ANO řeší, zda pustí náměstky ČSSD a KDU na své resorty

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 1. 2014 20:00
Koalice se zatím nedohodla na mechanismu jmenování náměstků.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V zákulisí vznikající trojkoaliční vlády se objevují první jména kandidátů na náměstky, hnutí ANO se však ještě nerozhodlo, zda nominanty koaličních partnerů na své resorty vůbec pustí.

Podle předsedy klubu Jaroslava Faltýnka strana navíc nebude navrhovat svého náměstka na lidovcům přidělené ministerstvo zemědělství.

Zástupci ČSSD a KDU-ČSL by rádi pokračovali v zavedené praxi, kdy koaliční strany mohly na ministerstvo dosadit vlastní lidi. Andrej Babiš už se však nechal slyšet, že se mu zvyk dosazovat politické náměstky příliš nelíbí.

"My a ČSSD jsme se shodli na reciprocitě na všech ministerstvech. Zástupci hnutí ANO řekli, že se ještě musí poradit. Ani nenaznačili, zda proti reciprocitě něco mají," komentoval situaci předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

"Jsou dvě varianty, jedna je reciproční zastoupení. Druhá je, že strana plně převezme odpovědnost za resort a bude si vše řešit sama. My jsme se zatím nerozhodli, která varianta je lepší," uvedl předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek s tím, že vedení strany by věc mělo vyřešit příští týden.

Jiné zdroje uvnitř hnutí ale hovoří o tom, že varianta čistě stranických ministerstev má jen malou podporu. Pokud se ovšem jména náměstků nebudou prosazovat proti přání ministra.

To by problém být neměl. "Jsme dohodnuti, že by se to projednalo s ministrem tak, aby si se svými náměstky vyhovoval odborně i lidsky," komentoval to Bělobrádek.

Jasno už má hnutí alespoň v tom, jak to bude s náměstky na ministerstvu zemědělství, které připadlo KDU-ČSL. "Nebudeme navrhovat náměstka za naši stranu. Nechceme neustále vysvětlovat, že skutečně nejsme v žádném střetu zájmů," dodal Faltýnek s tím, že strana by ale chtěla diskutovat o návrzích koaličních partnerů.

Marian Jurečka, který se má ministrem zemědělství stát, zatím žádné vlastní kandidáty nezveřejnil. Sociální demokracie uvažuje o Ladislavu Skopalovi nebo Karlu Machovcovi. Podle Faltýnka by s těmito jmény neměl být žádný problém.

Změny v koaliční smlouvě

Trojkoalice otázku náměstků řešila už před uzavřením koaliční smlouvy, na ničem se ale nedohodla. Bohuslav Sobotka již v prvním návrhu koaliční smlouvy, který předložil Babišovi a lidovcům, nastínil, jakým způsobem by bylo dobré náměstky dosadit.

"Členové vlády budou v personální politice svých ministerstev respektovat zásadu vysoké odbornosti. Na ministerstvech ... bude respektována zásada obsazení místa náměstka odborníkem, který bude navržen koaličními partnery a akceptován příslušným ministrem," zněl článek 5 v první verzi smlouvy.

Nakonec ale ve smlouvě zůstala jen první věta a o mechanismu dosazování náměstků se v ní vůbec nehovoří. Zástupci všech tří stran se shodují, že po debatě tento bod vynechali a jeho řešení přenechali až na pozdější dobu.

"Nechtěli jsme v koaliční smlouvě řešit tuto věc detailně," komentoval změnu Faltýnek.

Na veřejnost zatím pronikla jména kandidátů na náměstky hlavně za ČSSD. Nabídku na náměstkyni u Jiřího Dienstbiera na ministerstvu pro legislativní radu vlády a lidská práva dostala šéfka legislativy Senátu Kateřina Valachová.

Budoucí ministr vnitra Milan Chovanec vybírá mezi dvěma desítkami kandidátů. Vážně se hovoří o třech jménech - bezpečnostních expertech Radku Polmovi a Radimovi Turkovi a exšéfovi finanční policie Vladimíru Zimmelovi.

Martin Stropnický, kterého hnutí ANO navrhuje jako ministra obrany, oznámil, že by rád jako poradce angažoval bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. Kandidátka na ministryni spravedlnosti Hana Válková oslovila bývalou političku Hanu Marvanovou, která předběžně kývla na post náměstkyně.

 

Právě se děje

Další zprávy