ANO zvažuje v koaliční smlouvě připomínky k daním

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2015 16:54
K procedurální části koaliční smlouvy nemá připomínky, vše má poslat do pátku.
Šéfové koaličních stran.
Šéfové koaličních stran. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hnutí ANO zvažuje, že bude připomínkovat programovou část koaliční smlouvy například v oblasti daní nebo zdravotnictví. K procedurální části koaliční smlouvy nemá podle předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka připomínky.

Hnutí je má poslat do pátku. Lidovci ani sociální demokraté zatím zásadní změny neavizují.

Šéf klubu ANO má za to, že koaliční smlouva je v procedurální části napsaná dobře, jen se musí dodržovat. "K té technice nemáme nějaké zásadní výhrady," uvedl. "A pokud se týká těch věcných témat, tak tam jsme zatím ještě nedali konkrétní připomínky," poznamenal také.

V průběhu čtvrtka nebo pátku podle něj mají ministři za ANO dát konkrétní návrhy, co by případně chtěli změnit.

Hlavní je daňová oblast

"Z našich úst standardně stále zaznívá ta daňová oblast," řekl k jednomu z témat, které se v hnutí diskutuje. Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš se v minulosti nechal slyšet, že mu vadí to, že koaliční smlouva ponechává možnost například zavést sektorovou daň pro část firem nebo banky.

Hnutí má výhrady také k tomu, aby se ve zdravotnictví zvyšovaly platby za státní pojištěnce v době, kdy podle něho není resort transparentně financovaný. Nechce také, aby stát platil alimenty na děti za jejich neplatiče.

"Já to nevylučuji, jsou to témata určitě, která se diskutují," řekl dnes Faltýnek na otázku, zda ANO vznese připomínku k těmto dvěma oblastem.

Dohody nefungují

Uvedl také, že pokud jde o procedurální část, je jen nutné dodržovat koaliční smlouvu, jak je napsaná. Zatím podle něj například nefungovala dohoda o účasti předsedů klubů nebo jejich zástupců na jednání Legislativní rady vlády.

"Další věc, která ne úplně dobře fungovala, je otázka, že poslanecký klub je také připomínkovým místem v legislativním procesu," uvedl Faltýnek, podle něhož už se strany domluvily, že to napraví.

KDU-ČSL připomínky nemá

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek řekl, že jeho strana momentálně žádné zásadní připomínky k fungování koaliční smlouvy nemá. "Smlouva přináší stabilitu a k tomu, aby se měnila, je potřeba souhlas všech tří stran," poznamenal.

Trojice koaličních stran by se k podrobné diskusi o koaliční smlouvě a jejím plnění měla na zvláštním jednání sejít v příštích týdnech.

Sobotka: Změny nejsou nutné

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nevidí důvod, proč by se měla po roce fungování vlády měnit koaliční smlouva. Na blížícím se jednání koaličních stran o koaliční smlouvě chce mluvit především o tom, jak se daří smlouvu naplňovat. Nevyloučil, že v případě potřeby více peněz do rozpočtu otevře debatu o zvyšování daní firmám.

"My jsme koaliční smlouvu dostatečně prodiskutovali, byla dobře promyšlena a není důvod, abychom teď, po roce, měnili text koaliční smlouvy," řekl Sobotka. "Pokud se tedy ptáte, tak já jako předseda sociální demokracie nejdu na jednání o plnění koaliční smlouvy s návrhy na její změny," ujistil.

Sobotka se zaručil, že koalice nepočítá se zvyšování daně z přidané hodnoty a zvyšováním daňového zatížení středně- a nízkopříjmových skupin. "Prostě s ničím takovým koalice v žádném případě nepočítá. A ponecháváme si otevřenou možnost debaty o sektorové dani pro případě, že by se ukázala v příštích letech potřeba posílení příjmů státního rozpočtu," dodal.

Legitimní návrat k diskuzi

Tato potřeba se podle něj může ukázat, pokud by bylo nutné zajistit peníze na například na vzdělávání, vědu a výzkum a zvyšování důchodů. Také pokud by se ukázalo, že vládou prosazovaná opatření proti daňovým únikům nejsou dostatečně účinná, pokládá Sobotka za zcela legitimní, aby se koalice vrátila k diskusi o zvýšení příjmů státního rozpočtu například zvýšením daně z příjmů firem.

"Ale takovýto návrh v tuto chvíli není součástí vládního programu a není součástí koaliční smlouvy a na tomto postupu by se musely shodnout nejprve koaliční strany," poznamenal.

Jednou z možností by podle Sobotky mohlo být podobně jako na Slovensku vyšší zdanění bank, na jejichž stabilizaci se v minulosti výrazně podílel stát. "Celkové zdanění finančního sektoru v České republice je nízké a zavedení sektorové daně pro finanční sektor by neznamenalo nějakou konkurenční nevýhodu České republiky, ale mohlo by pomoci z hlediska mobilizace příjmů veřejných rozpočtů," uvedl premiér.

Místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec řekl v sobotní Mladé frontě Dnes, že jeho strana navrhne zvýšení daní pro firmy a banky, pokud Babišovi nepodaří ušetřit v rozpočtu na rok 2016 desítky miliard korun. Babiš v reakci na Chovancova slova podle deníku uvedl, že v takovém případě by si ČSSD musela najít nového koaličního partnera.

 

Právě se děje

Další zprávy