ANO rozhodne o vyloučení Švachuly a Liškutina. Babiš chce hnutí očistit, říká Malá

ČTK ČTK
13. 3. 2019 11:55
Předsednictvo hnutí ANO ve čtvrtek rozhodne o vyloučení obviněných brněnských politiků Jiřího Švachuly a Petra Liškutina. Švachula a Liškutin skončili ve vazbě kvůli podezření z korupce na radnici městské části Brno-střed. Na vyloučení obou politiků se shodly brněnská a jihomoravská organizace ANO. Po jednání to oznámil místopředseda hnutí Petr Vokřál.
Andrej Babiš a Taťána Malá.
Andrej Babiš a Taťána Malá. | Foto: ČTK

Vokřál a předsedkyně jihomoravské organizace ANO Taťána Malá v Praze jednali s předsedou ANO Babišem, informovali ho o situaci na radnici po policejní razii a o návrhu na vyloučení obou obviněných politiků z hnutí.

Podle Malé chce Babiš hnutí od takových lidí očistit. Švachula je radním, Liškutin vedoucím odboru investic a také místostarostou Brna-Ivanovic. "Považovala jsem za správné informovat předsedu o situaci v Brně a o postupu, který jsme jako kraj a město zvolily. Nevytýkal nám nic, jen řekl, že je potřeba hnutí očistit od takových lidí," řekla Malá.

Brněnská i jihomoravská organizace ANO se shodly na vyloučení obou politiků. Obě organizace muže vyzvaly, aby složili mandáty v zastupitelstvu. Složit je musí sami. Ze zákona jim zanikne mandát v případě pravomocného odsouzení k trestu vězení.

Vokřál řekl, že oblastní organizace postupovaly rychle a razantně. "Za mě je to nepřijatelné. Říkali jsme, že presumpce neviny je jeden z důležitých aspektů, ale pokud je někdo vzatý do vazby, není už na co čekat," poznamenal Vokřál. Podle něj se hnutí snaží lidi prověřovat a na vstup čekají půl roku. "Člověk se nějak musí projevit a ještě důslednější jsme, když jdou tito lidé na kandidátky. Je to ale lidské selhání. K opojení mocí došlo v řadě politických subjektů. To se pak musí řešit co nejrychleji a nejrazantněji, aby kvůli individuálnímu pochybení byly následky pro hnutí co nejmenší," dodal Vokřál.

Policie zasahovala na radnici Brno-střed minulý týden. Zajímala se především o zakázky investičního odboru, který politicky spadal pod Švachulu a z úřednického hlediska ho vedl Liškutin. Policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pět lidí včetně Švachuly a Liškutina skončilo ve vazbě a hrozí jim 10,5 roku až 16 let vězení. Zbylí čtyři obvinění jsou na svobodě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy