Anticeny opanoval Drobil, dostal Ropáka i Zelenou perlu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 4. 2011 13:22
Je vůbec prvním člověkem, který bodoval v obou anketách
Pavel Drobil získal hned 2 anticeny
Pavel Drobil získal hned 2 anticeny | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil ovládl ekologické anticeny, které každoročně rozdává hnutí Děti Země.

Za počin obdržel cenu Ropák roku 2010, za antiekologický výrok dostal Zelenou perlu. Stal se tak prvním člověkem, který získal obě ceny najednou.

Ropáka dostal exministr Drobil dokonce z osmi důvodů. "Tím nejvýznamnějším je jeho snaha oslabit pravomoci a význam ministerstva životního prostředí," zdůvodnil to předseda ekologického sdružení Děti Země Miroslav Patrik.

"Ocitl jsem se v dobré společnosti a vnímám to jako jasný důkaz, že jsem při své práci používal zdravý rozum," reagoval na udělení cen exministr Drobil.

Zelenou perlu Drobilovi vysloužil výrok na serveru iHNed.cz: "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytýčila."

Na druhém místě skončil hlavní hygienik Vít

Na druhém místě v anketě Ropák skončil hlavní hygienik Michael Vít. Důvodem byl jeho návrh na prosazování nového nařízení vlády o zvýšení limitů hluku z dopravy. Zároveň se údajně dostatečně neangažoval v ochraně zdraví dětí a životního prostředí před působením bisfenolu A.

 

Třetí místo obsadil jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) za prosazování Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje s řadou sporných záměrů a za podporu kácení stromů napadených kůrovcem v prvních zónách Národního parku Šumava.

 

V minulém roce se stal držitelem Ropáka ministr průmysl Vladimír Tošovský. Důvodem byla jeho snaha prolomit těžební limity těžby v severozápadních Čechách a nechat kvůli tomu zbourat tamní obce Horní Jiřetín a Černice.

Ropáka za rok 2008 získal Pavel Bém. Tehdejší pražský primátor cenu dostal za prosazování výstavby mrakodrapů na Pankráci, kterou kritizoval Výbor světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy