Antiradaristé zazpívají na demonstraci Riceové píseň

Kateřina Eliášová
7. 7. 2008 21:30
Iniciativa NE základnám bude pochodovat Prahou
Takto se proti radaru demonstrovalo v Míšově
Takto se proti radaru demonstrovalo v Míšově | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na úterní příjezd americké ministryně Condoleezzy Riceové se nechystají jen čeští politici, ale i zarytí odpůrci radaru.

Na šestou hodinu večerní proto svolali demonstraci.

"Vyzýváme občany: Završte svůj dosavadní postoj jasným NE na demonstraci. Vezměte si na demonstraci transparenty, píšťalky, cedule, vlajky, transparent s názvem vašeho města či obce (jste-li z regionů)," hlásá zvací plakát.

"Je léto, prázdniny, bude nás asi méně, přesto očekáváme tisíce demonstrujících," řekl Aktuálně.cz Jan Májíček z iniciativy NE základnám.

Demonstranti se sejdou na Václavském náměstí, zazní projevy jak členů iniciativy NE základnám, tak i hostů. Své NE radaru přijde vyslovit například starosta Trokavce Jan Neoral nebo Petr Uhl.

Z Václavského náměstí se pochod vydá směrem k rezidenci amerického velvyslance v Bubenči. Condoleezza Riceová tam má navečer setkání se zaměstnanci ambasády. Tady se bude také řečnit, aktivisté chystají pro Riceovou překvapení.

Dárek pro Riceovou: písnička

Odpůrci radaru si pro americkou ministryni zahraničí přichystali dárek v podobě písničky. Tu složil Jiří Hurych, který je rovněž autorem písně Kuš Mr. Bush, která se strefuje do amerického prezidenta.

Písničku jako dárek si pro amerického prezidenta připravila u příležitosti jeho loňské návštěvy v Praze také ministryně obrany Vlasta Parkanová. Spolu s Janem Vyčítalem nazpívala píseň na oslavu amerického radaru.

Píseň ovšem vyvolala posměšné reakce v médiích, kritizovala ji opozice. Podle průzkumu STEM se nezamlouvala ani většině lidí, kteří v ní viděli podbízení se Bushovi a Spojeným státům.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy