Faltýnek: Nemám střet zájmů. Průzkumům nevěřím, ale hrozí, že se proti nám všichni spojí

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
29. 1. 2017 11:08
ANO chce v blížících se parlamentních volbách uspět tak, aby hnutí nemohly ostatní strany obejít při skládání nové vlády. Obavy z toho, že se ostatní strany spojí proti nim, připustil první místopředseda a hlavní vyjednavač ANO Jaroslav Faltýnek, který tento týden odešel z představenstva společnosti Agrofert. "Může nastat situace, kdy se spojí pan Kalousek s panem Sobotkou a udělají vše pro to, aby ANO nepustili," řekl Faltýnek v rozhovoru pro Aktuálně.cz. ANO podle posledních průzkumů volby drtivě vyhraje. Ve volebních modelech získává zhruba třicet procent hlasů.
Druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek říká, že hnutí musí získat tolik voličů, aby bez nich nemohla vzniknout vláda.
Druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek říká, že hnutí musí získat tolik voličů, aby bez nich nemohla vzniknout vláda. | Foto: Radek Bartoníček

Proč jste odešel z představenstva Agrofertu?

Pan Babiš vyhoví zákonu o střetu zájmů a přestane být akcionářem Agrofertu. A pokud pan Babiš není akcionářem Agrofertu a já jsem pro něj léta pracoval, tak nemá logiku, abych dál seděl v představenstvu.

Je s tím spojená nějaká finanční kompenzace?

Ne. Byl jsem vypořádaný v rámci odměn za rok 2016 a to je vše. Bylo to mé rozhodnutí a vůbec není motivované penězi. Je to o pocitu, šel jsem s panem Babišem do politiky a jdu s ním naplno, i když není akcionářem Agrofertu.

Ale ve funkci jste mohl zůstat?

Mohl. Nemám střet zájmů.

Pokud v politice skončíte, budete mít možnost se vrátit? 

To je věc pana Babiše. Pokud by se po odchodu z politiky opět stal akcionářem a požádal mě o další spolupráci, tak vzhledem k tomu, že si ho vážím, rád bych pro něj pracoval znovu.

Máte spolu uzavřenou dohodu, která by vám po odchodu z politiky umožnila návrat do Agrofertu?

Nemáme.

Řídit stát jako firmu se osvědčilo

ČSSD nyní intenzivně zveřejňuje svá témata. Nemáte obavy, že ANO ztratí dech, když také nezačne představovat své vize programu v dubnu. Bude to stačit? 

Neumím odpovědět, jestli to je, nebo není pozdě. My si myslíme, že není dobré dělat populistická prohlášení. Za sebe říkám, že bych neopouštěl heslo “Řídit ekonomiku státu jako rodinnou firmu”. Osvědčilo se. Když se začal státní dluh řídit jako ve firmě, ukázalo se, že tak lze ušetřit spoustu peněz.

Už byste měli znát některá jména lídrů kandidátek. Vy budete kandidovat?

Žiji v Prostějově 55 let, jsem patriot a město miluji. Pokud budu mít tu možnost, budu chtít kandidovat v Olomouckém kraji. O složení kandidátek se ale začne diskutovat až po únorovém sněmu.

Zkusíte přitáhnout i nové tváře zvenku hnutí? Je to možné?

Ano.

Už s někým jednáte?

Vedou se debaty.

Podívejte se, jak dopadly kraje

Nelze se nezeptat na možnou koalici. Podle preferencí …

Řeknu vám svůj názor na preference. Jediné reálné změřené preference přinesl výsledek krajských voleb. Osobně průzkumům moc nevěřím.

A možné koalice? 

Podívejte, jak dopadly kraje. V Hradci Králové jsme volby poměrně dramaticky vyhráli, a zůstali jsme v opozici. Musíme udělat vše pro to, abychom přesvědčili voliče, aby nám dali takovou důvěru, aby nás nemohli nechat v opozici. Je tu tendence, kterou vidíme ve sněmovně. Konkrétně na zákonu o střetu zájmů se všichni spojili proti nám.

Toho se v ANO reálně obáváte?

Může nastat situace, kdy se spojí pan Kalousek s panem Sobotkou a udělají vše pro to, aby ANO nepustili. 

A udělají širokou koalici proti hnutí ANO?

Nevylučuji to. Vidíte, jak to funguje ve sněmovně. Bude záležet na výsledku voleb, kdo se do sněmovny dostane, jaká bude síla jednotlivých subjektů či jak dopadne spojení starostů a KDU-ČSL.

Tady už je vše prodané

Jaké bude hlavní téma voleb?

Chceme pokračovat ve směru, který jsme začali. Chovat se racionálně, šetřit, hospodařit zodpovědně, a nikoli na dluh. Aby lidé byli spokojení a měli pocit, že stát je řízený jako firma. Jedna věc mě děsí. Teď jsem viděl vystoupení předsedy Senátu pana Štěcha, který vykládal, že když Andrej Babiš vyhraje volby, rozprodá státní majetek a takové nesmysly. Je to stejné jako před krajskými volbami, kdy říkali, že rozprodáme nemocnice. Nevím, kam na to chodí. Vůbec to nechápu.

Vy v ANO zase říkáte, že všichni kradou..

Počkejte, to vychází z reálných výsledků. Podívejte, jak skončila Nečasova vláda, podívejte na ROP Severozápad, kde jsou obviněné desítky politiků ČSSD.

Předpokládám, že se najde někdo, kdo nekrade.

Ale to, že někdo nás nebo pana Babiše obviňuje, že budeme privatizovat státní majetek, jsou úplné nesmysly. Tady už je vše prodané, ODS vše zprivatizovala.

Ještě byste mohli prodat například ČEZ.

Osobně bych se spíš podíval na privatizaci OKD. To je nádherný příklad, jak někdo za babku prodal státní majetek, a dnes ho pan Mládek chce znovu kupovat. Pan Mládek, který to s panem Sobotkou prodal a uvrhl do neštěstí desítky tisíc horníků a jejich rodin, kteří dnes nemají své byty.

Máte jiné řešení situace OKD?

Proběhla debata o OKD a kolega poslanec Josef Hájek navrhl, aby sněmovna uložila vládě, ať to začne opravdu řešit a minimálně se podívá na smlouvy, jestli se nelze vrátit zpátky a alespoň byty řešit ve prospěch horníků.

Že by se rušily kupní smlouvy?

Stát se v roce 2010 s Bakalou soudil kvůli smlouvě, podle které byl Bakala povinen prodat byty nájemníkům. Stát tehdy vyhrál, ale nikdy povinnost nezačal vymáhat. Dnes, jak říká pan Hájek, patrně došlo k převodu na třetí osobu, čímž zřejmě porušil smlouvu, a na to by se mohlo “skočit”. Pokud pan Štěch vykládá, že Babiš chce něco privatizovat, ať si nejdříve udělá pořádek doma a podívá se, jak se privatizovalo OKD.

Program bude v dubnu

Kdy bude hotový program hnutí a kdy byste ho mohli představit?

Máme před sebou první milník, a to je sněm, který proběhne koncem února. A ten má tři zásadní úkoly: zhodnotit tři roky, které uběhly od posledních parlamentních voleb, zvolit nové vedení hnutí, kontrolní, dozorčí a smírčí komisi a má přijmout nové stanovy. Po sněmu začneme tvořit kandidátky, na programu se již pracuje. Jako předseda zemědělského výboru mám na starosti zemědělskou část programu, kterou jsme již odevzdali.  Myslím, že v průběhu dubna budeme mít program hotový. 

Sociální demokraté již v podstatě zahájili kampaň. Mluví o korporátní dani, progresivním zdanění, zvýšení mezd. ANO vyčkává. Nepodporujete tím výtky, že hnutí nemá program?

Ne, ne.

A že populisticky reagujete na veřejné mínění?

Vraťte se na začátek této vlády a podívejte se na volební program sociální demokracie před minulými volbami. Vím, že se novináři neradi vrací do minulosti. Řeknu vám, jak to bylo. Sociální demokracie měla ve volebním programu, že zvýší všechny daně a vyřeší církevní restituce. Neudělali pro to nic, téma usnulo a zhaslo, přitom to byl hlavní předvolební plán sociální demokracie.

ODS měla ve volebním programu, že bude snižovat daně, ale zvýšila je. My jsme měli ve volebním programu, že budeme vybírat daně. Jako sociální demokracie chceme vrátit peníze důchodcům, sestřičkám, učitelům, policistům. Sociální demokracie položila na stůl návrh, podle nějž by zvýšila daň dědickou, darovací, z převodu nemovitostí, z příjmu fyzickým i právnických osob. To ale dokáže každý. Odmítli jsme to. Nejprve zkusme nastavit mechanismy, aby se lépe vybíraly daně. Jestliže to nebude fungovat, můžeme se k debatě vrátit. A ono se ukázalo, že to funguje.

Třeba u EET se přece ukáže, zda a jak bude fungovat, až po roce, tedy v době podzimních parlamentních voleb.

Ale u EET primárně nejde o dramatické navýšení výběru daní, jde spíše o srovnání podnikatelského prostředí. Chceme, aby pravidla byla stejná pro všechny.

Pokud ekonomika roste, měli bychom daně zjednodušovat a snižovat. V otázce vracení peněz lidem se shodujeme se sociální demokracií i s KDU-ČSL. My to však nechceme dělat na dluh. Jednoduše - vydělám, dobře hospodařím, rozdělím peníze lidem. Nevydělám, špatně hospodařím, nemám co rozdělit. Ale kolegové ze sociální demokracie by chtěli rozdávat na dluh, což je špatně.

EET je represe, podnikání se stalo komplikovanou, dehonestující a rizikovou oblastí, každý je označován za zloděje, říká Boleslav Buzek. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy