ANO požaduje technická zpřesnění koaliční dohody, témata měnit nechce

ČTK ČTK
19. 6. 2016 20:52
Předsednictvo hnutí ANO se v neděli shodlo na tom, že témata a programové záležitosti koaliční smlouvy měnit nechce. S koaličními partnery chtějí jednat pouze o "technických zpřesněních" ohledně dohodovacího řízení, svolávání koaličních rad nebo termínů. Měl by být jasný postup, pokud jedna ze stran považuje řízení za ukončené a jiná ne, řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
Jaroslav Faltýnek.
Jaroslav Faltýnek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní hnutí ANO bude požadovat "technická zpřesnění" koaliční smlouvy. Týkají se dohodovacího řízení, svolávání koaličních rad, jejich termínů i jednání koalice. Témata a programové záležitosti ANO měnit nechce. Dohodlo se na tom v neděli předsednictvo hnutí. Po skončení jednání to novinářům řekl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Koalice by návrhy měla projednat ve středu.

"Budeme chtít zpřesnit určité technické záležitosti v koaliční smlouvě. Nechceme měnit nic z těch programových věcí, tam je smlouva napsána dobře, je to průnik programů koaličních partnerů. V tuto chvíli existuje seznam technických požadavků na zpřesnění," uvedl Faltýnek.

Zpřesnění se podle něj má týkat svolávání a jednání koaliční rady a jeho termínů i dohodovacího řízení. Měl by být jasný postup, pokud jedna ze stran považuje řízení za ukončené a jiná ne, řekl šéf poslanců. Předpokládá, že se vládní partneři na změnách dohodnou. Koaliční špičky by měly o návrzích jednat ve středu ráno po návratu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) z pracovní cesty po Číně.

ANO chce koaliční smlouvu také vyhodnotit a stanovit úkoly, které by měla vláda ještě do voleb stihnout. O tom se v neděli zmínil i Sobotka. "Jsme ochotni mluvit o dodatku či zpřesnění. Žádné konkrétní návrhy jsme nedostali," řekl Sobotka. Dodal, že jeho strana žádné doplňování či rozšiřování smlouvy nepožaduje. Upřesnění by se ale podle něj mohlo týkat třeba "lepší koordinace koalice" ve Sněmovně, řekl dnes premiér.

Nynější vládní krize propukla poté, co ministr vnitra oznámil reorganizaci celostátních policejních útvarů a jejich slučování. ANO se postavilo proti. Podle něj nebyla reforma řádně projednaná a jejím podpisem ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) porušil koaliční smlouvu. Vládní hnutí původně pohrozilo vypovězením koaliční dohody, ve vládě chtělo ale pokračovat. Nyní požaduje zpřesnění smlouvy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy