Anticeny opanoval Drobil, dostal Ropáka i Zelenou perlu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 4. 2011 13:22
Je vůbec prvním člověkem, který bodoval v obou anketách
Pavel Drobil získal hned 2 anticeny
Pavel Drobil získal hned 2 anticeny | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil ovládl ekologické anticeny, které každoročně rozdává hnutí Děti Země.

Za počin obdržel cenu Ropák roku 2010, za antiekologický výrok dostal Zelenou perlu. Stal se tak prvním člověkem, který získal obě ceny najednou.

Ropáka dostal exministr Drobil dokonce z osmi důvodů. "Tím nejvýznamnějším je jeho snaha oslabit pravomoci a význam ministerstva životního prostředí," zdůvodnil to předseda ekologického sdružení Děti Země Miroslav Patrik.

"Ocitl jsem se v dobré společnosti a vnímám to jako jasný důkaz, že jsem při své práci používal zdravý rozum," reagoval na udělení cen exministr Drobil.

Zelenou perlu Drobilovi vysloužil výrok na serveru iHNed.cz: "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytýčila."

Na druhém místě skončil hlavní hygienik Vít

Na druhém místě v anketě Ropák skončil hlavní hygienik Michael Vít. Důvodem byl jeho návrh na prosazování nového nařízení vlády o zvýšení limitů hluku z dopravy. Zároveň se údajně dostatečně neangažoval v ochraně zdraví dětí a životního prostředí před působením bisfenolu A.

 

Třetí místo obsadil jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) za prosazování Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje s řadou sporných záměrů a za podporu kácení stromů napadených kůrovcem v prvních zónách Národního parku Šumava.

 

V minulém roce se stal držitelem Ropáka ministr průmysl Vladimír Tošovský. Důvodem byla jeho snaha prolomit těžební limity těžby v severozápadních Čechách a nechat kvůli tomu zbourat tamní obce Horní Jiřetín a Černice.

Ropáka za rok 2008 získal Pavel Bém. Tehdejší pražský primátor cenu dostal za prosazování výstavby mrakodrapů na Pankráci, kterou kritizoval Výbor světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy