ANO požaduje technická zpřesnění koaliční dohody, témata měnit nechce

ČTK ČTK
19. 6. 2016 20:52
Předsednictvo hnutí ANO se v neděli shodlo na tom, že témata a programové záležitosti koaliční smlouvy měnit nechce. S koaličními partnery chtějí jednat pouze o "technických zpřesněních" ohledně dohodovacího řízení, svolávání koaličních rad nebo termínů. Měl by být jasný postup, pokud jedna ze stran považuje řízení za ukončené a jiná ne, řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
Jaroslav Faltýnek.
Jaroslav Faltýnek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní hnutí ANO bude požadovat "technická zpřesnění" koaliční smlouvy. Týkají se dohodovacího řízení, svolávání koaličních rad, jejich termínů i jednání koalice. Témata a programové záležitosti ANO měnit nechce. Dohodlo se na tom v neděli předsednictvo hnutí. Po skončení jednání to novinářům řekl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Koalice by návrhy měla projednat ve středu.

"Budeme chtít zpřesnit určité technické záležitosti v koaliční smlouvě. Nechceme měnit nic z těch programových věcí, tam je smlouva napsána dobře, je to průnik programů koaličních partnerů. V tuto chvíli existuje seznam technických požadavků na zpřesnění," uvedl Faltýnek.

Zpřesnění se podle něj má týkat svolávání a jednání koaliční rady a jeho termínů i dohodovacího řízení. Měl by být jasný postup, pokud jedna ze stran považuje řízení za ukončené a jiná ne, řekl šéf poslanců. Předpokládá, že se vládní partneři na změnách dohodnou. Koaliční špičky by měly o návrzích jednat ve středu ráno po návratu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) z pracovní cesty po Číně.

ANO chce koaliční smlouvu také vyhodnotit a stanovit úkoly, které by měla vláda ještě do voleb stihnout. O tom se v neděli zmínil i Sobotka. "Jsme ochotni mluvit o dodatku či zpřesnění. Žádné konkrétní návrhy jsme nedostali," řekl Sobotka. Dodal, že jeho strana žádné doplňování či rozšiřování smlouvy nepožaduje. Upřesnění by se ale podle něj mohlo týkat třeba "lepší koordinace koalice" ve Sněmovně, řekl dnes premiér.

Nynější vládní krize propukla poté, co ministr vnitra oznámil reorganizaci celostátních policejních útvarů a jejich slučování. ANO se postavilo proti. Podle něj nebyla reforma řádně projednaná a jejím podpisem ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) porušil koaliční smlouvu. Vládní hnutí původně pohrozilo vypovězením koaliční dohody, ve vládě chtělo ale pokračovat. Nyní požaduje zpřesnění smlouvy.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 42 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 47 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy