Anonym, který hrozí primátorovi Prahy, napadl i šéfa ČD

Kateřina Eliášová
6. 5. 2011 6:30
Pachatele SMS výhrůžek hledá policie, nasadila specialisty
Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.
Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Šéfovi Českých drah Petru Žaludovi vyhrožoval na přelomu roku neznámý anonym. Zasílal mu zastrašující SMS zprávy.

Aktuálně.cz to potvrdil sám Žaluda.

"Mohu potvrdit, že mi na přelomu roku chodily výhružné SMS. Celou záležitost jsem nahlásil na Policii České republiky," uvedl.

Podle zjištění Aktuálně.cz šlo o stejného pisatele, který vyhrožoval pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi a radní Alexandře Udženija (oba z ODS).

Rodinné i pracovní vazby

Žaluda nechtěl prozradit obsah sms zpráv. "Jednalo se o výhrůžky týkající se mé osoby, ale nechci sdělovat bližší podrobnosti," řekl Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz získalo z důvěryhodných zdrojů informaci, že pisatel psal ze stejného telefonního čísla jak Žaludovi, tak radní Udženiji a primátorovi Svobodovi.

Podle radní Udženije je pachatelem někdo, kdo dobře zná poměry v Praze, její rodinu i majetkové poměry rodiny.

Nová tvář ODS Aleksandra Udženija. Tady gratuluje Pavlu Bémovi ke znovuzvolení šéfem pražské ODS.
Nová tvář ODS Aleksandra Udženija. Tady gratuluje Pavlu Bémovi ke znovuzvolení šéfem pražské ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

V SMS zprávách prý zmiňuje členy její rodiny, řekla už dříve médiím. Udženija je dcerou podnikatele s módou Ranka Peciče, který je přítelem prezidenta Václava Klause. Její sestra je dlouholetou přítelkyní právě ředitele Žaludy.

Udženija má blízko i k primátorovi Svobodovi. Radní pro oblast majetku a podpory podnikání se stala loni na podzim, primátor Svoboda chtěl mít mezi svými spolupracovníky výhradně nové tváře. Stal se rovněž členem ODS v Praze 2, kterou Udženija zastupuje ve výkonné radě ODS.

Jsme tady dýl

Policie zatím zasilatele výhrůžek nevypátrala. Pachatel telefonní přístroj s anonymní SIM kartou zapíná vždy jen na chvíli, kdy výhrůžku zašle a posléze telefon vypne. Také proto policisté zatím neznají ani lokalitu, odkud hrozby přicházejí.

V případě primátora Svobody deník Aktuálně.cz zjistil, že úplně první SMS začaly chodit loni v zimě, když primátor oznámil záměr změnit podmínky tendru na obnovu čistírny odpadních vod. "Nestrkej prsty, kam nemáš," napsal tehdy anonymní pisatel Svobodovi a zmiňoval právě toto jeho rozhodnutí.

Přesně v té době začaly chodit SMSky i radní Udženiji i řediteli Českých drah Žaludovi.

"Výhrůžky byly nejdřív plné gramatických chyb, vulgární, věty špatně stylizované, nesmyslné. Ustalo to, když primátor Svoboda odjel na dovolenou. Po jeho návratu to začalo nanovo. Ze stejného čísla už ale začaly chodit SMSky bez chyb a precizně stylizované," sdělil zdroj z okolí primátora.

"Jsme tady dýl než ty. Nemontuj se do věcí, do kterých ti nic není. Vykašli se na to," četl primátor na displeji svého mobilu.

Zatímco Žaludovi a Udženiji přestal anonym výhrůžky zasílat, u Svobody zašla situace mnohem dál. Před měsícem dostal poštou zásilku, která obsahovala výbušninu. Neznámý pachatel přiložil i profesionální fotografie, na kterých zachytil primátorovu manželku Pavlu na návštěvě přítelkyně.

Primátor dostal ochranku a případ začala vyšetřovat pražská kriminálka. "Výhrůžky rodině primátora Bohuslava Svobody začal vyšetřovat speciální tým," potvrdil Aktuálně.cz policejní prezident Petr Lessy.

 

Právě se děje

Další zprávy