ANO si drží třicet procent, ukazuje průzkum, nabraný před vypuknutím aféry Babiše ml.

Domácí Domácí
23. 11. 2018 14:28
Hnutí ANO by podle listopadového modelu CVVM vyhrálo volby s bezmála třiceti procenty hlasů, daleko za ním jsou s polovičním výsledkem ODS a piráti. Většina respondentů aktuálního šetření však odpovídala ještě před odvysíláním reportáže, která rozpoutala aféru Andreje Babiše mladšího. Autoři zprávy konstatují posílení SPD a potvrzení poklesu podpory ČSSD.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: CVVM

"U listopadového měření pozorujeme u některých stran návrat ke stavu před šetřením v říjnu 2018, které bylo ovlivněno dobou sběru dat bezprostředně po komunálních a zejména senátních volbách," komentují ve zprávě výsledky průzkumu autoři.

Hodnoty ODS a KDU-ČSL, které v minulém měsíci narostly, se vrátily zpět, a stejně tak nárůst podpory Pirátů lze chápat jako návrat k předvolební podpoře. Naopak pokles podpory ČSSD na úroveň devíti procent v minulém měření se zdá být stabilním posunem.

Volební model CVVM – časové srovnání
Volební model CVVM – časové srovnání | Foto: CVVM

"Nově pozorujeme statisticky významný nárůst podpory SPD na sedm a půl procenta, jejíž podpora se tak vrací na úroveň z května 2018. U ostatních stran nedošlo ke statisticky významným posunům," uvedli výzkumníci.

Průzkum proběhl ve dnech 3.-15. listopadu na vzorku 1 104 respondentů. Celou zprávu k průzkumu ve formátu PDF najdete zde.

 

Právě se děje

před 39 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů. Pro jeho odvolání při sobotním jednání KSČM v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů. Kdyby dnes delegáti předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu 16 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy