ANO si drží třicet procent, ukazuje průzkum, nabraný před vypuknutím aféry Babiše ml.

Domácí Domácí
23. 11. 2018 14:28
Hnutí ANO by podle listopadového modelu CVVM vyhrálo volby s bezmála třiceti procenty hlasů, daleko za ním jsou s polovičním výsledkem ODS a piráti. Většina respondentů aktuálního šetření však odpovídala ještě před odvysíláním reportáže, která rozpoutala aféru Andreje Babiše mladšího. Autoři zprávy konstatují posílení SPD a potvrzení poklesu podpory ČSSD.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: CVVM

"U listopadového měření pozorujeme u některých stran návrat ke stavu před šetřením v říjnu 2018, které bylo ovlivněno dobou sběru dat bezprostředně po komunálních a zejména senátních volbách," komentují ve zprávě výsledky průzkumu autoři.

Hodnoty ODS a KDU-ČSL, které v minulém měsíci narostly, se vrátily zpět, a stejně tak nárůst podpory Pirátů lze chápat jako návrat k předvolební podpoře. Naopak pokles podpory ČSSD na úroveň devíti procent v minulém měření se zdá být stabilním posunem.

Volební model CVVM – časové srovnání
Volební model CVVM – časové srovnání | Foto: CVVM

"Nově pozorujeme statisticky významný nárůst podpory SPD na sedm a půl procenta, jejíž podpora se tak vrací na úroveň z května 2018. U ostatních stran nedošlo ke statisticky významným posunům," uvedli výzkumníci.

Průzkum proběhl ve dnech 3.-15. listopadu na vzorku 1 104 respondentů. Celou zprávu k průzkumu ve formátu PDF najdete zde.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy