Antimonopolní úřad prověří výběr dodavatele systému pro vyplácení dávek

ČTK ČTK
3. 4. 2019 19:31
Výběr dodavatele nového systému pro vyplácení dávek posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Obrátila se na něj společnost OKSystem jako neúspěšný účastník tendru poté, co ministerstvo práce odmítlo její námitky. Návrh na přezkum firma antimonopolnímu úřadu podala v první polovině března, řekl ředitel OKSystemu Vítězslav Ciml. OKSystem zajišťuje resortu práce systémy pro agendu dávek a zaměstnanosti od poloviny 90. let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ministerstvo se rozhodlo přidělit zakázku se zadávací cenou 270 milionů bez daně z přidané hodnoty společnosti DXC Technology. Ta vznikla v roce 2017 oddělením od společnosti Hewlett-Packard. Podle médií nový dodavatel nabídl projekt za 269 milionů. OKSystem neuspěl s cenou 829 milionů. O výběru informovaly koncem ledna Ekonomický deník a E15.cz.

"Namítáme několik věcí. Z dostupných informací z veřejného obchodního rejstříku vyplývá, že vybraná firma nesplnila kvalifikační předpoklady," uvedl Ciml.

OKSystem se na antimonopolní úřad obrátil kvůli stejnému výběrovému řízení už podruhé. Loni koncem července si společnost stěžovala na to, že ji ministerstvo z tendru vyřadilo. Případ skončil v prosinci poté, co resort vzal své stanovisko zpět. Za vítěze pak vybral druhého uchazeče.

Dvakrát se konalo i výběrové řízení. Poprvé ho ministerstvo vyhlásilo před koncem roku 2014 a stanovilo cenu 616 milionů korun. Zájem mělo sedm uchazečů, zvítězila firma OKSystem. V listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Podle tehdejších zástupců resortu byl průběh zakázky neuspokojivý a OKSystem nezaručil, že vše stihne dokončit. Firma si naopak stěžovala na nesoučinnost ministerstva a podala žalobu k soudu o určení neplatnosti rozhodnutí. Případ by se měl začít projednávat v květnu.

Změnit dodavatele systémů se rozhodlo v roce 2012 ministerstvo pod tehdejším vedením Jaromíra Drábka (TOP 09. ÚOHS ale po dvou letech úřadům práce zakázal nové aplikace používat kvůli pochybení při výběru dodavatele. Úředníci se tak vrátili k OKSystemu. V minulém volebním období začal nový systém chystat tým bývalé ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Projekt měl stát kolem 1,5 miliardy a fungovat měl od roku 2017. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Ministerstvo tak už dvakrát prodlužovalo smlouvu s OKSystemem, naposledy loni. Dvouleté prodloužení stojí asi miliardu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy