun, tendr vypisovat zase nemusel. Objem peněz na tvorbu a provoz aplikace totiž ve smlouvách rozdělil.

"Náklady jsme se snažili maximálně minimalizovat," ujišťuje Machovec a dodává, že o vytvoření aplikace rozhodovala Rada Vinařského fondu, jíž předsedá dnes již bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. "Není na mně, abych hodnotil, jestli to byla chyba, nebo ne. Já jsem od toho, abych naplňoval rozhodnutí kolektivního orgánu," upozorňuje Machovec.

Komunikační kampaně bez soutěže

Fond však některé problémy v aplikaci nepřímo připouští. Před nedávnem navrhl, aby se vytvořil rozsáhlý upgrade aplikace. Ten už se ovšem podle Machovce vysoutěží ve standardním výběrovém řízení. Definitivně o tom rozhodne od prosince nové složení Rady Vinařského fondu, ve které zasednou i kritikové fungování instituce – členové Vinařské asociace Jiří Maděřič a Petr Marek.

Kampaň - Vína z Moravy, vína z Čech
Kampaň - Vína z Moravy, vína z Čech | Foto: Externí

Neprůhlednou činnost Vinařského fondu před dvěma lety kritizoval také Národní kontrolní úřad. Kontrolorům vadila masivní marketingová kampaň Vína z Moravy, vína z Čech, která stála přes čtvrt miliardy korun. Fond podle NKÚ v prvních letech kampaně, jejíž hlavní tváří se stal herec Ondřej Brzobohatý, nevyhlašoval výběrová řízení. Přes 42 milionů navíc proplatil bez uzavřených písemných smluv.

Jestli aplikace Víno na dotek, do které fond vložil miliony korun od vinařů a daňových poplatníků, bude využívaná, záleží také na samotných vinařích. Ti ale v současnosti software skoro nevyužívají. Kvůli – podle odborníků – zastaralému designu a neaktuálním údajům si jej nestahují ani majitelé chytrých telefonů.

Producenti vín, které redakce oslovila, zpravidla uvedli, že aplikace do jisté míry jen supluje webové stránky. "Do aplikace jsme se zprvu zaregistrovali, ale nyní ji, abych se přiznal, moc nepoužíváme, protože ani nemáme moc čas, abychom tam vína obměňovali a doplňovali," říká například vinař Luděk Košut z Prušánek na Břeclavsku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy